VTÁČKOVCE, BRATISLAVA. Trinásťročný Lukáš nosí na pravej ruke čiernu rukavicu s odstrihnutými prstami. Keď si ju dá dole, vidno prasknutý otlak cez celú dlaň.
Tak ako mnohé deti aj on si privyrába tak, že rozbíja betónové panely na zničenej stavbe na okraji kecerovskej osady Kostoľany.
Lukáš chodí do špeciálnej školy vo Vtáčkovciach, každé ráno autobusom asi pol hodinu cesty z Keceroviec. „Nenecháte sa, keď vám nadávajú. Tak som sa bil,“ hovorí, prečo už nechodí do školy doma.
Nič neukážuRiaditeľka špeciálnej školy vo Vtáčkovciach Alica Brejchová už dopredu do telefónu varuje, že vyučovanie neukáže.
Na osobnom stretnutí rozpráva asi hodinu, no odmieta čokoľvek nahrávať. Má vraj zlé skúsenosti s Amnesty International, tvrdí, že jej školu neprávom obvinili zo zaraďovania zdravých detí do špeciálnych škôl.
V Amnesty Vtáčkovce nepoznajú. Vedia však o mnohých iných prípadoch, keď boli deti poslané do osobitnej školy neprávom.
Napríklad v Pavlovciach nad Uhom dosiahli opätovné testovanie, až 30 z päťdesiatich detí museli dať späť do bežnej školy. Na Slovensku je podľa Amnesty 60 až 85 percent žiakov špeciálnych škôl Rómov.
Vo Vtáčkovciach sú všetci 118 žiaci Rómovia, takmer všetky rodiny sú v hmotnej núdzi.
Riaditeľka Brejchová hovorí, že každé dieťa pred zaradením do školy dôkladne vyšetria psychológovia a s preradením musí súhlasiť aj rodič. Uznáva, že len málokedy sa dieťa zo špeciálnej školy vráti na bežnú školu.
„Naše deti sú slušné, lepidlo ťahajú skôr deti, ktoré chodia do osobitnej školy. Tam chodia tí najhorší,“ hovorí zasa riaditeľ kecerovskej školy Tibor Oros. Majú podľa neho asi 50 detí, ktoré by mohli poslať do Vtáčkoviec, no nezmestia sa tam.
Aj vo Vtáčkovciach sa učia na dve zmeny v malej budove. Z eurofondov dokázali vybaviť ešte menšiu administratívnu budovu, v ktorej sedí aj riaditeľka.
Redaktori SME strávili strávili týždeň v rómskej osade v Kecerovciach. Aké problémy dedina rieši?
Pozrite si všetky videá k téme>>
Stoličky na laviciŠpeciálne triedy majú aj v Bidovciach, kam chodí väčšina kecerovských bielych detí. Špeciálne triedy sú však najmä rómske.
Od bežných sa líšia aj tým, že na prázdnych miestach sú stoličky vyložené na stôl. V takýchto triedach je výrazne menej žiakov ako v iných. Vyložených stoličiek tam je veľa.
Jaro z jednej z nich má pätnásť rokov a tento rok končí školskú dochádzku. Rozpráva nezrozumiteľne. V Bidovciach majú v septembri otvoriť takú murársku odbornú školu, ako je v Kecerovciach, tam chce ísť.
„Absolventi týchto škôl majú veľmi malú šancu, že budú pokračovať v ďalšom alebo vyššom vzdelávaní,“ varuje Lenka Machlicová z Amnesty International. Dieťa zo špeciálnej školy sa nedostane k maturite.
Aj z Vtáčkoviec ide na špeciálnu strednú školu iba pár žiakov.
Ľudia si nikdy nebudú úplne rovní, každý má iné schopnosti a povahu, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.

Beata
Balogová
