BRATISLAVA. Železničné stanice a zastávky sa nebudú označovať dodatkovými tabuľami v jazyku národnostných menšín.
Vládny Smer dnes v parlamente zamietol novelu zákona, ktorou chceli poslanci za stranu Most odstrániť nesúlad zákona o jazykoch menšín a zákona o dráhach.
Právnou normou navrhovali umožniť umiestňovanie označení železničných staníc a zastávok v obciach, v ktorých sa používa jazyk národnostnej menšiny v zmysle zákona o jazykoch menšín.
Na základe predkladaného návrhu by nemohlo dôjsť k plošnej zmene názvov železničných staníc a zastávok.
Názvy staníc a zastávok by sa nezmenili, mohli by sa umiestniť len dodatkové tabule s označením stanice alebo zastávky v jazyku národnostnej menšiny.
Dodatkové tabule by sa umiestňovali jednotlivo na základe žiadostí, a nie plošne.
Keďže finančnú stránku týchto opatrení by nezabezpečoval štát, ale žiadatelia, nemalo by to vplyv na štátny rozpočet ani na rozpočet železníc.
Terminologická nezrovnalosť v zákonoch spočíva v tom, že zákon o používaní jazyka národnostných menšín nerieši označovanie názvov železničných staníc v jazyku národnostných menšín, ale iba označovanie obce.
Názvy železničných staníc sa v mnohých prípadoch ani v slovenskom jazyku nestotožňujú s názvom obce a nie je známy ani ich záväzný preklad do jazyka menšín, vysvetlil v minulom roku hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Schvaľovanie označovania železničných staníc je v pôsobnosti Úradu pre reguláciu železničnej dopravy.
Označovanie obcí v jazyku menšín prichádza do úvahy v obciach, v ktorých menšina tvorí aspoň 15-percentný podiel celkového počtu obyvateľov príslušnej obce.