BRATISLAVA. Podozrenia z machinácií vo vojenskej rozviedke za čias prvej vlády Roberta Fica zo Smeru nemôžu poslanci kontrolného výboru ani len čiastočne overiť.
Keď boli minulý týždeň na ministerstve obrany, šéfovia Vojenského spravodajstva im neukázali žiadne materiály, ktoré by tunelovanie vyvracali či potvrdzovali.
„Žiadne dokumenty sme nevideli. Len sme sa ubezpečovali, ako budú spolupracovať so špeciálnou prokuratúrou a či aspoň ona bude mať ku všetkému prístup. Povedali, že áno,“ opisoval návštevu služby člen výboru Richard Vašečka z OĽaNO.
Zákon má byť na jeseň
Po niekoľkých škandáloch s odpočúvaním zo SIS a vojenských služieb sa má na jeseň do parlamentu dostať nový zákon, spoločný pre civilných aj vojenských spravodajcov.
SIS a VS
Kontrola služieb
Vojenské spravodajstvo a SIS kontrolujú poslanci z parlamentných výborov,
nesmú sa dostať k „živým“ prípadom tajných služieb,
dostávajú o službách len základné dáta,
nesmú nič vyšetrovať.
Návrh zákona, ktorého pracovnú verziu má denník SME k dispozícii, by mohol zlepšovať kontrolu nasadenia informačno–technických prostriedkov, teda odpočúvaní či lokalizácií. Kontrolu finančných tokov v službách však nezlepšuje.
Predseda výboru na kontrolu SIS Pavol Abrhan z KDH hovorí, že návrh, ktorý videl on, necháva ekonomickú kontrolu služieb na dnešnej úrovni.
Šéf výboru sa dokáže cez výročnú správu SIS dostať nanajvýš k jednotlivým kapitolám – ako napríklad celkové výdavky služby na investičnú výstavbu a podobne. „Máme len tie veľké čísla, ale nie, čoho konkrétne sa týkajú.“
Ak by chcel viac, musí požiadať riaditeľa služby, ktorý však môže žiadosť odmietnuť s vysvetlením, že ide o utajovanú skutočnosť. Pokiaľ by mal poslanec o dôvodoch odmietnutia pochybnosti, má smolu.
Sprístupniť údaje členovi výboru nemôže ani súd. Odvolanie proti riaditeľovmu nesúhlasu nerieši ani navrhovaný zákon a nevymenúva jasne ani dôvody na utajovanie pred poslancami.
O kontrole rozhodnú sami
„Dnes je kontrola na minimálnej úrovni a zdá sa mi absurdné, aby mal kompetenciu, do čoho kontrolu pustí a do čoho nie, riaditeľ služby – teda ten, kto je kontrolovaný,“ hovorí bývalý minister vnútra Daniel Lipšic (Nova).
Myslí si, že riešením by mohol byť systém, aký sa plánuje na kontrolu odpočúvaní – jeden koaličný a jeden opozičný člen výboru s previerkami a možno aj s kontrolami na detektore lži by sa mohli oboznamovať aj s niektorými „živými“ prípadmi služieb.
Podľa Lipšica by im mal systém umožniť aj dohľad nad hospodárením SIS a Vojenského spravodajstva.
Ministerstvo obrany SME napísalo, že návrh zákona pripravujú spoločne s ministerstvom vnútra a SIS. Nemusí ísť o konečnú verziu.
„Navrhované nové kontrolné mechanizmy budú predmetom odbornej aj politickej diskusie v legislatívnom procese, na čo je aj v súčasnosti vytvorený priestor pre poslancov osobitných kontrolných výborov, ktorí majú interný návrh k dispozícii,“ napísala hovorkyňa ministerstva Martina Balleková.

Beata
Balogová
