KOMÁRNO. Namiesto žehlenia išla nosiť vrecia s pieskom. „Bielizeň mi neutečie, tu ma treba viac,“ vraví 41–ročná Júlia z dediny Kameničná pri Komárne.
Pridala sa v nedeľu k stovkám dobrovoľníkov, ktorí bojovali s priesakmi na Váhu.
Neďaleko sútoku Váhu a Dunaja vodu vytláčalo späť. Hrozilo, že sa hrádza pretrhne a zatopí Komárno.
Záplavová vlna Dunaja dorazila na juh Slovenska cez víkend. V Komárne dosiahol vrchol v sobotu večer vo výške 889 centimetrov. O 46 centimetrov prekonal rekord z roku 2002.
Dunaj
Týždeň rekordov
v Bratislave namerali najviac 10,34 metra, obvykle máva hladina 3,5 metra, v Devíne mala 9,73 metra, v Komárne 8,89 metra, v Štúrove 8,12 metra.
Barikády z vriec okrem Júlie stavalo štyristo ľudí. Starosta Kameničnej Milan Lehocký si pomoc miestnych pochvaľoval.
„Stačilo v obecnom rozhlase vyhlásiť, že potrebujeme dobrovoľníkov a do desiatich minút ich bolo osemdesiat. Paráda, súdržnosť ešte funguje.“
Ani Júliin manžel neváhal. „Chcel čistiť bazén, ale prácu rýchlo odložil.“
Jediný pokyn pre dobrovoľníkov znel – obujte si gumáky.
Pivo a svalovica„Fú, musím si na chvíľu oddýchnuť. Čo máme na posilnenie? Iba vodu? Akí sú to príštipkári, pivko mali doniesť,“ vtipkoval dôchodca Jozef v reťazi ľudí, ktorí si podávali zhruba päťkilové vrecia.
„Ale čo zajtra? Zdvihneme ruky? To bude svalovica,“ komentovala neďaleko mladá študentka zo susednej obce Čalovec.
Dedinčanom pomáhalo aj osemdesiat policajtov z policajnej školy v Pezinku. „Ráno sme tu striedali vojakov,“ hovorí ich veliteľ Miroslav Hronský.
„Už sme unavení. Povodne riešime od piatka. Odvtedy sme spali iba osem hodín. Ale vydržíme,“ povedal jeden z policajtov.
Povodeň ľudí spojila. Dobrovoľníci pomáhali, koľko vládali
Pozrite si fotogalériu >>
Poslanec manažovalNa pracujúcich sa na chvíľu prišiel pozrieť poslanec Národnej rady Vladimír Matejička zo Smeru. Nepridáte sa k nim?
„To je hlúpa otázka. Manažovanie je niekedy dôležitejšie, ako keby som tam teraz hádzal vrecia. Dozerám, aby to fungovalo. Som aj v bezpečnostnom výbore parlamentu, takže postrehy využijem pri hodnotení povodní,“ odpovedal poslanec s cigarou v ruke.
Podvečer ostala pri Váhu iba hliadka. Ak by voda začala stúpať, okamžite by zalarmovala pomoc.
„Sú pripravené tatrovky s ďalšími vrecami, ktoré sem v prípade potreby vyšleme,“ upokojoval Juraj Fekete zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Na mieste podľa neho uložili vyše desaťtisíc vriec. V Komárne na boj s povodňou ich dovedna využili štyridsaťtisíc.
Štúrovo tiež odolaloVážnejšie problémy neboli ani v Štúrove. Dunaj tam dosiahol najviac 812 centimetrov. Mesto pred vodou ochránili aj mobilné zábrany.
Minister vnútra Robert Kaliňák sa obával úseku plánovanej stavby malého prístavu, kde podnikateľ odkryl navýšenú časť hrádze, no stavebné práce nedokončil. Vrecia s pieskom však vodu zadržali.
Pre autá je zavretý Most Márie Valérie, ktorý spája Štúrovo s maďarským Ostrihomom, na maďarskej strane zatopilo príjazdovú cestu.
Obyvateľov dedín v okolí Štúrova trápila spodná voda, ktorá zaplavila polia a pivnice domov. Škody zatiaľ nie sú vyčíslené.
Doplatili na čierne studneSpodná voda z načierno vyvŕtaných studní zaliala aj priestor medzi Vodným dielom Gabčíkovo a starým korytom Dunaja.
„Ľudia si bez povolenia navŕtali studne, vytvorili si jazierka a bazény, cez ktoré podzemná voda stúpa a zalieva územie,“ povedal pre TASR Ján Culka, šéf Komplexnej centrálnej záchrannej služby.

Beata
Balogová
