BRATISLAVA. Miroslav Beblavý (SDKÚ) sa rozhodol hromadnou pripomienkou bojovať proti snahe ministra školstva Dušana Čaploviča zvýšiť maximálne počty žiakov v triedach.
Nevyrieši sa tým podľa neho problém s malými a prázdnymi školami, ale preplnia sa už teraz plné školy.
Ministerstvo v novele školského zákona navrhuje zvýšiť maximálny počet žiakov na 1. stupni základných škôl na 28 žiakov. Doteraz to bolo v 1. ročníku 22 žiakov a v 2. až 4. ročníku 25 žiakov.
Na 2. stupni ZŠ má maximálny počet žiakov v triede stúpnuť z 28 na 30.
Na druhom stupni až 33 žiakov
Beblavý pripomenul, že už vlani ministerstvo umožnilo novelizáciou zvýšiť maximálny počet žiakov v triedach o troch.
"Od budúceho školského roku by sa tak mohlo stať, že v triede prvákov bude 31 detí. To je absurdné, neviem, či také niečo bolo vôbec aj za socializmu," obáva sa poslanec.
V 2. až 4. ročníku ZŠ by mohlo byť v jednej triede až 31 žiakov a na druhom stupni ZŠ by sa v krajnom prípade mohlo v jednej triede ocitnúť až 33 žiakov.
Autori pripomienky preto požadujú vypustiť z novely plánované zvýšenie počtu detí v triedach základných škôl.
Rezort školstva v správe o stave školstva hovorí, že máme veľa malých škôl s nízkym počtom žiakov. "Toto opatrenia však zasiahne hlavne školy, ktoré sú plné a ešte viac ich to naplní," poznamenal.
Obávajú sa ohrozenia kvality výuky
Autori hromadnej pripomienky podporujú racionalizáciu školskej siete, obávajú sa však, že takýto skok zásadne ohrozuje kvalitu vzdelávacieho procesu najmä na prvom stupni.
Pripomínajú, že pedagogický zamestnanec bude musieť kvalitne odučiť až o deväť žiakov viac, než doteraz.
"Ministerstvo nepripravilo žiadny program ani opatrenia na podporu učiteľov a na prevenciu zníženia kvality výučby. Doterajšia skúsenosť s ministrom Čaplovičom nevyvoláva dôveru v schopnosť a ochotu ministerstva zabezpečiť rovnakú kvalitu výučby," píšu autori pripomienky. Je to podľa nich nesystémový krok.
Chcú lepšie zaplatiť menej učiteľov
Rezort školstva argumentuje snahou lepšie zaplatiť menší počet učiteľov.
Zároveň však podľa autorov pripomienky nehospodárne vynakladá existujúce prostriedky alebo ich rovno zo školstva berie.
Pripomínajú, že obciam odovzdali prostriedky na detské krúžky a ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny 70 miliónov eur z eurofondov.
"Zákon neobsahuje ani žiadne garancie zásadného zlepšenia platov učiteľov a ich kvality," dodávajú.
Hromadná pripomienka, ktorú jej autori považujú za zásadnú, sa objavila na portáli changenet.sk.
Ak hromadnú pripomienku za vypustenie týchto návrhov podporí aspoň 500 ľudí, bude musieť rezort školstva s iniciátorom pripomienky rokovať.