KECEROVCE. Väčšinu obcí s rómskym obyvateľstvom spája rovnaký problém – čierne stavby. V Kecerovciach je 358 legálne postavených domov, ďalších 124 stojí načierno.
Obec príde ročne o 15-tisíc eur na daniach z nehnuteľností a poplatkoch za odpad, obyvatelia nemôžu žiadať o príspevok na bývanie či dobudovanie infraštruktúry.
Problém sa snažila riešiť už bývalá starostka Anna Bombárová. Za tri volebné obdobia vybudovala 32 nájomných bytov, vodovod, kanalizáciu, dala opraviť cesty, zdravotné stredisko či obecný úrad.
S nelegálnymi stavbami však nedokázala pohnúť. Stoja na súkromných pozemkoch, možnosti obce sú obmedzené. „Chceli sme ich vyriešiť, aj sa nám cez pozemkový fond podarilo vybaviť možnosť zámeny. Niektorí vlastníci s tým nesúhlasili a my sme ostali na mŕtvom bode,“ povedala.
Keď bývalý okresný úrad rozhodol o likvidácii štrnástich nelegálnych stavieb a obci poslal rozhodnutie o búraní, starostka sa vzbúrila. „Hodili to na nás. Nemala som odvahu. Veď tu žije deväťdesiat percent Rómov, s ktorými sme odsúdení na spolužitie. Odkázala som, nech si to prídu úradníci zbúrať sami!“
S problémom sa borí aj nový starosta Miroslav Galas-Zaufal: „Keby neboli pozemky súkromné, odpredáme ich. Aj teraz zastupiteľstvo schválilo predaj obecných parciel pre štyri rodiny. Ale to je asi všetko, čo môžeme urobiť.“
Redaktori SME strávili strávili týždeň v rómskej osade v Kecerovciach. Aké problémy dedina rieši?
Pozrite si všetky videá k téme>>

Beata
Balogová
