BRATISLAVA. Vláda nesúhlasí s tým, aby parlament v rámci mimoriadnej schôdze prijal uznesenie ku kauze údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).
"Vláda Slovenskej republiky odmieta populistické politikárčenie s cieľom získať lacné politické body na exkluzívnej téme, navyše, keď sa samozvaní odborníci rozhorčujú na faktoch, ktoré nikto nevidel, resp. neposúdil ich pravosť," napísal v stanovisku k uzneseniu rezort obrany.
Opoziční poslanci, ktorí schôdzu iniciovali, v uznesení žiadajú šéfa rezortu obrany Martina Glaváča (Smer), aby poslancom predložil správu u vyšetrovaní kauzy Podozrenie z nezákonného nakladania s finančnými protriedami, hnuteľným majetkom a nehnuteľným majetkom VSS zo strany bývalého vedenia.
Uznesenie tiež konštatuje, že ide o v krátkom čase už o druhú veľkú kauzu vojenskom spravodajstve, čo "vážnym spôsobom znižuje dôveryhodnosť fungovania vojenského spravodajstva".
Kabinet upozorňuje, že v prípade je oprávnený vyšetrovať a preverovať predmetné dokumenty výlučne orgán ustanovený slovenským právnym poriadkom.
"Pričom minister obrany je pripravený poskytnúť všetky dokumenty kompetentným orgánom za účelom objektívneho vyšetrenia údajného tunelovania vo Vojenskom spravodajstve," píše sa v stanovisku.
Pod návrh zvolať mimoriadnu schôdzu ku kauze údajného tunelovania VSS sa podpísalo 42 poslancov zo strán SDKÚ, KDH, Most-Híd, SaS, OĽaNO ako aj nezaradení opoziční poslanci.
Potrebné podpisy odovzdal v parlamentnej podateľni podpredseda SDKÚ Martin Fedor.
Predsedovia strán zároveň nevylúčili, že ak Smer mimoriadnu schôdzu zablokuje, pristúpia k návrhu na odvolanie šéfa rezortu obrany Martina Glváča (Smer).
V takom prípade by už rokovanie muselo byť, pretože sa pri takýchto schôdzach o programe nehlasuje.