Prípad dôstojníka komunistickej tajnej služby, ktorý sa zastal prokurátora Jaroslava Kozolku, je neobyvklý.
BRATISLAVA. Hoci v pražských archívoch existuje spis o jeho spolupráci s komunistickou Vojenskou kontrarozviedkou, prokurátor Jaroslav Kozolka má bezpečnostnú previerku.
Keď v stredu riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Jozef Magala (Smer) vysvetľoval poslancom jej udelenie, okrem potvrdenia z detektora lži im ukázal aj vyhlásenie Kozolkovho riadiaceho dôstojníka Petra Urbana.
Píše, že si Kozolkovu spoluprácu zo zištných dôvodov vymyslel.
Na Slovensku je prípad, keď si riadiaci „eštebák“ po rokoch spomenie a prizná, že klamal komunistických nadriadených a vytváral si fiktívnych agentov, aby na nich dostával peniaze či bral odmeny, veľmi neobvyklý.
Spis je podrobný
Previerka
Kto by nemal prejsť
ten, čo klamal pri previerke ten, kto bol pracovne zaradený a aktívne vykonával činnosť v ŠtB alebo komunistickej Vojenskej kontrarozviedke, ten, čo s organizáciami vedome spolupracoval, ten, u koho zistili iné bezpečnostné riziká.
Marta Košíková, ktorá niekoľko rokov na súdoch zastupovala Ústav pamäti národa, si spomína len na jeden prípad, keď dôstojník ŠtB pred sudcom hovoril o tlaku šéfov na zvýšenie počtu spolupracovníkov a povedal, že aj preto si ich vymýšľal.
Bývalý premiér a advokát Ján Čarnogurský, ktorý v piatich či šiestich prípadoch zastupoval ľudí, ktorí súdy žiadali, aby ich vyškrtli zo zoznamov spolupracovníkov, by Kozolku nezastupoval.
„Keby ma požiadal o zastupovanie v spore proti ÚPN, tak by som to nevzal. Tých, ktorí podpísali spoluprácu, nepreberám,“ povedal.
V spore o spoluprácu nie je dôkazné bremeno na ÚPN, ale na opačnej strane, hovorí Čarnogurský. „Musia dokázať, že ich neoprávnene zaevidovali.“
Súd posudzuje všetky dôkazy – teda nielen takéto vyhlásenie bez ďalšieho kontextu.
V Kozolkovom spise nie je len rukou napísaný súhlas so spoluprácou, ale aj konkrétne prípady, ako donášal.
Chce sa súdiť
Kozolka hovorí, že nikdy vedome nespolupracoval, a pripravuje žalobu. Nie je jasné, či bude žiadať vyčiarknutie zo zoznamov agentov.
Generálna prokuratúra, kde Kozolka pracuje, Urbanovo vyhlásenie komentovať nechce. „Nepoznáme závery neverejného rokovania branno-bezpečnostného výboru, preto sa k nim nebudeme vyjadrovať,“ odpísali.
Denník SME sa prokuratúry pýtal aj na to, či Kozolkovi vrátili spisy s utajovanými informáciami, ktoré mu zobral zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý.
Neodpovedali a neposlali odpoveď ani na otázku, či majú všetci prokurátori, ktorí sa oboznamujú s utajovanými skutočnosťami, zodpovedajúce previerky.
Magala pred výborom podľa prítomných poslancov hovoril, že Kozolka previerku dostal až od januára tohto roka. Už predtým však zrejme riešil citlivé prípady, ktoré sa týkali tajných služieb.
Udeliť na základe svedectva eštebáka bezpečnostnú previerku je také zlyhanie inštitúcie, že by ju mali zrušiť a vybudovať odznova, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
