Na sútoku sa doň vraj vracala voda z našej najväčšej rieky.
BRATISLAVA. Ladislav z Komárna v piatok ráno prišiel z práce vo fabrike v maďarskom Komárome. Hneď sa vybral k Alžbetinmu mostu, ktorý spája obe mestá.
Ako dobrovoľník plnil vrecia s pieskom, ktoré prispejú k ochrane mesta pred veľkou vodou z Dunaja.
Pomáhali najmä študenti
Najvyššiu hladinu Dunaja pri Komárne očakávajú v sobotu napoludnie – na úrovni 870 až 890 centimetrov.
Nikto z miestnych neveril, že by sa mohla preliať ponad hrádzu, ktorá chráni mesto.
„Svedomie by mi nedovolilo doma vylihovať alebo chodiť po moste krížom-krážom a fotiť stúpajúci Dunaj,“ vysvetľoval pán Ladislav, prečo po nočnej nespí, ale pomáha chrániť mesto.
Každý Komárňan by podľa neho mal priložiť ruku k dielu.
Na výzvu mesta odpovedali desiatky dobrovoľníkov. Boli medzi nimi najmä študenti. „Je dôležité, aby sme zachránili mesto,“ hovoril gymnazista Peter Balog. Z jeho triedy sa prihlásili piati študenti.
Tibor Majer z organizačného oddelenia radnice odhadoval, že už predpoludním mali vďaka dobrovoľníkom pripravených okolo deväťtisíc vriec.
Dôchodcov evakuovali
Najkritickejšia situácia bola v miestnej časti Nová stráž, kde voda zaliala kaštieľ, v ktorom je domov dôchodcov. Penzistov odtiaľ evakuovali do miestnej priemyselnej školy.
Voda z Dunaja okrem domova zaliala časť Alžbetinho ostrova a železničnú trať vedúcu do prístavu.
Tesne pred Alžbetiným mostom uviazla rumunská výletná loď, ktorá ho pre vysokú hladinu nemohla podplávať. Pasažierov podľa miestnych hasičov už odviezli autobusy preč.
Hrádza v Komárne je podľa bývalého primátora mesta Tibora Bastrnáka z MostaHíd schopná ochrániť mesto pred hladinou Dunaja do výšky 945 centimetrov.
Hovoril, že ju postavili po povodni v roku 1965.
Prevádzkovo–technický riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Virág bol s hrádzou spokojný.
Vysvetlil, že je projektovaná na storočnú vodu a bezpečnostný presah má vyšší ako hrádza v Bratislave, ktorá povodni odolala.
Boja sa o maďarskú stranu
Miestni sa skôr obávali o breh maďarského Komároma, o ktorom si mnohí mysleli, že má nižšiu hrádzu.
Virág však tvrdí, že na základe medzištátnej dohody je výška hrádzí na oboch brehoch Dunaja rovnaká. Pripustil, že maďarská hrádza nie je tak zrekonštruovaná ako slovenská.
Maďari podľa jedného komárňanského dôchodcu už celé dni obkladajú železničnú trať v Komárome vrecami piesku.
V piatok napriek stúpajúcemu Dunaju nikto v Komárne nebral jeho hladinu ako hrozbu. Väčšina Komárňanov sa promenádovala a fotografovala na Alžbetinom moste, pričom im prialo aj pekné počasie.
„Je to taká spoločenskopolitická udalosť,“ povedal s úsmevom dôchodca, ktorý bol na prechádzke s vnukom. Rukou ukázal na slovenských ministrov vnútra, obrany a životného prostredia, ktorí najmä televíziám veľmi ochotne poskytovali rozhovory so stúpajúcou riekou v pozadí.
Viac ako stúpajúcej hladiny Dunaja sa obyvatelia Komárna obávali hladiny Váhu, ktorá stúpala aj preto, že na sútoku sa do rieky tlačila voda z väčšieho Dunaja.

Beata
Balogová
