V ruke má veľký zväzok kľúčov, odomyká vstupné dvere kecerovskej školy. Deviatačke Ivane Zrelej učitelia veria a dovolia jej aj počas vyučovania odísť von zo zamknutej budovy. Je poslednou bielou žiačkou v škole.
Kľúče by podľa nej dostali aj jej spolužiaci. „Na nás deviatakov sa dá spoľahnúť. Už sme len pätnásti z 25.“
Ivana chodila od začiatku do áčky, nikdy nemala spolužiakov z osady. Všetci jej bieli spolužiaci už chodia do školy v Bidovciach.
„Odišli preto, že to je prevažne rómska škola. Ja som si už zvykla a už to dotiahnem. Nikdy som sa nesťažovala, viem si vybudovať rešpekt. Nikto na mňa nezvyšuje hlas, vedia, že sa viem brániť.“
Aj Ivana už chcela odísť. Najskôr na osemročné gymnázium do mesta, ale neotvorili vtedy ročník. V Bidovciach potom už bolo priveľa detí.
„Nakoniec si zvykla,“ hovorí jej mama Magda, ktorá v škole pracuje ako upratovačka. „Je priebojná, takže to s nimi vydržala.“
Ľudia si nikdy nebudú úplne rovní, každý má iné schopnosti a povahu, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Kamaráti sú Rómovia, nie z osadyIvana sa smeje, keď sa pýtame, či má kamarátov medzi Rómami. „Skoro všetkých,“ hovorí. Nie však z kostolianskej osady, tam ani nikdy nebola.
„Čo hovoria kamaráti, tak je to hrozné. Niektorí vraj nemajú ani okná. Ani tam nechcem ísť.“
„Šikulka,“ chváli Ivanu za odpoveď počas hodiny slovenčiny spolužiak Milan a rozosmeje celú triedu. „Ešteže ju tu máme,“ povzdychne si učiteľka.
„V piatej triede som mala aj spolužiaka, ktorý nevedel čítať a písať. Ale on bol chorý, to sa nerátalo.“
Ivana hovorí, že je v akčnej triede, kde sa navzájom ťahajú od prvého ročníka.
„Mladší, to už je iná káva. Najmä tí poobede. To už je, akoby to bola súkromná škola pre deti, ktoré sú trochu iné, menej vyspelé.“ V efke sú podľa nej väčšinou „kostoľanskí“.
Len nie z núdzeIvana v pondelok nebola v škole. Bola práve na zápise na architektúru a interiérový dizajn v Košiciach, chcela by ísť aj na vysokú školu. „Rada kreslím. Chcem robiť to, čo by ma bavilo a nie niečo z núdze.“
V Kecerovciach sa stáva aj to, že sa deti nedostanú na strednú školu len preto, že ich rodičia s tým nesúhlasia. Nechcú napríklad platiť cestovné do Košíc.
„Preto im robíme prehliadky aspoň stredných škôl, ktoré sú v Košiciach hneď pri stanici, aby nemuseli platiť aj MHD,“ vysvetľuje výchovná poradkyňa a matematikárka Emília Hudáčková.
Najpopulárnejšie sú potom práve školy blízko košickej stanice.
Redaktori SME strávili strávili týždeň v rómskej osade v Kecerovciach. Aké problémy dedina rieši?
Pozrite si všetky videá k téme>>
Len deviataci opustia KecerovceŠtrnásti spolužiaci Ivany idú všetci na strednú školu, hoci piati len na dvojročný odbor murár - krajčírka tu v Kecerovciach.
Ostatní odchádzajú do Košíc, najmä na automobilovú a železničnú odbornú školu. Tam ide aj Ivanina najlepšia kamarátka Daniela študovať marketing a cestovný ruch.
Deviataci sú elitou kecerovskej školy. Do jedinej deviatky na škole sa totiž cez všetky ročníky dostane len zopár žiakov.
Vo výsledkoch testovania deviatakov získali tento rok niečo vyše polovicu bodov celoslovenského priemeru.
Ivana nevie, či by chcela žiť inde. „Neviem, či by som sa odtiaľto vedela vymotať, som tu odmalička.“

Beata
Balogová
