„Bola som šťastná, poznala som lásku,“ napíše dievča z 5. A v Kecerovciach, keď sa jej opýtate na najkrajší moment v živote.
Piatakom z už takmer čisto rómskej školy v Kecerovciach a zo zmiešanej školy s rómskymi aj bielymi deťmi v neďalekých Bidovciach sme položili tie isté otázky.
Pár kilometrov a iné prostredie, v ktorom vyrastajú, sa výrazne odrazilo aj na ich odpovediach.
V Bidovciach majú veľkú školu, vlastnú jedáleň, telocvičňu a do školy tam chodia normálne od rána do poludnia.
V Kecerovciach sa učia na dve zmeny. Terajší piataci už chodia do školy od rána, do minulého školského ročníka sa však učili až po jednej popoludní. Telocvik majú na školskom dvore, alebo na chodbe na prízemí, namiesto obedov dostávajú rohlíky.
V 5. A z Bidoviec je päť rómskych detí, 5. A z Keceroviec je iba rómska. Obe triedy sú tie najšikovnejšie z piatakov.
Redaktori SME strávili strávili týždeň v rómskej osade v Kecerovciach. Aké problémy dedina rieši?
Pozrite si všetky videá k téme>>
Necestujú, nepoznajú Slovensko
„Najšťastnejšia v živote som bola včera, keď sa mojej mame narodila dcérka,“ píše ďalšia piatačka.
Otázky
Čo sme sa pýtali piatakov
Kto je prezidentom Slovenskej republiky? Aká je najdlhšia slovenská rieka? Kde si bol vo svojom živote najďalej? Čo by si chcel robiť ako dospelý? Čo bol najkrajší zážitok v tvojom živote? V akom dome býva tvoj najlepší kamarát? Keby ti ponúkali 50 eur, no o mesiac by si musel vrátiť 100 eur, zobral by si takú pôžičku? Čo by si s tými peniazmi urobil? Napíš po anglicky slovo ďakujem.
Najmenej sa deti líšia v zážitkoch. Hovoria o narodených deťoch v rodine, korčuľovaní či sánkovačke, včerajšej „zábave“. Aj piatak z Bidoviec už má za sebou „prvú lásku“.
Potom sú však už deti tak rozdielne, ako to len ide.
Vedomostné otázky idú lepšie v Bidovciach. Sedemnásť z 23 menuje ako prezidenta Ivana Gašparoviča.
V Kecerovciach sú skôr vizionármi, desať z devätnástich detí hovoria, že prezidentom je Robert Fico. Gašparoviča trafili iba štyria.
Váh ako najdlhšiu slovenskú rieku poznal iba jeden, všetky ostatné deti napísali Dunaj. V Bidovciach to bolo v pomere Váh – Dunaj vyrovnané 10:10.
Deti z Bidoviec cestujú a chodia s rodičmi zrejme na dovolenky. Boli už v Chorvátsku, Bulharsku, Egypte či Taliansku.
Kecerovské deti boli najďalej zväčša v Poľsku a Maďarsku, výrazne ďalej boli len dve – v Belgicku a Anglicku. Rómovia z Keceroviec tam cestujú za prácou.
Vysnívané povolania 5. A z Bidoviec sú aj chirurg, programátor, ale aj pekárka a herečka.
Kecerovské deti majú nižšie ambície, chceli by pracovať ako kaderníčka, automechanik, či krajčírka. „Chcel by som byť vykladač tovaru vo veľkoskladoch,“ napísal jeden z chlapcov.
Úžerníkovi na ruku
Požičiam ti 50 eur. Ale o mesiac budem chcieť naspäť 100. Zobral by si si takú pôžičku? A čo by ste si za ňu kúpili?
V oboch triedach sa deti začali hromadne pohoršovať, čo to je za návrh. Aj tak by všetky kecerovské peniaze zobrali. A mali jasno v tom, čo by si kúpili: drahé topánky, prstene a náušnice, kopačky, motorku či bicykel.
„Skryla by som ich a potom, keby som mala viac, by som išla na dovolenku,“ napísalo prešpekulované dievča. Najčastejšie sa opakovalo, že by išli na „nákup“.
Väčšina, trinásť detí z Bidoviec¸ by peniaze nechceli. „Veď to je blbosť!!!“ napísalo jedno z nich. Siedmi ďalší by si kúpili psa, oblečenie, mobil, ale aj jedlo.
Kecerovské deti majú veľmi slabú angličtinu. Počuť to aj na hodinách. Ak už slovíčko poznajú, vyslovujú ho takmer výlučne foneticky. Climb tak nie je [klajmb], draw čítajú [drav].
Iba jediné z detí dokázalo po anglicky napísať ĎAKUJEM. Ostatné písali „tenkju“, „denkju“, či aj „frenku“. V Bidovciach napísalo správne THANK YOU pätnásť z 23 detí.
Prečítajte si tiež:
Ivana je posledná biela žiačka na škole v Kecerovciach, odchádza na strednú

Beata
Balogová
