BRATISLAVA. Hladina Dunaja pri Devíne ráno o 8.00 h klesla na 634 centimetrov, čím sa dostala na úroveň, pri ktorej už nie je potrebné vyhlásiť žiadny stupeň povodňovej aktivity.
Na prvý stupeň povodňovej aktivity sa dostal podľa meteorológov Dunaj v Bratislave s 686 cm a v Gabčíkove s 622 cm.
Výšku hladiny zodpovedajúcu tretiemu, najvyššiemu stupňu povodňovej aktivity ráno namerali v Medveďove, Komárne a Štúrove.
Na celom slovenskom povodí majú vody Dunaja klesajúcu tendenciu. Podľa SHMÚ však ešte môže prísť k prechodnému slabému vzostupu.
Cez Nemecko sa presúva na východ zvlnené frontálne rozhranie spojené so zrážkovou činnosťou aj v povodí Dunaja.
"Ak spadnú predpovedané zrážky, očakávame v utorok prechodný vzostup vodnej hladiny Dunaja v Devíne a Bratislave. Vzostup vodnej hladiny môže byť jeden až jeden a pol metra," informovala Danica Lešková, hydrologička SHMÚ.
V utorok popoludní sa očakáva v povodí Dunaja ustávanie zrážok, čo má znamenať pokles vodných hladín a ukončenie povodňovej situácie.
V Devínskej Novej Vsi nemajú niektorí pitnú vodu
Devínsku cestu v Bratislave už otvorili, na niektorých miestach je však znížená rýchlosť.
Obyvatelia niektorých častí v Devínskej Novej Vsi stále nemajú pitnú vodu. V domácnostiach tečie ako úžitková, prekročila totiž prípustnú hranicu chlóru. Konzumnou sa stane po prevarení.
Zvýšený obsah zvyškového chlóru majú oblasti ohraničené ulicami Na hriadkach, Pod lipovým, Na grbe, Kosatcová, Delená, Vápencová, Istrijská, Nám. 6. apríla a tiež ulice Mlynská, Kremencová, Opletalova, Bystrická a Jána Jonáša.
Zásobovanie obyvateľov pitnou vodou je zatiaľ zabezpečené prostredníctvom cisterien. Vodu museli viac chlórovať, aby nedošlo k jej kontaminácii.
Od 14.00 h už v Bratislave pre povodne neplatí mimoriadna situácia. Spolu s ňou už prestala platiť aj v troch mestských častiach, ktoré ju mali vyhlásené - v Starom Meste, Devíne a Devínskej Novej Vsi.
"Práce s povodňami sa však ešte neskončili. Máme totiž pred sebou ešte situáciu, keď vzhľadom na dažde v Nemecku a v Rakúsku nám môže stúpnuť hladina, ale nemala by stúpnuť viac ako na druhý stupeň povodňovej aktivity," povedal primátor Milan Ftáčnik.
Cesta na Alžbetin ostrov v Komárne sa prepadla
Aj život v Komárne sa po víkendových záplavách normalizuje, naďalej však platia niektoré obmedzenia.
Zostáva uzatvorená prístupová cesta na Alžbetin ostrov, ktorá sa v dôsledku podmáčania na jednom úseku prepadla. Neprejazdná je aj asfaltová cesta popri Váhu, ktorá je stále zaplavená.
"Cestu na Alžbetin ostrov budeme musieť opraviť," konštatoval Róbert Dobi z komárňanského mestského úradu.
"Dunajské nábrežie je už otvorené, dodávky elektriny a plynu sú obnovené. Na nábreží naďalej zostávajú zábrany pre prípad, že by dážď v nasledujúcich dňoch spôsobil nejaké problémy na Dunaji. Otvorená pre vozidlá zostáva pešia zóna," povedal Dobi.
Na ôsmich miestach na území mesta sa už odčerpáva podzemná voda, ktorá momentálne spôsobuje najväčšie problémy.
Problémom môže byť v najbližšom období premnoženie komárov. Mestá a obce v regióne chcú postupovať spoločne a žiadať štát o príspevok na postrek.
Plavbu na Dunaji tak skoro neobnovia
Napriek poklesu hladiny Dunaja hasičov v Gabčíkove zamestnáva zvýšená hladina spodnej vody. Pri reštaurácii v blízkosti starého koryta Dunaja zasahuje niekoľko hasičských jednotiek s tromi veľkokapacitnými čerpadlami.
Cesta medzi Vodným dielom Gabčíkovo, smerom do starého prístavu, je úplne uzavretá. Do lokality môžu vojsť len záchranári a policajti. Dôvodom uzávery je obytný dom, ktorý neodolal prúdu podzemnej vody, naklonil sa na jednu stranu a hrozí jeho spadnutie.
Plavba na Dunaji sa napriek klesajúcej hladine v najbližšom čase neobnoví. Lode stále ohrozujú rôzne naplaveniny, stromy, konáre a ďalšie predmety, ktoré so sebou strhla povodňová vlna.
Zákaz plavby stále platí aj v Nemecku, Rakúsku a Maďarsku.
Slovenská plavba a prístavy odhadla priame škody na majetku spôsobené povodňami na pol milióna eur a škody na ušlom zisku na približne 1,5 milióna eur.