GABČÍKOVO, BODÍKY. Žeriav sa na Vodnom diele Gabčíkovo v stredu v turbínovej nádrži malej vodnej elekrárne nezastavil.
Neustále totiž musel vyťahovať naplavené kmene stromov a konáre. Na hrádzu ich v stredu stále naplavovala zvýšená hladina Dunaja.
V nádrži sa zastavilo aj telo utopenca. Vytiahli ho až večer.
"Človek bol dlhšiu dobu vo vode, tragédia nesúvisí s povodňovou situáciou," konštatoval šéf záchranárov Ján Culka. Pohlavie a totožnosť osoby zisťujú, prípad vyšetruje polícia.
Na plný plyn
„Základným opatrením je čistenie hrablíc, ktoré chránia turbíny pred nánosmi,“ opisuje prácu žeriava a ďalších veľkých strojov na hrádzi v Gabčíkove Jana Burdová, hovorkyňa Slovenských elektrární.
Všetky turbíny vodnej elektrárne sú napriek povodňovej situácii v plnej prevádzke. „Okamžitý výkon je 400 až 450 megawatov.“
Napriek väčšiemu množstvu vody v Dunaji nie je výkon elektrárne vyšší, pretože spád vody nie je taký veľký, aby vyrábal viac elektriny. Prácou navyše je teda teraz len čistenie hrablíc od naplavených nečistôt.
Pod elektrárňou a hrádzou je zaplavené aj mólo a časť brehu. Technickoprevádzkový riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavol Virág hovorí, že ide o bežné zaplavenie odpadového kanála pod hrádzou po vyrovnávaní hladín.
„Zatiaľ je situácia normálna bez mimoriadnych udalostí,“ hodnotí. Pomohlo tomu aj prepúšťanie povodňových prietokov v Čunove do starého koryta v Dunaji.
Zaplavené chaty
Práve táto operácia však podľa obyvateľov neďalekých Bodíkov priviedla do chatovej oblasti silnú záplavovú vlnu. Dorazila tam v stredu o štvrtej ráno.
Jeden z chatárov odhadoval, že v chate má meter vody. Dva dni pred zaplavením ju stihol vysťahovať. Očakáva, že voda opadne v priebehu troch dní. „Je to strašná pakáreň.“

Beata
Balogová
