BRATISLAVA. Jedna rieka na rovnakom úseku môže mať dve rozličné výšky vodnej hladiny. Zvláštnosť si minulú sobotu všimli internetové noviny v maďarčine Bumm.sk na Dunaji.
Inú výšku mala jeho hladina meraná zo Slovenska a inú v Maďarsku. Je to napríklad prípad náprotivných vodomerných staníc Dunaja v Štúrove a Ostrihome.
„Samozrejme, môže to byť. Záleží na tom, ako majú nastavený vodočet,“ reaguje Pavel Virág, technický a prevádzkový riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Nula nie je vždy dno
„Vodné stavy odčítané v jednotlivých staniciach nemusia byť zhodné, pretože sa odvíjajú od nuly vodočtu,“ vysvetľuje Zuzana Danáčová, vedúca odboru kvantity povrchových vôd Slovenského hydrometeorologického ústavu.
„Vo väčšine prípadov nie je totožná s najnižším miestom dna toku v danom profile.“
Nula na vodočte sa podľa Petra Dušičku, vedúceho Katedry hydrotechniky Stavebnej fakulty STU v Bratislave, umiestňuje pod minimálnu možnú hladinu rieky.
„Aby nedochádzalo k záporným vodným stavom,“ dopĺňa Danáčová. Okrem toho sa nula na vodomernej late udáva v nadmorskej výške.
„Absolútna výška vodnej hladiny sa udáva v metroch nad morom a vypočíta sa ako súčet nadmorskej výšky nuly vodočtu a aktuálne zameraného vodného stavu prepočítaného na metre,“ vysvetľuje odborníčka.
Napríklad výška geodeticky zameranej nuly vodočtu v Bratislave je 128,43 metra nad morom. Najväčší vodný stav nameraný vo vodomernej stanici Dunaj – Bratislava v júni 2013 bol 1034 centimetrov. Nadmorská výška hladiny bola 128,43 m n. m. plus 10,34 m rovná sa 138,77 m n. m.
Automatické meranie
Výška hladiny sa u nás meria v 418 vodomerných staniciach. Monitoring robí SHMÚ.
Každá stanica je podľa Danáčovej vybavená vodočtom z jednej alebo viacerých ociachovaných vodočetných lát. Je umiestnený na brehu alebo na moste v mieste stanice.
Viac ako polovica staníc je vybavená automatickým tlakovým snímačom, ktorý neustále zaznamenáva výšku vodnej hladiny a údaj diaľkovo prenáša do SHMÚ.
Zobrazuje sa aj na jeho webe v časti Hydrologické spravodajstvo – Vodomerné stanice.
Zdroj: Zuzana Danáčová/SHMÚ

Beata
Balogová
