BRATISLAVA. Povodne zo všetkých plodín ohrozujú najviac zeleninu. Ak bola kontaminovaná, teda pochádza zo zaplavených polí, na trh by sa nemala vôbec dostať.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora teraz zisťuje, koľko polí zaplavilo, predbežný odhad je niekoľko tisíc hektárov.
Ide najmä o polia s obilninami a zeleninou, povedal hovorca komory Peter Stanislav Nemec. „Tá sa po zaplavení nesmie predávať a konzumovať. Ani varením sa nemusia zničiť všetky patogény,“ tvrdí.
Obilie a olejniny posúdia
„Čo urobia záplavy a podmáčanie pôdy s obilninami a olejninami, to sa ukáže až neskôr.“ Podľa Nemca bude dôležité, ako rýchlo klesne voda a či rastlinám nezhnijú korene. „To by zničilo tohtoročnú úrodu.“
Dunaj priniesol okrem veľkej vody množstvo nečistôt z kanalizácií, odpadu či mŕtvych zvierat.
„Plodiny pri povodniach môžu znehodnotiť aj chemické látky alebo plesne,“ hovorí Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Pri Devínskej Novej Vsi zaplavilo kukuričné polia poľnohospodárskemu družstvu Devín. Agronóm Ján Dadaj tvrdí, že pri rieke ju nasadili práve preto, lebo vo vode vydrží viac ako iné plodiny.
Kukuricou len kŕmia dobytok, podľa agronóma ju naplavené nečistoty neznehodnotia. „Má ešte tri mesiace, zatiaľ ju desaťkrát umyje.“
Škody po povodni odhaduje na 67-tisíc eur. „Keď prežije polovica úrody, budem rád,“ hovorí Dadaj.
Hrozia hnačky, kŕče, alergie
Po záplavách bude regionálna veterinárna a potravinová správa plodiny kontrolovať prísnejšie. Podľa Komarovej sa zamerajú na potraviny, ktoré mohli byť postihnuté záplavami, všímať si budú, či ovocie a zelenina nepochádzajú zo záplavových oblastí.
„Kontroly prebiehajú podľa stupňa a rozsahu povodní. Minimálne mesiac je dôležité všímať si ovocie a zeleninu,“ povedala. Povodňami znehodnotené potraviny zatiaľ pri kontrolách neodhalili.
Kontaminovaná plodina môže spôsobiť tráviace problémy, ako sú bolesti brucha, hnačky a alergie.
„Zaplavené plodiny treba dôkladne umyť a všímať si intenzitu farby. Bledá farba naznačuje kontamináciu plesňami alebo udusenie rastliny, čím sa stáva nevhodnou na konzumáciu.“
Ani plodiny zo zaplavených záhrad by ľudia jesť nemali, výnimkou je ovocie na stromoch. „Ak nebolo priamo zaplavené, po dôkladnom umytí pitnou vodou by sa zjesť mohlo,“ hovorí Nemec.

Beata
Balogová
