Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Písmoznalec a svedkovia z osemdesiatych rokov majú podnikateľovi Andrejovi Babišovi pomôcť dokázať, že spis, v ktorom ho komunistická ŠTB eviduje ako agenta, nie je pravdivý.
Hovorili o dovoze sýrskych fosfátov
Babiš tvrdí, že spoluprácu s ŠtB nikdy vedome nepodpísal a žaluje Ústav pamäti národa (ÚPN) za to, že je neoprávnene evidovaný v registračných protokoloch.
„Za celé svoje pôsobenie som sa nestretol s tým, že by bol vyfabulovaný celý spis,“ povedal pre SME Pavel Žáček, ktorý je zakladateľom českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov a pôsobil aj na slovenskom ústave.
Babiš vo štvrtok pred súdom tvrdil, že s ŠtB prišiel do styku v rokoch 1980-1982, keď od neho žiadali analýzu o bezpečnosti fosfátov, ktoré sa do Československa dovážali zo Sýrie.
Krajňák: Nepodcenili sme situáciu
ÚPN poslal na pojednávanie šéfa kancelárie Tibora Ujlackého, ktorý nemá právnické vzdelanie. Vyštudoval žurnalistiku.
Šéf ÚPN Ondrej Krajňák si nemyslí, že podcenili situáciu. Hovorí o taktike a provizórnom riešení situácie, keď im z ústavu odišiel právnik. Predvolanie dostali už v marci.
„Ján Langoš bral takéto procesy veľmi vážne. Napriek tomu, že to nebola jeho povinnosť, chodil na ne osobne. Aj preto v tomto období ústav takýto spor neprehral,“ hovorí Pavel Žáček.
Zatiaľ čo na súdne konanie s Babišom poslal ÚPN svojho šéfa kancelárie, pri sporoch s bývalými prepustenými zamestnancami ich dnes zastupuje externá právnicka firma. „Je to dedičstvo ešte po mojom predchodcovi Ivanovi Petranskom,“ hovorí Krajňák.

Beata
Balogová
