Bratislava 19. júna (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan povedal, že vyslovenie súhlasu s Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov je úspechom pre Slovensko. Jej ratifikácia potvrdí, že krajina patrí k demokratickým štátom v Európe.
Kukan zopakoval, že chartu už podpísalo 27 štátov, z toho 13 ju ratifikovalo. Uznal, že niektoré krajiny s ratifikáciou váhajú, ale treba mať podľa neho na pamäti, že v súčasnosti už platí v spomínaných 13 krajinách.
Predseda SMK Béla Bugár konštatoval, že Európska únia nechce medzi sebou nového člena, ktorý by priniesol do nej napätie v súvislosti s nevyriešenými menšinovými otázkami. Podľa jeho slov charta vytvára priestor na riešenie týchto problémov. Poznamenal, že vláda musí do roka splniť záväzky, ktoré dnes prijala. Preto považuje za veľmi dôležité, aby sa začalo na tom pracovať.
Úroveň diskusie o charte ho neprekvapila, očakával, že poslanci za SNS a HZDS sa nevyhnú útokom. "Je to na ich svedomí. Ľutujem, že na Slovensku ešte minimálne tieto dve strany neboli schopné postúpiť na vyššiu úroveň, kde by videli záujmy štátu, a nie len vlastných strán," vyhlásil Bugár pre TASR.
Jeho stranícky kolega a predseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnosti László Nagy uviedol, že dnešným hlasovaním v zákonodarnom zbore "Slovensko ukázalo svoju normálnu tvár". Týmto krokom sa zlepšili šance krajiny dostať sa do EÚ a NATO. Nagy si myslí, že prijatie charty môže významne ovplyvniť toleranciu a dobré spolunažívanie Slovákov a príslušníkov národnostných menšín.
Ratifikácii tohto dokumentu podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského predchádzali v koalícii veľmi ťažké rokovania, preto ju považuje za posun vpred. Hrušovský nevidí v schválení charty žiadne riziko ohrozenia slovenského jazyka na miešaných územiach.
Prijatie charty ukázalo, že SR je moderným štátom, majúcim záujem podporovať menšiny, ktoré žijú na tomto území. Povedal to pre TASR poslanec za SDĽ Ľubomír Andrassy. Podľa jeho názoru je to tiež určitý záväzok do budúcnosti a istota pre menšiny žijúce na území SR, že sa tu nebudú porušovať ich základné ľudské práva.