SME

Rómsky splnomocnenec Pollák: Aj ja som biely

Prvý rómsky poslanec a splnomocnenec vlády pre rómske komunity PETER POLLÁK vyrástol v osade. Rómom chce pomôcť aj povinnou škôlkou pre rizikové rodiny, či tvrdým prístupom k rodičom záškolákov. Chce, aby nezamestnaní mohli robiť pre štát za menej ako min

(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Koľko ste ako poslanec predložili zákonov k rómskej tematike?

„Ako isto viete, u nás sa legislatíva na etnickom princípe neprijíma. Predložil som asi šesť návrhov, úspešný bol jeden, ktorý sa však týkal všetkých obyvateľov Slovenska vrátane Rómov. Rómskej problematiky sa netýkal.“

Týkal sa niektorý aj Rómov?

„Naposledy som predložil návrh pri trestnom zákone, podľa ktorého by sa pri akýchkoľvek motívoch z nenávisti znásobil trest.“

To sú pozmeňujúce návrhy. Zákon sme nenašli žiaden.

„Ešte počkajte, rómska reforma nie je postavená len na nových zákonoch, ale na zmene existujúcej platnej legislatívy.“

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutie s výrazom „neprispôsobivý“ - zrakom či sluchom - znamená dnes takmer istotu, že témou rozhovoru či písaného textu sú Rómovia, píše Peter Schutz

Čítajte komentár (piano) >>

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.

Nevideli ste žiaden horúci problém?

„Som splnomocnencom od októbra, dovtedy sme len rokovali s vládnou stranou, do akej spolupráce pôjdeme. Teraz pol roka rokujeme s jednotlivými rezortmi, ako bude vyzerať legislatíva. Som presvedčený, že tento rok budú schválené prvé zákony.“

Rómsku reformu ste chceli predstaviť do 26. novembra. Ktorého roku?

„Filozofiu sme predstavili. Zmenili sme iba spôsob prezentácie jednotlivých tém. Pri rokovaniach s jednotlivými ministrami sme zistili, že najskôr musíme naše návrhy dôsledne prerokovať s nimi. Prišiel som k názoru, že niekedy je menej viac a budem prezentovať až zákony, ktoré prídu do parlamentu. A upozorňujem, že sa nebudú týkať iba Rómov, ale celej spoločnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Reformu však voláte rómska. Existuje rómska mentalita?

„Každá národnosť má svoju mentalitu a myslenie a teda aj Rómovia majú svoje osobitosti.“

Hovoríte však, že zákony nebudú len o Rómoch.

„Rómska reforma obsahuje opatrenia, ktoré sa budú týkať všetkých, ale aj veci, ktoré sa budú dotýkať prevažne Rómov. Či už je to výkup pozemkov, alebo povinné škôlky. Rómska reforma je to preto, lebo všetci to vnímajú ako rómske problémy a nechceli sme to skrývať za iný názov.“

Neprehlbujete tým negatívne stereotypy o Rómoch?

„Ak budeme v sociálnom systéme rozlišovať ľudí, ktorí sa správajú zodpovedne a nezodpovedne, neobávam sa toho.“

Nemala by byť súčasťou rómskej reformy aj druhá strana? Nie je problémom aj to, ako veľká časť spoločnosti vníma Rómov?

„Keby ste sledovali kroky nášho úradu, vedeli by ste, že sme vypracovali akčný plán na zmierňovanie napätia medzi majoritou a Rómami a v súčasnosti hľadáme partnerskú organizáciu, ktorá nám s tým pomôže.“

SkryťVypnúť reklamu

Poznáte obec Kecerovce?

„Trošku, ale nebol som tam ešte.“

Je to prevažne rómska dedina, je tam asi štyristo bielych...

„Asi ste chceli povedať Nerómov.“

Hovorím to tak, ako o tom rozprávajú v Kecerovciach.

„Lebo ja som potom tiež biely, všetci sme z antropologického pohľadu indoeurópskeho pôvodu.“

Korektnejšie je hovoriť o Nerómoch? Taký pojem v slovenčine neexistuje.

„Korektné je nehovoriť o bielych a čiernych, nájdime si iné slovo. Je pravda, že niektoré pomenovanie nie sú šťastné. Vnímam, že aj pomenovanie Neróm môže dráždiť, rovnako ako nás dráždi pojem biely. Korektnejšie by bolo hovoriť o majorite a rómskej komunite.“

Vráťme sa do Keceroviec. Je tam čisto rómska škola, kde sa učí na dve smeny. Ako v takejto škole chcete zabezpečiť celodenné vzdelávanie detí?

SkryťVypnúť reklamu

„Na Slovensku máme lokality, kde nám hrozí aj trojzmenná prevádzka. Podarilo sa mi presvedčiť ministrov financií a školstva, aby sme v štyroch obciach, kde tento rok takáto situácia hrozila, postavili nové školy. Aj dvojzmenná prevádzka je veľmi zlá, ale problém je tak veľký, že najskôr riešime tie najväčšie.“

Jedným z vašich opatrení má byť, aby štát siahol rodičom záškolákov na dávky. To sa čiastočne deje už dnes. Prečo to chcete sprísňovať?

„Viete ako to funguje? Tri mesiace dieťa nechodí do školy, peniaze sa posielajú na obecný úrad a zhromažďujú na účte. Štvrtý mesiac dieťa začne chodiť do školy a peniaze sú im spätne vyplatené. Je to spravodlivé? Má dostávať rodič rovnakú podporu na dieťa aj keď jeho nezodpovedným rozhodnutím nechodí do školy? Nie je to represívne opatrenie, ale motivačné.“

SkryťVypnúť reklamu

Znie to ľúbivo, ale časť ľudí zrejme nikdy neprevychováte. Čo sa zlepší, ak ich uvrhnete do ešte väčšej chudoby?

„Systém sociálnej pomoci, ktorý rozoznáva zodpovedných a nezodpovedných ľudí, je spravodlivý a motivačný. Ale súhlasím, že len zmeny sociálneho systému nepomôžu. Je potrebné urobiť aj všetko preto, aby rómske deti vychádzali zo vzdelávacieho systému pripravené na pracovný trh, aby sme sa vyrovnali s nevysporiadanými pozemkami pod ich obydliami, alebo ich zapojili do pretvárania osady.“

Represívne postavených opatrení máte viac. Chcete napríklad búrať obydlia, pod ktorými si nevykúpia pozemok.

„Myslíte si, že by mal niekto v tejto krajine dostávať pozemky zadarmo?“

A kto umožnil, že tam žijú?

„Spôsobil to štát, ale napriek tomu to treba vyriešiť. Tu na seba naráža právo na vlastníctvo a právo na bývanie a tento problém treba rozseknúť.“

SkryťVypnúť reklamu

Rodiny, ktoré pozemky nedokážu odkúpiť, vyhodíte na ulicu?

„Vy si myslíte, že Rómovia si nebudú odkupovať pozemky? Máte prehľad koľko stoja tie pozemky? Vo väčšine prípadov sú to pozemky charakterizované ako orná pôda a meter stojí od 70 centov do troch eur.“

Chatrče sú aj na lukratívnejších parcelách. Čo bude s tými ľuďmi?

„Súhlasím. Mojou úlohou je, aby som odkrojil z tohto problému čo najväčší kus. Možno sa mi nepodarí vysporiadať všetky pozemky na Slovensku, ale možno urobím oveľa viac ako moji predchodcovia.“

V Kecerovciach sú jednou z mála možností ako si obyvatelia môžu privyrobiť aktivačné práce. Od júna sa mení zákon výrazne klesne počet ľudí, ktorí takto môžu robiť. Je v poriadku takéto obmedzenie?

„Aktivačné práce sú dnes veľmi zle nastavené. Starostovia ich využívajú na posilnenia svojho postavenia v obci a pred voľbami na to, aby dostali od Rómov hlas. Nie je v poriadku, že starosta si môže vyberať ľudí na aktivačné práce podľa sympatií a ani to, že súčasťou aktivačných prác môže byť aj rodič, ktorý dieťa neposiela do školy. Navyše odvedená práca často nezodpovedá počtu zamestnaných ľudí. Zmeny sú nutné.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa zlepší tým, že menej chudobných Rómov si dokáže privyrobiť?

„Aktivačné práce nie sú spôsobom, ako ľudia získajú pracovné návyky, ako to niektorí hovoria. Dôležité je naštartovať opatrenia, ktoré ľudí dostanú zo sociálneho systému na pracovný trh. Takým opatrením je vytvorenie špeciálneho pracovného trhu, kde budú mať prístup dlhodobo nezamestnaní. Za prácu síce dostanú menej, ako je minimálna mzda, ale zároveň ich príjem bude vyšší, ako sociálna dávka. Štát na tom neprerobí a títo ľudia budú pracovať.“

Dáte im na výber, buď práca alebo žiadne dávky?

„Určite viete, že nie som súčasťou vládnej strany a záleží od nich, či takéto opatrenie zavedú do praxe. Ako celá reforma.“

Neoslabila sa pozícia splnomocnenca zrušením postu vicepremiéra pre ľudské práva a menšiny a vašim zaradením pod ministra vnútra?

SkryťVypnúť reklamu

„Ja som to kritizoval. Rozhodnutie ale urobila vláda a ja som to musel zobrať ako fakt. Mal som na výber, či sa budem správať zbabelo a iba štyri roky vykrikovať z opozície, alebo sa pokúsim niečo aj urobiť.“

Nie je rómska reforma pod vnútrom odstrihnutá od peňazí?

„Veľká čierna robota, na ktorej momentálne robíme, je nastavenie nového programovacieho obdobia eurofondov na roky 2014 – 2020. Podarilo sa nám sústrediť peniaze na Rómov na ministerstvo sociálnych vecí a práce. Na ministerstve vnútra bude sprostredkovateľský orgán riadiaceho orgánu. Takže v prerozdeľovaní peňazí budeme zohrávať výraznú úlohu.“

Svetová banka hovorí, že rómsky problém je taký veľký, že by sme naň mali vytvoriť samostatný operačný program.

„To som odporúčal aj ja. Ale v stave, keď z 13 operačných programov zostane iba osem a všetky ministerstvá sa bijú, či budú mať svoj, vytvorenie nového programu bola úloha, na ktorú som nemal politickú silu.“

SkryťVypnúť reklamu

Koľko bude stáť rómska reforma?

„Na to by som potreboval informácie, ktoré dnes nemám. Moji predchodcovia nerealizovali zber etnických dát a nenechali mi informácie, koľko pozemkov je nevysporiadaných, koľko Rómov je nezamestnaných, koľko detí je v špeciálnych školách, koľko ľudí v osadách nemá pitnú vodu.“

Predstavenie reformy ste odsúvali aj pre návštevu Ameriky a hľadanie inšpirácie u Indiánov. Budú mať aj u nás Rómovia v niektorých lokalitách monopol na podnikanie ako majú Indiáni v Grand kaňone?

„Počul som už od mnohých ľudí, že by sme rómsku komunitu mohli využiť na rozvoj turizmu, ale nie je to systémové riešenie.“

V čom vás teda Indiáni inšpirovali?

„Indiáni možno ani nie, lebo majú špecifické teritóriá, kde platia iné pravidlá. Skôr ma inšpirovali spôsoby, ktorými Američania riešili integrovanie menšín do vzdelávania či riešenie ich segregácie.“

SkryťVypnúť reklamu

Kedy predložíte prvý zákon?

„Pevne verím, že už na jeseň.“

Redaktori SME strávili strávili týždeň v rómskej osade v Kecerovciach. Aké problémy dedina rieši?

Pozrite si všetky videá k téme>>

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 755
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 624
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 780
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 725
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 617
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 142
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu