KECEROVCE. „Dva chleby nám dal, párky nám dal, nejaké cigarety. Ale ja nefajčím, také nechcem,“ opisuje mladá Rómka predvolebnú kampaň starostu Keceroviec Miroslava Galasa-Zoufala v roku 2010. Za týždeň, ktorý strávili redaktori SME v Kecerovciach, hovorili o párkoch, klobásach a chlebe mnohí.
Starosta kupovanie hlasov razantne odmieta. „Keby to bola pravda, prečo to nikto nenapadol? Vždy sa kritizovala strana, ktorá vyhrala,“ hovorí. „Robil som akciu, ale až po voľbách. Pred voľbami som ani nebol doma, odcestoval som preč.“
Galas-Zaufal priznáva, že získal aj podporu časti rómskeho obyvateľstva. „Bez nich by som asi nevyhral,“ povedal po voľbách. V predošlom deväťčlennom zastupiteľstve mali Rómovia štyroch svojich kandidátov. Teraz ani jedného.
Počas volieb v roku 2010 dostala polícia niekoľko anonymných oznámení o kupovaní hlasov v Kecerovciach. Preverili ich, ani jedno sa nepodarilo preukázať, vraví košický policajný hovorca Alexander Szabo.
Za kupovanie hlasov, teda volebnú korupciu hrozia až dva roky väzenia. Za prijatie úplatku pri voľbách zasa hrozí trest jeden rok.
Prísna sankcia existuje, iná otázka je vynucovanie, aby sa dodržiaval v praxi. Teda, čo robí napr. polícia a obce počas volieb, aby tomu zabránili, zdôraznil pre SME právnik Pavel Nechala z Transparency International Slovensko. Kupovanie hlasov je častý problém pri voľbách na Slovensku.
Redaktori SME strávili strávili týždeň v rómskej osade v Kecerovciach. Aké problémy dedina rieši?
Pozrite si všetky videá k téme>>

Beata
Balogová
