Ak Smer mimoriadnu schôdzu zablokuje, opozícia nevylučuje podanie návrhu na odvolanie ministra obrany.
BRATISLAVA. Mimoriadna schôdza Národnej rady ku kauze údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) za prvej vlády Roberta Fica sa bude konať v pondelok 17. júna od 13:00.
Zvolal ju predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) po tom, ako dnes podpredseda SDKÚ Martin Fedor potrebné podpisy v parlamentnej podateľni.
Pod návrh sa podpísalo 42 poslancov zo strán SDKÚ, KDH, Most, SaS, OĽaNO ako aj nezaradení opoziční poslanci.
Návrh zaväzoval Pašku zvolať rokovanie do siedmich kalendárnych dní.
Opozícii prekáža samovyšetrovanie
"Národná rada je zvrchovaný orgán, ktorý má dohliadať aj na tajné služby," upozornil pred časom na margo opozičnej iniciatívy líder SDKÚ Pavol Frešo, ktorému prekáža "samovyšetrovanie" kauzy zo strany Smeru.
"Ide aj o našu medzinárodnú povesť. Naši partneri musia vedieť, že to vieme vyšetriť a že si vieme urobiť poriadok," deklaroval.
Predseda KDH Ján Figeľ tvrdil, že sú dôvodné podozrenia, že VSS bola rozkrádaná, ďalšie obvinenia hovoria, že VSS bola a môže byť rozkladaná.
"Otázka znie, či to nie je aj-aj. Preto KDH podporuje zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom objasnenia všetkých súvislostí," povedal.
Líder Mostu Béla Bugár vyjadril presvedčenie, že to, čo ukazuje kauza, ohrozuje záujmy Slovenska.
"Sú to veci, ktoré dávajú určité podozrenie, že nielen z hľadiska hospodárenia, ale aj narábania s informáciami tu nie je všetko v poriadku," vyhlásil.
Galka predtým nepodporili
Predsedovia strán zároveň nevylúčili, že ak Smer mimoriadnu schôdzu zablokuje, pristúpia k návrhu na odvolanie ministra obrany Martina Glváča (Smer).
V takom prípade by už rokovanie muselo byť, keďže sa pri takýchto schôdzach o programe nehlasuje.
Podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej by Glváč čelil odvolávaniu, neúspešne zbieral Ľubomír Galko (SaS). Opozičné strany tvrdili, že ho nepodporili, lebo ešte neboli vyčerpané všetky možnosti.
"Tu nejde o nejaké preteky pri odvolávaní. Vojenské spravodajstvo si zaslúži oveľa viac svetla, než dnes máme a žiadame o to. Je na Smere, či chce zodpovedne a transparentne konať alebo zakrývať," dodal Figeľ.