KECEROVCE. Úžerníctvo v Kecerovciach je ako mýtická bytosť. Každý o nej potichu hovorí, oficiálne však nikto na úžerníka neukáže.
„Už to pominulo. Ľudia si vážia peniaze a nemajú toľko, aby mohli požičiavať. Za mňa úžera nie je,“ vraví starosta Miroslav Galas-Zaufal.
Redaktori SME strávili strávili týždeň v rómskej osade v Kecerovciach. Aké problémy dedina rieši?
Pozrite si všetky videá k téme>>
Nik ju nehlásiZa týždeň v Kecerovciach však každému z redaktorov rozprával o úžerníckych pôžičkách.
Len sa všetci báli a nechceli to rozpitvávať, nepovedali ani úrok, na ktorý peniaze dostali. O úžere vedia aj miestni policajti, nikto im ju však nehlási.
„Niektorí su takí podnikatelia vo finančnej oblasti. Nikto nikoho neprezradí,“ potvrdzuje úžeru aj riaditeľ školy Tibor Oros.
Pred pár rokmi redaktor SME nakrútil, ako si úžerníci pred poštou vyberajú splátky.
„Otváral som ústa. Už si teraz dávajú pozor, hoci jeden kričal, kedy donesú peniaze,“ hovorí Richard Sarnovský, ktorý do dediny dodáva potraviny. „Keď som sa ho pýtal, odkiaľ má na to luxusné BMW, smial sa mi do tváre.“
Banka podľa kňazaKecerovský katolícky kňaz Eugen Fejczo zase vidí zlo v paušálnej podpore odkázaných rodín.
Je presvedčený, že financie by sa mali deliť spravodlivo, mali by ich dostať len tie rodiny, ktoré sa chcú vymaniť z bludného kruhu.
Navrhuje vytvoriť fond, z ktorého by si mohli sociálne odkázaní vyberať mikropôžičky. Volá to ľudová banka. „To by bol recept aj na úžeru.“
Chcel by však zapojiť aj obec, aby mal kto dohliadnuť na to, že požičané peniaze ľudia vrátia. Problém obce v boji s úžerníkmi môže byť však postoj starostu, ktorý tento fenomén v obci nevidí.
Úžeradefinuje ju § 235 trestného zákona (300/2005 Z.z.), je, keď niekto zneužíva tieseň , neskúsenosť, rozumovú slabosť alebo rozrušenie a využíva sumu alebo plnenie v hrubom nepomere k pôžičke, nie je podvod , pretože úžerník neuvádza druhého do omylu, trest je 1 až 5 rokov.

Beata
Balogová
