Tajní majú ďalší spis. Tibenský si mal za štátne prenajímať byty pre seba

Námestníka šéfa vojenských tajných podozrievali zo zneužitia funkcie na vlastné obohatenie sa.

Róbert Tibenský sa zatiaľ k podozreniam nevyjadril.(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Dokument s hlavičkou Vojenskej spravodajskej služby (VSS) s názvom „Pplk. Róbert Tibenský - možné zneužitie postavenia a funkcie“ opisuje, ako tento vojak zneužil svoje postavenie v rokoch 2004 až 2008 na vlastné obohatenie sa.

Je z 8. februára 2010 a denník SME ho dostal anonymne. V súčasnosti je Tibenský zástupcom riaditeľa Vojenského spravodajstva a riadi rozviedku.

Z čoho Tibenského podozrievali?

Ako šéf jedného z odborov vojenskej tajnej služby mal zariadiť prenájom bytov na spravodajské účely, ktoré sa však v skutočnosti využívali len na osobné potreby.

Správa konštatuje, že záznamy o využití na spravodajské účely neexistujú.

Prenájom bytov

Išlo dovedna o štyri zariadené byty. Tri boli v Bratislave a jeden na severnom Slovensku, ďalej kancelárske priestory v Bratislave a garáž v hlavnom meste.

Správa píše o „zneužití osobitných finančných prostriedkov v celkovej výške 1 992 335 korún“ (66 133 eur).

„V uvedenom období mal Tibenský pomer a potreboval vyriešiť bývanie, pretože rodinný dom odovzdal manželke a deťom. Týmto si elegantne zabezpečil bývanie vo veľmi lukratívnej časti mesta pre seba a milenku,“ píše sa o jednom z bytov. Prenájom mal stáť 816 470 korún (27-tisíc eur).

So ženou, tiež zamestnankyňou služby, materiál spája aj prenajatý byt v Liptove.

Materiál takéto konanie vyhodnocoval ako bezpečnostné riziko a voči Tibenskému sa malo okamžite začať konanie vo veci posúdenia bezpečnostnej previerky a mal byť za uvedené skutočnosti trestnoprávne zodpovedný.

„Týmto konaním došlo s najväčšou mierou pravdepodobnosti k zneužitiu pridelených osobitných finančných prostriedkov služby a k zavádzaniu riaditeľa VSS o činnosti jeho oddelenia a odboru,“ píše sa v šesťstránkovej fotokópii s pečiatkou VSS, ktorá má číslo jeden.

Utajená je najnižším stupňom „vyhradené“ a ak ide o pravý dokument, mal byť adresovaný šéfovi služby Jurajovi Šebovi. Ten viedol službu v rokoch 2007 až 2010 – za prvej vlády Roberta Fica.

Minister obrany Martin Glváč z Tibenského urobil šéfa rozviedky a neskôr po reorganizácii vojenských tajných služieb zástupcu riaditeľa spojeného Vojenského spravodajstva.

Ide zrejme o rovnaký, alebo podobný dokument, o ktorom pred pol rokom písal Nový Čas. Ten Tibenského nemenoval a nenapísal ani to, že „Róbert T.“ v tom čase riadil Vojenské obranné spravodajstvo (VOS).

Hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková vtedy povedala, že „vec bola prešetrená bývalou premiérkou Radičovou“ a že „napriek tomu, že podobných anonymných podnetov bolo viac, ich opodstatnenosť sa nepreukázala“.

pataj.jpg
Samovyšetrenie Tibenského ukazuje, ako môže dopadnúť samovyšetrenie Skuhru, píše Roman Pataj

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Glváč mlčí

Ministerstvo na otázky odpísalo, že mu nie je jasné, aký dokument má SME k dispozícii. „Ministerstvo obrany sa preto nebude zapájať do spravodajských hier.“

Dokument SME odovzdal výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva a polícii.

Iveta Radičová, ktorá Tibenského v roku 2011 vymenovala za šéfa VOS, však výsledky vyšetrovania nepozná.

O vyšetrovaní nič nevie ani šéf inšpekcie ministerstva z čias Ľubomíra Galka a Radičovej Marián Majer a ani Galko. Podozrenia sa tak zrejme overovali len v rámci spravodajstva.

Šéf výboru na kontrolu vojenských tajných Martin Fedor (SDKÚ) chce zvolať osobitný kontrolný výbor a navštíviť ministra Glváča, ktorého sa chce spýtať, či začne brať situáciu vážne, alebo bude ďalej hovoriť o vymyslených slohových prácach.

„Vidíme tu postupnú totálnu devastáciu Vojenského spravodajstva, ktorá sa zrejme tiahne dlho. Situáciu vnútri a okolo Vojenského spravodajstva považujem za vážnu.“

„Viem o tom vyšetrovaní, no priamo som sa na ňom nezúčastnil. Vykonávalo to oddelenie vnútornej bezpečnosti,“ povedal bývalý zástupca riaditeľa VSS z Galkových čias Vladimír Suchodolinský.

Suchodolinský vyslovil aj ďalšie pochybnosti o Tibenskom, ktorý bol vojenským pridelencom v Izraeli.

„Počas vedenia služby pánom Mikulcom pán Tibenský oficiálne odmietol absolvovať polygrafické vyšetrenie po svojom návrate zo zahraničia.“

Ministerstvo na otázku o odmietnutí detektoru lži nereagovalo, Radičová tvrdí, že Tibenský bol na polygrafe viackrát.

Prečo majú tajní problémy

Po podozreniach z tunelovania a fotkách so Slotovým pobočníkom má Vojenské spravodajstvo ďalší problém.

BRATISLAVA. Tunelovali šéfovia Vojenského spravodajstva službu v čase prvej vlády Roberta Fica, ako to tvrdí tajná správa z čias ministrovania Ľubomíra Galka? Prečo cestovali elitní spravodajskí dôstojníci na kamarátsku návštevu bývalého osobného tajomníka Jána Slotu Georgesa Gansého do afrického Beninu?

To sú otázky, ktoré ministerstvo obrany vedené Martinom Glváčom (Smer) nevie alebo nechce zodpovedať.

Špeciálna prokuratúra s Národnou kriminálnou agentúrou prešetruje dokument so 134 listami, v ktorom sú veľmi konkrétne podozrenia, ktoré sa týkajú prevodov nehnuteľností či áut v čase, keď VSS viedol Juraj Šebo a Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) Ľubomír Skuhra.

Najčastejšie vraj ide o prevody nehnuteľností za nízke sumy ľuďom blízkym vedeniu služby či priamo jeho námestníkovi. Dokument spomína byty v Bratislave aj vilu v lukratívnej časti mesta.

ganse_res.jpg

O africkom výlete vedenie vojenských služieb mlčí.
FOTO: ARCHÍV G. GANSÉHO

Glváč označil spis, ktorý odovzdalo SME 15. mája prokuratúre, za slohovú prácu. Parlamentný výbor na kontrolu služby poslanci Smeru zastavili pri preverovaní okolností kauzy.

Ozvali sa aj konkrétni svedkovia. Pred výborom vypovedali autor pôvodnej vyšetrovacej správy Vladimír Suchodolinský a bývalý spravodajský dôstojník Ivan Macko, ktorí hovorili o ďalších podozreniach.

Ministerstvo obrany, Skuhra či Šebo nevysvetlili ani to, za akých okolností šéfovia tajných služieb navštívili v africkom Benine bývalého osobného tajomníka Jána Slotu Georgesa Gansého, o ktorom médiá roky špekulujú ako o legalizantovi nepriznaného Slotovho majetku. Glváč vymenoval Šeba za vojenského pridelenca v Číne.

Miroslav Kern

Radičová: Spis o Tibenskom nepoznám

radicova.jpgBývalá zastupujúca ministerka obrany IVETA RADIČOVÁ hovorí, že podozrení je vo vojenských službách kvantum.

Viete o tom, že by sa počas vášho vedenia na ministerstve obrany viedlo vyšetrovanie podozrení o Róbertovi Tibenskom a zneužívaní služobných bytov?

„O vyšetrovaní voči Tibenskému som mala informácie, pretože tam už vyšetroval každý každého a vyšetruje dodnes. Konkrétne prečo, vám s takýmto odstupom času potvrdiť nemôžem. Myslím si však, že útoky jednotlivých zamestnancov tajných služieb sa budú len stupňovať. Konkrétnych aj anonymných podozrení tam bolo a aj je kvantum.“

Súčasné vedenie ministerstva tvrdí, že to bolo prešetrené v čase, keď ste šéfovali vy po Ľubomírovi Galkovi. Kto to u vás riešil?

„Keď sa vyjadrilo ministerstvo, tak má asi presnejšie informácie. Výsledky prešetrovania nepoznám.“

Keď ste vymenovali pána Tibenského za šéfa VOS, mali ste informáciu, že by bol podozrivý z nejakých machinácií s majetkom?

„O machináciách s majetkom som nebola informovaná. Na každého človeka v tých službách išla vždy a okamžite informácia o nejakých problémoch. Pán Tibenský mal riadnu previerku a opakovane bol z tohto dôvodu aj na polygrafe.“

Keby ste mali informácie o podozrení, že zo štátnych prostriedkov platil byt, v ktorom býval s priateľkou, vymenovali by ste ho?

„Toto počujem prvýkrát od vás. Nemôžem také informácie potvrdiť ani vyvrátiť. Vyšetrovania, ktoré prebiehali, sa vždy posúvali orgánom, ktorým to prislúcha. Ja nie som vyšetrovateľka.“

Spis s názvom Pplk. Róbert Tibenský – možné zneužitie postavenia a funkcie, ste videli?

„Nie. Taký spis nepoznám.“

Miroslav Kern

Kto je kto v kauze tunelovanie?

V kauze spisu o vojenských tajných službách vystupuje viacero ich dôstojníkov.


skuhra_tab.jpgĽubomír Skuhra

Bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) sa mal podľa správy podieľať na tunelovaní služby. Za čias riaditeľa Ivana Lexu v 90. rokoch pracoval v kontrarozviedke SIS, hoci nebol na vysokej pozícii. Neskôr pracoval v colnom kriminálnom úrade a za prvej vlády Roberta Fica viedol VOS. Novinár Tom Nicholson o ňom píše ako o človeku blízkom Robertovi Kaliňákov. Skuhra na otázku Týždňa priznal, že je bývalým spolupracovníkom Kaliňákovej manželky z čias, keď pracovala v SIS.

„Poznáme sa neviem koľko – veľa rokov,“ vravel o Kaliňákovi. Udržiava s ním vraj iba oficiálne pracovné kontakty. O Skuhrovi sa minulý rok hovorilo v Smere aj ako o jednom z možných kandidátov na riaditeľa SIS. Martin Glváč ho urobil šéfom spojeného Vojenského spravodajstva.


tibensky_tab.jpgRóbert Tibenský

Dlhoročného pracovníka Vojenskej spravodajskej služby vymenovala ministerka obrany Iveta Radičová za šéfa Vojenského obranného spravodajstva (VOS). Po nástupe súčasnej vlády sa stal námestníkom Vojenského spravodajstva a teraz riadi rozviedku. Podľa Radičovej sa mal Tibenský s podozreniami na tunelovanie VSS obrátiť na Generálnu prokuratúru.

Roman Mikulec

Bývalý dlhoročný dôstojník VSS sa stal jej šéfom v roku 2010, keď ho do funkcie vymenoval minister obrany Ľubomír Galko. Predtým pracoval ako vojenský pridelenec v zahraničí a bol na niekoľkých zahraničných vojenských misiách. Po odvolaní Galka ho funkcie zbavila Radičová, lebo neodovzdal ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi správu o tunelovaní služieb a skartoval ju. Mikulec vraví, že takto postupovať musel, inak by porušil zákon. Konal vraj po analýze právnikov VSS.

Juraj Šebo

Ďalší dlhoročný dôstojník vojenského spravodajstva sa stal šéfom VSS v roku 2007, keď minister za Smer František Kašický odvolal dvoch svojich nominantov. Šebo by mal byť podľa správy jedným z hlavných zodpovedných za údajné tunelovanie služby. Po konci prvej Ficovej vlády odišiel do zálohy, za Glváča ho opäť povolali do armády a minister ho vymenoval za vojenského pridelenca v Číne.


suchodolinsky_tab.jpgVladimír Suchodolinský

Plukovník v zálohe, ktorý bol v rokoch 2011 až 2012 zástupcom riaditeľa VSS Romana Mikulca. Vystúpil pred kamerami a povedal, že je autorom pôvodnej vyšetrovacej správy, ktorá sa týkala podozrení z čias Šeba a Skuhru. Ešte minulý rok pracoval ako vojenský pridelenec na Ukrajine, dnes je v zálohe.

Miroslav Kern

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 2. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 3. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 4. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 5. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 6. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony
 7. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy
 8. Talent - vzdelanie - úspech
 9. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám
 10. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára
 1. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 2. BILLA Slovensko zavádza nové ekologickejšie tašky
 3. Študenti architektúry SvF STU predstavili návrh obnovy paláca
 4. Naše finančné družstvo - vlastnené bežnými ľuďmi
 5. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 6. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 7. Veľkonočné sviatky bez tráviacich problémov
 8. Poslanec Borguľa žiada konečné odstránenie plota
 9. Events in Hotel Devin - Exclusive premises and modern equipment
 10. AquaCity Poprad is a grand centre of wellness
 1. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 15 777
 2. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám 9 508
 3. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy 7 583
 4. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť 7 074
 5. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára 6 633
 6. Online test: Aké bude Vaše zdravie o pár rokov? 6 566
 7. Motorkári sú šťastnejší ľudia. Prečo je to tak? 5 921
 8. Dovolenka s deťmi v Grécku: Najlepšie hotely pre rodiny 4 981
 9. Máte radi zázvorový čaj? Táto slovenská firma s ním prišla prvá 4 931
 10. Košice vo veľkom finále! 4 357

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Boli sme u Vadalovho otca v Kalábrii. Je nevinný, tvrdí o synovi

Ako sa reportéri denníka SME išli pozrieť do kalábrijskej dedinky Bova Marina.

DOMOV

Dobré ráno: Kiska sa postavil Pellegrinimu, vojnu vyhlásil Ficovi

Kiska odmietol prvý návrh novej vlády.

KOMENTÁRE

Kto je najmocnejší muž štátu

V logike zápasu by bolo, keby Kiska v piatok preškrtal Pellegrinimu aj ďalšiu súpisku.

Neprehliadnite tiež

Taliansky novinár: Súdy hovoria, že Vadalovci sú z ´Ndranghety. Bodka

Ročný obrat 'Ndranghety je 60 miliard dolárov, hovorí investigatívny novinár Albanese.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kiska sa postavil Pellegrinimu, vojnu vyhlásil Ficovi

Prezident odmietol prvý návrh novej vlády dezignovaného premiéra. Dal mu čas na reparát do piatka.

Arktická zima zaskočila migrujúce vtáctvo

Najhoršiu situáciu hlásia ornitológovia z východného Slovenska.

Ústavný právnik Drgonec: Fico stále vykonáva funkciu premiéra. Môže to trvať aj dva roky

Ústava priamo nehovorí, či prezident musí prijať ministrov, ktorých mu ponúka designovaný premiér. Môže však zostaviť úradnícku vládu.

Záchranári: Neplatia nám nadčasy. Vedenie: Platíme

Rezort situáciu v Košickej záchranke preveroval. Vraj je všetko v poriadku.