BRATISLAVA. Do dvoch týždňov by mal mať Dunaj v Bratislave svojich obvyklých tri a pol metra. Vo štvrtok presiahol 10,3 metra, odvtedy klesá. V piatok večer klesol pod 9,8 metra.
„Keďže sa na hornom úseku Dunaja začiatkom budúceho týždňa očakávajú nejaké zrážky, predpokladám, že Dunaj sa do normálneho režimu dostane do dvoch týždňov,“ vraví hydrologička Danica Lešková zo SHMÚ.
Hladina Dunaja bude klesať len pomaly, predpovedá aj riaditeľka Ústavu hydrológie SAV Pavla Pekárová. „Ani za desať dní sa prietoky nedostanú do normálu.“
Hlavná vlna počas povodní v roku 2002 trvala oveľa kratšie. „Kým teraz hlavná vlna narástla za šesť dní, v roku 2002 nárast trval tri dni a pokles sedem dní,“ približuje Pekárová.
V porovnaní s rokom 2002 bol podľa SHMÚ teraz kulminujúci Dunaj o 40 centimetrov vyšší.
Ako v roku 1954
Predpoveď
Aké bude počasie
- cez víkend bude 19 až 26 stupňov, prehánky takmer na celom Slovensku,
- pršať neprestane ani cez týždeň,
- výnimkou je utorok, keď má byť na západe len oblačno.
Zdroj: SHMÚ
Dnešná povodeň sa podľa Pekárovej najviac podobá tej, ktorá Bratislavu postihla v roku 1954. Tiež vznikla po silných dažďoch v júli a mala podobný priebeh nárastu vlny.
Územie hlavného mesta nebolo zatopené, hrádze sa pretrhli až pod Bratislavou na maďarskej strane, čím sa odľahčilo hlavné koryto.
Najničivejšia známa povodeň sa vyskytla v roku 1501. Záznamy o nej sa nachádzajú v kronikách miest od Pasova až po Hainburg. „Pri pohľade z Bratislavského hradu ľudia videli veľké more.“
Územie dnešnej Petržalky bolo v minulosti viackrát zaplavené, zničené boli takmer všetky domy.
Strach z hrádzí
Pekárová hovorí, že terajšia povodeň síce nie je výnimočná, ale ešte môže narobiť škody. „Je veľká hrozba, že sa niekde pretrhnú hrádze.“
Kde je najväčšie riziko? „Myslím si, že úseky, v ktorých sa už v minulosti hrádze pretrhli, sú náchylnejšie.“
Upozorňuje na hrádze pri Patinciach, ktoré voda prekonala už viackrát, naposledy počas záplav v roku 1965.
V Komárne by mal Dunaj kulminovať v sobotu napoludnie, SHMÚ odhadol, že dosiahne 870 až 890 centimetrov. V Štúrove sa má hladina vyšplhať až na 820 cm počas sobotňajšej noci.
Povodňové prekvapenie
Odborníkov zo SHMÚ prekvapilo, ako sa zmenil Dunaj po nasadení mobilných hrádzí. Protipovodňové hliníkové steny sa využili prvýkrát. „Od Devína sa Dunaj správal ako kanál,“ hodnotí Lešková.
Povodeň zatopila meracie stanice v Devínskej Novej Vsi, Gabčíkove a Sape. „Po opadnutí vody sa premiestnia na vhodnejšie miesto,“ dodáva Lešková.
Verí, že keď už nevysielali údaje do centrály, tak sa aspoň uložili do pamäte a budú ich môcť využiť pri nastavovaní predpovedacích modulov.

Beata
Balogová
