BRATISLAVA. Rómovia výrazne skresľujú štatistiky nezamestnanosti, vyhlásil na stredajšom diskusnom fóre HNClub s českým premiérom Petrom Nečasom predseda vlády Robert Fico.
"Nám neuveriteľne deformuje číslo nezamestnanosti obrovský počet Rómov, ktorých na Slovensku máme. Dobre vieme, že ide o ľudí, pre ktorých sa ťažko hľadá si práca, ktorí sú ťažko rekvalifikovateľní, kde sú veľmi ťažké pracovné návyky a pracovná disciplína. Keby sme tento problém nemali, tak je naša nezamestnanosť na úrovni možno osem či deväť percent," vyhlásil.
Reagoval tak na slová Nečasa, ktorý sa pochválil tým, že v porovnaní so Slovenskom dosahujú polovičnú nezamestnanosť.
Odkiaľ čerpá premiér údaje o nezamestnanosti Rómov, nie je jasné. "MPSVaR SR pripravuje všetky opatrenia na podporu zamestnanosti bez rasových predsudkov, takže nesledujeme osobitne zamestnávanie Rómov, informoval pred časom Michal Stuška, hovorca ministerstva práce.
Rómovia podľa Fica zvýšili čísla
Exminister práce Jozef Mihál (SaS) si myslí, že Rómov bez práce je približne polovica zo všetkých nezamestnaných. Rovnaký pomer vníma aj v rámci rómskej populácie na Slovensku.
"Ich problém je historický, vlečie sa dlhé roky a nebude ľahké nájsť recepty, ktoré by dokázali z roka na rok zlepšiť životnú situáciu sociálne vylúčených Rómov," povedal Mihál pred dvomi týždňami k téme nezamestnanosti Rómov.
Hlavným problémom podľa neho je nedostatočné vzdelanie, a zle nastavený systém celoživotného vzdelania.
Fico predpokladá, že by nezamestnanosť na Slovensku mohla v lete klesnúť pod 14 percent.
"Celá eurozóna hovorí o rekordnej nezamestnanosti, nie je to fenomén jednej krajiny. Keby nebola na Slovensku zdeformovaná miera nezamestnanosti veľkým počtom rómskych spoluobčanov, tak Slovensko má dnes 8- či 9-percentnú nezamestnanosť," zopakoval Fico.
Viac nezamestnaných, vyššie odvody
Rezort práce priznáva, že vykrytie dávok pre dlhodobo nezamestnaných ľudí bude znamenať postupné zvyšovanie nákladov na štátny rozpočet a odvodov zamestnancov.
Štúdia Straty z vylúčenia Rómov od Antona Marcičina a Ľubice Marcičinovej z roku 2009 hovorí že, keby pracovali ako majorita, bola by zamestnanosť v roku 2008 vyššia o sedem percent a v roku 2025 o 10%. Pokiaľ ide o priame a nepriame náklady spoločnosti, v roku 2030 by mohli dosiahnuť takmer 11% HDP.
Štátne Aktívne politiky na trhu práce mali len veľmi obmedzený vplyv na zamestnanosť Rómov, myslí si mimovládna organizácia Rómsky inštitút, ktorá sa zaoberá mapovaním rómskej komunity na Slovensku.
Množstvo tréningov zameraných na zvyšovanie zamestnanosti Rómov podľa nej zvýšilo šance tejto skupiny nezamestnaných skôr v neformálnej ekonomike než na oficiálnom trhu práce.
Aktivačné práce, ktoré predstavujú kľúčový nástroj politiky zameraný na problém dlhodobej nezamestnanosti Rómov, sú problematické a neprispievajú k dosiahnutiu očakávaných cieľov. Táto politika vychádza zo stereotypného vnímania Rómov ako niekoho „neaktívneho“, tvrdí mimovládka.
Pollák: V Rómoch treba vidieť potenciál
Nezamestnanosť Rómov na Slovensku je podľa splnomocnenca vlády výsledkom zlyhania politikov.
BRATISLAVA. Premiérove slová potvrdzujú, že nezamestnanosť Rómov je pre Slovensko veľkým problémom. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák takto reagoval na dnešné vystúpenie Roberta Fica.
"Pevne verím, že negatívne dopady tohto problému na celú našu spoločnosť prijímajú vládu SR, aby sa správala zodpovedne a podporila opatrenia, ktoré zabezpečia, aby sa Rómovia čo najskôr dostali na pracovný trh," okomentoval Pollák.
Splnomocnenec je presvedčený, že zapojenie Rómov do pracovného trhu prospeje slovenskej ekonomike. "V Rómoch treba vidieť potenciál, ktorý ak nevyužijeme, tak sa problémy napríklad v dôchodkovom systéme budú len prehlbovať," hovorí Pollák. Dodáva, že nezamestnanosť Rómov u nás je výsledkom zlyhania politikov.
Pollák navrhuje, aby sa prijali také opatrenia, prostredníctvom ktorých by napríklad obce zaangažovali Rómov do pretvárania rómskych osád. "V súčasnosti tiež rokujeme s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR o vytvorení špeciálneho trhu práce, ktorý umožní ľuďom pracovať za nižšiu mzdu ako je minimálna mzda, ale vyššiu ako je sociálna dávka," dodal.
sita

Beata
Balogová
