BRATISLAVA. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v utorok jednomyseľne zamietol sťažnosť dvoch bývalých slovenských občanov, ktorí pre nadobudnutie maďarského občianstva prišli o slovenské.
Pred súdom ich zastupoval maďarský právnik Zoltán Lomnici.
Súd: Vedeli, že občianstvo stratia
Ministerstvo zahraničných vecí rozhodnutie súdu privítalo. "ESĽP konštatoval, že sťažovatelia sa pre maďarské štátne občianstvo rozhodli dobrovoľne v čase, keď boli predmetné ustanovenia zákona o štátnom občianstve SR platné," informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Podľa rozhodnutia súdu sťažovatelia vedeli, že dobrovoľným nadobudnutím maďarského občianstva stratia občianstvo slovenské. V uvedenom prípade preto nedošlo k svojvoľnému odobratiu štátneho občianstva SR.
"Ministerstvo víta uvedené rozhodnutie aj z toho dôvodu, že potvrdzuje dlhodobo zastávanú pozíciu Slovenskej republiky v tom, že nie je možné prepájať otázku straty štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle s otázkou porušenia ľudských práv," zdôraznil rezort diplomacie.
Most: Norma je v rozpore s ústavou
Naopak Most-Híd naďalej trvá na tom, že právna norma odoberajúca slovenský pas ľuďom, ktorí prijali občianstvo iného štátu, je škodlivá a v rozpore s ústavou.
"Dlhodobo zastávame názor, že je v rozpore s ústavou, aby dvojaké občianstvo rozdeľovalo slovenských občanov na tých, ktorí ešte mohli mať dve občianstva a na tých, ktorí si to už po zmene zákona o občianstve nemôžu dovoliť," uviedol Gábor Gál z Mosta-Híd.