SME

Tajní majú ďalší spis. Tibenský si mal za štátne prenajímať byty pre seba

Námestníka šéfa vojenských tajných podozrievali zo zneužitia funkcie na vlastné obohatenie sa.

Róbert Tibenský sa zatiaľ k podozreniam nevyjadril.Róbert Tibenský sa zatiaľ k podozreniam nevyjadril. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Dokument s hlavičkou Vojenskej spravodajskej služby (VSS) s názvom „Pplk. Róbert Tibenský - možné zneužitie postavenia a funkcie“ opisuje, ako tento vojak zneužil svoje postavenie v rokoch 2004 až 2008 na vlastné obohatenie sa.

Je z 8. februára 2010 a denník SME ho dostal anonymne. V súčasnosti je Tibenský zástupcom riaditeľa Vojenského spravodajstva a riadi rozviedku.

Z čoho Tibenského podozrievali?

Ako šéf jedného z odborov vojenskej tajnej služby mal zariadiť prenájom bytov na spravodajské účely, ktoré sa však v skutočnosti využívali len na osobné potreby.

Správa konštatuje, že záznamy o využití na spravodajské účely neexistujú.

Prenájom bytov

Išlo dovedna o štyri zariadené byty. Tri boli v Bratislave a jeden na severnom Slovensku, ďalej kancelárske priestory v Bratislave a garáž v hlavnom meste.

Správa píše o „zneužití osobitných finančných prostriedkov v celkovej výške 1 992 335 korún“ (66 133 eur).

„V uvedenom období mal Tibenský pomer a potreboval vyriešiť bývanie, pretože rodinný dom odovzdal manželke a deťom. Týmto si elegantne zabezpečil bývanie vo veľmi lukratívnej časti mesta pre seba a milenku,“ píše sa o jednom z bytov. Prenájom mal stáť 816 470 korún (27-tisíc eur).

So ženou, tiež zamestnankyňou služby, materiál spája aj prenajatý byt v Liptove.

Materiál takéto konanie vyhodnocoval ako bezpečnostné riziko a voči Tibenskému sa malo okamžite začať konanie vo veci posúdenia bezpečnostnej previerky a mal byť za uvedené skutočnosti trestnoprávne zodpovedný.

„Týmto konaním došlo s najväčšou mierou pravdepodobnosti k zneužitiu pridelených osobitných finančných prostriedkov služby a k zavádzaniu riaditeľa VSS o činnosti jeho oddelenia a odboru,“ píše sa v šesťstránkovej fotokópii s pečiatkou VSS, ktorá má číslo jeden.

Utajená je najnižším stupňom „vyhradené“ a ak ide o pravý dokument, mal byť adresovaný šéfovi služby Jurajovi Šebovi. Ten viedol službu v rokoch 2007 až 2010 – za prvej vlády Roberta Fica.

Minister obrany Martin Glváč z Tibenského urobil šéfa rozviedky a neskôr po reorganizácii vojenských tajných služieb zástupcu riaditeľa spojeného Vojenského spravodajstva.

Ide zrejme o rovnaký, alebo podobný dokument, o ktorom pred pol rokom písal Nový Čas. Ten Tibenského nemenoval a nenapísal ani to, že „Róbert T.“ v tom čase riadil Vojenské obranné spravodajstvo (VOS).

Hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková vtedy povedala, že „vec bola prešetrená bývalou premiérkou Radičovou“ a že „napriek tomu, že podobných anonymných podnetov bolo viac, ich opodstatnenosť sa nepreukázala“.

pataj.jpg
Samovyšetrenie Tibenského ukazuje, ako môže dopadnúť samovyšetrenie Skuhru, píše Roman Pataj

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Glváč mlčí

Ministerstvo na otázky odpísalo, že mu nie je jasné, aký dokument má SME k dispozícii. „Ministerstvo obrany sa preto nebude zapájať do spravodajských hier.“

Dokument SME odovzdal výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva a polícii.

Iveta Radičová, ktorá Tibenského v roku 2011 vymenovala za šéfa VOS, však výsledky vyšetrovania nepozná.

O vyšetrovaní nič nevie ani šéf inšpekcie ministerstva z čias Ľubomíra Galka a Radičovej Marián Majer a ani Galko. Podozrenia sa tak zrejme overovali len v rámci spravodajstva.

Šéf výboru na kontrolu vojenských tajných Martin Fedor (SDKÚ) chce zvolať osobitný kontrolný výbor a navštíviť ministra Glváča, ktorého sa chce spýtať, či začne brať situáciu vážne, alebo bude ďalej hovoriť o vymyslených slohových prácach.

„Vidíme tu postupnú totálnu devastáciu Vojenského spravodajstva, ktorá sa zrejme tiahne dlho. Situáciu vnútri a okolo Vojenského spravodajstva považujem za vážnu.“

„Viem o tom vyšetrovaní, no priamo som sa na ňom nezúčastnil. Vykonávalo to oddelenie vnútornej bezpečnosti,“ povedal bývalý zástupca riaditeľa VSS z Galkových čias Vladimír Suchodolinský.

Suchodolinský vyslovil aj ďalšie pochybnosti o Tibenskom, ktorý bol vojenským pridelencom v Izraeli.

„Počas vedenia služby pánom Mikulcom pán Tibenský oficiálne odmietol absolvovať polygrafické vyšetrenie po svojom návrate zo zahraničia.“

Ministerstvo na otázku o odmietnutí detektoru lži nereagovalo, Radičová tvrdí, že Tibenský bol na polygrafe viackrát.

Prečo majú tajní problémy

Po podozreniach z tunelovania a fotkách so Slotovým pobočníkom má Vojenské spravodajstvo ďalší problém.

BRATISLAVA. Tunelovali šéfovia Vojenského spravodajstva službu v čase prvej vlády Roberta Fica, ako to tvrdí tajná správa z čias ministrovania Ľubomíra Galka? Prečo cestovali elitní spravodajskí dôstojníci na kamarátsku návštevu bývalého osobného tajomníka Jána Slotu Georgesa Gansého do afrického Beninu?

To sú otázky, ktoré ministerstvo obrany vedené Martinom Glváčom (Smer) nevie alebo nechce zodpovedať.

Špeciálna prokuratúra s Národnou kriminálnou agentúrou prešetruje dokument so 134 listami, v ktorom sú veľmi konkrétne podozrenia, ktoré sa týkajú prevodov nehnuteľností či áut v čase, keď VSS viedol Juraj Šebo a Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) Ľubomír Skuhra.

Najčastejšie vraj ide o prevody nehnuteľností za nízke sumy ľuďom blízkym vedeniu služby či priamo jeho námestníkovi. Dokument spomína byty v Bratislave aj vilu v lukratívnej časti mesta.

ganse_res.jpg

O africkom výlete vedenie vojenských služieb mlčí.
FOTO: ARCHÍV G. GANSÉHO

Glváč označil spis, ktorý odovzdalo SME 15. mája prokuratúre, za slohovú prácu. Parlamentný výbor na kontrolu služby poslanci Smeru zastavili pri preverovaní okolností kauzy.

Ozvali sa aj konkrétni svedkovia. Pred výborom vypovedali autor pôvodnej vyšetrovacej správy Vladimír Suchodolinský a bývalý spravodajský dôstojník Ivan Macko, ktorí hovorili o ďalších podozreniach.

Ministerstvo obrany, Skuhra či Šebo nevysvetlili ani to, za akých okolností šéfovia tajných služieb navštívili v africkom Benine bývalého osobného tajomníka Jána Slotu Georgesa Gansého, o ktorom médiá roky špekulujú ako o legalizantovi nepriznaného Slotovho majetku. Glváč vymenoval Šeba za vojenského pridelenca v Číne.

Miroslav Kern

Radičová: Spis o Tibenskom nepoznám

radicova.jpgBývalá zastupujúca ministerka obrany IVETA RADIČOVÁ hovorí, že podozrení je vo vojenských službách kvantum.

Viete o tom, že by sa počas vášho vedenia na ministerstve obrany viedlo vyšetrovanie podozrení o Róbertovi Tibenskom a zneužívaní služobných bytov?

„O vyšetrovaní voči Tibenskému som mala informácie, pretože tam už vyšetroval každý každého a vyšetruje dodnes. Konkrétne prečo, vám s takýmto odstupom času potvrdiť nemôžem. Myslím si však, že útoky jednotlivých zamestnancov tajných služieb sa budú len stupňovať. Konkrétnych aj anonymných podozrení tam bolo a aj je kvantum.“

Súčasné vedenie ministerstva tvrdí, že to bolo prešetrené v čase, keď ste šéfovali vy po Ľubomírovi Galkovi. Kto to u vás riešil?

„Keď sa vyjadrilo ministerstvo, tak má asi presnejšie informácie. Výsledky prešetrovania nepoznám.“

Keď ste vymenovali pána Tibenského za šéfa VOS, mali ste informáciu, že by bol podozrivý z nejakých machinácií s majetkom?

„O machináciách s majetkom som nebola informovaná. Na každého človeka v tých službách išla vždy a okamžite informácia o nejakých problémoch. Pán Tibenský mal riadnu previerku a opakovane bol z tohto dôvodu aj na polygrafe.“

Keby ste mali informácie o podozrení, že zo štátnych prostriedkov platil byt, v ktorom býval s priateľkou, vymenovali by ste ho?

„Toto počujem prvýkrát od vás. Nemôžem také informácie potvrdiť ani vyvrátiť. Vyšetrovania, ktoré prebiehali, sa vždy posúvali orgánom, ktorým to prislúcha. Ja nie som vyšetrovateľka.“

Spis s názvom Pplk. Róbert Tibenský – možné zneužitie postavenia a funkcie, ste videli?

„Nie. Taký spis nepoznám.“

Miroslav Kern

Kto je kto v kauze tunelovanie?

V kauze spisu o vojenských tajných službách vystupuje viacero ich dôstojníkov.


skuhra_tab.jpgĽubomír Skuhra

Bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) sa mal podľa správy podieľať na tunelovaní služby. Za čias riaditeľa Ivana Lexu v 90. rokoch pracoval v kontrarozviedke SIS, hoci nebol na vysokej pozícii. Neskôr pracoval v colnom kriminálnom úrade a za prvej vlády Roberta Fica viedol VOS. Novinár Tom Nicholson o ňom píše ako o človeku blízkom Robertovi Kaliňákov. Skuhra na otázku Týždňa priznal, že je bývalým spolupracovníkom Kaliňákovej manželky z čias, keď pracovala v SIS.

„Poznáme sa neviem koľko – veľa rokov,“ vravel o Kaliňákovi. Udržiava s ním vraj iba oficiálne pracovné kontakty. O Skuhrovi sa minulý rok hovorilo v Smere aj ako o jednom z možných kandidátov na riaditeľa SIS. Martin Glváč ho urobil šéfom spojeného Vojenského spravodajstva.


tibensky_tab.jpgRóbert Tibenský

Dlhoročného pracovníka Vojenskej spravodajskej služby vymenovala ministerka obrany Iveta Radičová za šéfa Vojenského obranného spravodajstva (VOS). Po nástupe súčasnej vlády sa stal námestníkom Vojenského spravodajstva a teraz riadi rozviedku. Podľa Radičovej sa mal Tibenský s podozreniami na tunelovanie VSS obrátiť na Generálnu prokuratúru.

Roman Mikulec

Bývalý dlhoročný dôstojník VSS sa stal jej šéfom v roku 2010, keď ho do funkcie vymenoval minister obrany Ľubomír Galko. Predtým pracoval ako vojenský pridelenec v zahraničí a bol na niekoľkých zahraničných vojenských misiách. Po odvolaní Galka ho funkcie zbavila Radičová, lebo neodovzdal ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi správu o tunelovaní služieb a skartoval ju. Mikulec vraví, že takto postupovať musel, inak by porušil zákon. Konal vraj po analýze právnikov VSS.

Juraj Šebo

Ďalší dlhoročný dôstojník vojenského spravodajstva sa stal šéfom VSS v roku 2007, keď minister za Smer František Kašický odvolal dvoch svojich nominantov. Šebo by mal byť podľa správy jedným z hlavných zodpovedných za údajné tunelovanie služby. Po konci prvej Ficovej vlády odišiel do zálohy, za Glváča ho opäť povolali do armády a minister ho vymenoval za vojenského pridelenca v Číne.


suchodolinsky_tab.jpgVladimír Suchodolinský

Plukovník v zálohe, ktorý bol v rokoch 2011 až 2012 zástupcom riaditeľa VSS Romana Mikulca. Vystúpil pred kamerami a povedal, že je autorom pôvodnej vyšetrovacej správy, ktorá sa týkala podozrení z čias Šeba a Skuhru. Ešte minulý rok pracoval ako vojenský pridelenec na Ukrajine, dnes je v zálohe.

Miroslav Kern

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu