Bratislava 2. októbra (TASR)- Budovanie relatívne malých, flexibilných, dobre vycvičených a vyzbrojených, profesionálnych ozbrojených síl (OS) kompatibilných s členskými krajinami NATO chcú presadzovať všetky štyri strany budúcej vládnej koalície.
Budúca vládna štvorka sa zhoduje aj v názore na zaistenie bezpečnosti krajiny, ktorú vidí v čo najrýchlejšom vstupe Slovenska do aliancie.
SDKÚ aj KDH hovoria vo svojich programoch o kontinuite schváleného projektu reformy ozbrojených síl - Model 2010. Podľa predstáv SDKÚ, ktorá v novej vláde obsadí práve post ministra obrany, sa má dosiahnuť zrušenie povinnej základnej vojenskej služby a plne profesionálna armáda do roku 2006, a to v počte 24 500 osôb. KDH, ANO a SMK neuvádzajú v tejto súvislosti žiaden časový horizont. KDH chce aj po dosiahnutí profesionálnej armády zachovať možnosť dobrovoľného absolvovania vojenského výcviku a prípadne skrátenej vojenskej služby na princípe občianskej motivácie.
Kresťanskí demokrati chcú podporovať, aby príslušníci OS požívali vyššie spoločenské postavenie, ako je tomu doteraz. Pri znižovaní početného stavu v rezorte, chce ANO zabezpečiť pre prepúšťaných vojakov a občianskych zamestnancov primerané odchodné podmienky.
SDKÚ aj ANO hovoria tiež o uplatňovaní systému parlamentnej kontroly armády. ANO sa v tejto súvislosti zmieňuje aj o nadstraníckom charaktere OS. O podpore zapájania sa slovenských jednotiek do mierových operácií hovorí SDKÚ a KDH. V účasti na mierových misiách vidia príspevok SR k medzinárodnej bezpečnosti. Okrem SMK strany budúcej vládnej koalície hovoria i o financovaní OS, pričom podporujú schválené dve percentá HDP pre obranu. SDKÚ sa zmieňuje aj o dokončení transformácie vojenského školstva.
KDH, ktoré má podľa analytikov Inštitútu pre verejné otázky najprepracovanejší program v oblasti obrannej politiky, plánuje zvýšiť dôraz na výcvik špeciálnych jednotiek schopných samostatne operovať v európskych zemepisných podmienkach. Strana má skoncipovaný aj konkrétny plán na nákup nových lietadiel, ktorý má vychádzať z budúcej koncepcie podzvukového vojenského letectva. Raketová a elektronická výzbroj letectva má byť taká, aby s podporou pozemného zabezpečenia letectvo bolo schopné brániť krajinu aj proti nadzvukovým lietadlám. Ostatné strany nehovoria vo svojich programoch o otázkach špecializácie, modernizácie a vyzbrojovania armády konkrétne. O rozvoji slovenského obranného priemyslu a uvedenia jeho výrobkov aj do armád ďalších štátov NATO sa zmieňuje SDKÚ a ANO. Obrannej a bezpečnostnej politike venuje najmenej miesta SMK. *mab som NNNN