Bratislava 2. októbra (TASR) - Ustanovujúca schôdza Národnej rady SR v treťom volebnom období bude mať pevne stanovený priebeh vyplývajúci jej zo zákona o Rokovacom poriadku. Jej program vyplýva zo zákona a nie je možné ho rozšíriť, meniť alebo doplniť.
Prvým bodom zasadania 150 nových poslancov parlamentu bude zloženie ústavou predpísaného sľubu člena snemovne do rúk doterajšieho predsedu NR SR Jozefa Migaša. Po tomto akte budú vyzvaní náhradníci za poslancov, aby prišli do rokovacej siene, pretože príde na rad rozhodnutie o neuplatňovaní mandátov poslancov, ktorí sú členmi vládneho kabinetu.
Vo voľbách konaných 20. a 21. septembra 2002 boli do parlamentu za svoje politické subjekty zvolení aj poslanci, ktorí sú členmi vládneho kabinetu - premiér Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Eduard Kukan, Ivan Šimko, István Harna, László Miklós a Pál Csáky. Za nich musia v zmysle článku 77 ods. 2 Ústavy SR nastúpiť náhradníci, pretože ich funkcia člena vlády nie je zlučiteľná s výkonom mandátu poslanca NR SR.
Zákonodarný zbor v 150-člennom zložení počas prvej ustanovujúcej schôdze prijme ako prvé meritórne rozhodnutie o zložení mandátového a imunitného výboru a voľbe jeho predsedu. Následne poslanci rozhodnú o konštituovaní výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov a zvolení jeho predsedu taktiež v tajných voľbách. Bude to aj na základe návrhu volebného poriadku, ktorý budú posudzovať na svojom stretnutí s predsedom parlamentu Jozefom Migašom predsedovia politických strán a hnutí zastúpených v NR SR už 3. októbra. Zákon o rokovacom poriadku obsahuje už implicitné pravidlá pre voľbu najvyšších funkcionárov snemovne.
Nový mandátový a imunitný výbor NR SR, ktorého zloženie má odrážať pomerné zastúpenie jednotlivých politických subjektov, predloží parlamentu správu o výsledkoch parlamentných volieb, pridelení poslaneckých kresiel, overení mandátov nových poslancov a zložení ich sľubu bez výhrady.
Až po konštituovaní poslaneckých klubov, ktorých bude na základe výsledkov volieb sedem, pristúpia poslanci k voľbe nového predsedu Národnej rady SR tajným spôsobom. Na jeho zvolenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých poslancov - minimálne 76. Až po právoplatnosti voľby, ktorá sa môže v zmysle paragrafu 14 Rokovacieho poriadku aj opakovať, odovzdá Jozef Migaš vedenie schôdze novému najvyššiemu predstaviteľovi zákonodarného zboru. Po tomto kroku parlamentu bude voliť podpredsedov NR SR, schvaľovať zriadenie jednotlivých výborov a voliť ich predsedov.
Vláda SR ako vrcholný orgán výkonnej moci podá v zmysle článku 117 Ústavy SR demisiu do rúk prezidenta republiky po ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR. Vykonávať svoju funkciu bude až do utvorenia novej vlády, pričom tej bude od tohto okamžiku plynúť 30- dňová lehota na predstúpenie pred poslancov s Programovým vyhlásením.
*pm som NNNN