SME

Rasové útoky akoby na Slovensku neboli

Na Slovensku sa oficiálne takmer nestávajú útoky na Rómov. Zahraničné organizácie nám odkazujú, že to je klam.

(Zdroj: ARCHÍV - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Rasovo motivované útoky na Slovensku takmer nie sú. Každoročne odhalia policajti iba pár takýchto prípadov. Aj to je štatistika nejasná.

Rasovo motivovaných trestných činov bolo v minulom roku podľa polície 19, s extrémistickým motívom je ich 104.

Podozrivo nízke čísla si všimla aj Európska únia. Jej Agentúra pre základné práva zaraďuje Slovensko do skupiny, ktorá len slabo monitoruje zločiny z nenávisti, ako ich nazýva vyspelý západ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dánsky právnik a šéf agentúry Morten Kjærum hovorí, že naše čísla, tak ako čísla mnohých iných najmä stredoeurópskych krajín, nie sú pravdivé a útokov z nenávisti je omnoho viac. Podobne sú na tom napríklad Poľsko a Česko, ešte výraznejšie sa rasovo motivované trestné činy strácajú napríklad v Maďarsku, ale aj v Slovinsku a Írsku.

SkryťVypnúť reklamu

Kjærum odkazuje napríklad na Veľkú Britániu, kde zaznamenajú takýchto útokov až okolo 55-tisíc ročne. „Iba za zhruba desiatimi percentami útokov z nenávisti sú pravicoví radikáli. Väčšina útočníkov sa nehlási k žiadnej radikálnej skupine, sú to bežní obyvatelia,“ hovorí.

Vyššia ochrana homosexuálov, Rómov nie

„Trestný zákon chráni pred trestnými činmi extrémizmu každého, bez rozdielu príslušnosti k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu,“ odôvodňuje hovorca policajného prezídia Martin Slivka, prečo štatistiky počtu trestných činov nerozdeľujú na tie, ktoré boli proti Rómom, alebo napríklad aj proti Židom. Preto aj špeciálne nesledujú útoky na tieto skupiny.

Smer menil na jar Trestný zákon tak, aby bol za osobitný motív s vyšším trestom považovaný aj útok pre sexuálnu orientáciu. Neprešli vtedy pozmeňujúce návrhy splnomocnenca vlády pre rómskej komunity Petra Polláka (OĽaNO), aby štát samostatne sledoval aj útoky na sociálne vylúčené spoločenstvá a na Rómov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Slovenska špeciálne sleduje útoky na homosexuálov ešte osem ďalších krajín Európskej únie.

Presun referentov špecialistov v rámci KR PZ


BA TT TN NR ZA BB PO KE 
2007666614182636
2009101818818445064
20126181888446465

Útoky vidia spoza hraníc

Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) sídliace v Budapešti zaznamenalo v roku 2012 celkovo osem rasových útokov na Rómov na Slovensku. V tomto roku evidujú dva takéto prípady.

Do tejto štatistiky zaradilo napríklad aj prípad mestského policajta Milana Juhásza, ktorý v lete minulého roka v Hurbanove zastrelil troch Rómov a dvoch postrelil. Súd ho poslal do väzenia na deväť rokov a nie na 25, ako mu až hrozilo.

Pomohlo mu tvrdenie znalcov, že Juhász mal v čase streľby znížené ovládacie a rozpoznávacie schopnosti. Polícia u Juhásza nenašla rasový motív.

Centrum upozorňuje na neúčinnosť vyšetrovanie trestných činov s rasovým motívom a rastúci počet protirómských pochodov. Od januára 2012 sa ich konalo na Slovensku deväť.

SkryťVypnúť reklamu

Odbor boja proti extrémizmu a diváckeho násilia policajného zboru tvrdí, že nezaznamenal vzostup rasovo motivovaných útokov za posledné dva roky.

Za zmrzačenie Natálky boli tresty prísne

Niektoré útoky pritom polícia a súdy posudzujú menej prísne ako bežné útoky, mnohé však ani nevyšetrujú. „Obete nedôverujú polícii,“ hovorí aj Floriane Hohenberg z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

V Európe dáva organizácia za príklad prípad z Českého Vítkova, kde v roku 2009 pravicoví radikáli zapálili dom rómskej rodiny. Z plameňov vyniesli dvojročnú Natálku, ktorej po útoku zostali popáleniny na väčšine tela. Do roka od útoku odsúdili štyroch mužov na dvadsať a viac rokov. Takto efektívne a rýchle vyšetrovanie je podľa Floriane Hohenberg v Európe skôr rarita.

SkryťVypnúť reklamu

„Na dokázanie rasového motívu často netreba vysoko technické dôkazy. Treba sa len na prípad pozrieť pohľadom zločinov z nenávisti,“ hovorí Floriane Hohenberg.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 804
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 067
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 932
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 479
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 183
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 782
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 548
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

FC DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava: ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul Niké ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul Niké ligy: FC DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava.


Luka Radivojevič a Tomáš Chrenko v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si kanadské bodovanie na MS v hokeji U18 2025. Koľko bodov nazbierali Slováci a aké je poradie v TOP 10?


FC Barcelona - Real Madrid: ONLINE prenos z finále Španielskeho pohára 2024/2025.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finálového zápasu Španielskeho pohára: FC Barcelona - Real Madrid.


Futbalisti SK Slavia Praha.

Na majstrovské oslavy sa môže tešiť aj Ivan Schranz.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu