Kazachstanu sľúbil pomoc pri zjednodušení vízového režimu do schengenského priestoru.
ASTANA. Predseda Národnej rady a podpredseda Smeru Pavol Paška v utorok v kazašskej Astane prevzal čestný profesorský titul Eurázijskej národnej univerzity. Na pamiatku dostal k titulu aj profesorský talár.
„Takáto pocta sa neodmieta, je to zaužívaný zvyk na tejto významnej univerzite,“ povedal po prevzatí titulu na škole, ktorá vznikla v roku 1996 dekrétom prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý v krajine vládne od roku 1991.
Študenti prekvapili vedomosťami o Európe
Na univerzite Paška vystúpil pred študentmi a učiteľmi, s ktorými diskutoval na rôzne témy. Dominovali otázky týkajúce sa Európskej únie.
"Otázky boli zaujímavé, niekedy ma aj zaskočili, najmä úrovňou znalosti o Európe. Človek by čakal, že tá koncentrácia bude smerovať skôr k ich domácej problematike alebo k Euroázijskej únii," uviedol Paška.
Účastníkom diskusie odpovedal napríklad na otázky integrácie EÚ. Kriticky vníma správanie sa eurolídrov v súvislosti s politickou úrovňou integrácie. Podľa Pašku by si únia mala vyjasniť, čo vlastne chce.
"Pre mňa je dôležité stanovenie si cieľa. Či chceme mať z únie mocnosť, alebo nie, alebo sa budeme hrať na výrazne silné národné štáty," poznamenal.
Pomoc s vízovým režimom
Predseda parlamentu odcestoval na pracovnú návštevu Kazachstanu v pondelok, v krajine zostane do štvrtka 13. júna. Sprevádza ho aj minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Okrem hlavného mesta Astany navštívia aj Karagandu. Paška už absolvoval niekoľko rokovaní s predstaviteľmi štátu, ďalšie ho čaká v stredu 12. júna. Okrem toho má otvoriť slovensko-kazašské fórum.
V Astane Paška sľúbil, že Slovensko sa pokúsi pomôcť projektu zjednodušenia schengenského vízového režimu pre krajiny, ako je aj Kazachstan.