Predseda KDH Ján Figeľ vyzval kandidáta Smeru Čižnára, aby zvážil svoju účasť na voľbe generálneho prokurátora.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Opozícia očakáva na budúci týždeň čierny deň demokracie, premiér Robert Fico jej odkazuje, že stratila pamäť a je pokrytecká.
Taká je situácia pred štvrtkom, keď bude definitívne jasné, či bratislavský krajský prokurátor Jaromír Čižnár prijme kandidatúru na generálneho prokurátora.
Predseda SDKÚ Pavol Frešo prirovnal zvolenie Čižnára k vylúčeniu poslanca Františka Gauliedera z parlamentu a predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ ho vyzval, aby posledný deň premýšľania o súhlase s kandidatúrou riadne zvážil.
„Jeho postoj môže znamenať buď posilnenie právnosti, alebo naopak spochybňovanie,“ tvrdí Figeľ s tým, že utorok, keď má byť zvolený, sa môže stať čiernym dňom demokracie.
Predseda SaS Richard Sulík pridal, že „mu ako vrchnému strážcovi zákonnosti bude chýbať dôveryhodnosť“.
Ak kandidatúru zoberie, uvidíme podľa neho obraz človeka, „ktorému šplhanie sa po kariérnom rebríčku zacloní fakt, že kolaboruje s vládou, ktorej riadiace metódy sú viac ako pochybné“.
Čižnár bude kandidovať
Jaromír Čižnár
- má 49 rokov,
- je spolužiakom premiéra Roberta Fica z vysokej školy,
- pracoval ako okresný prokurátor v Bratislave IV,
- novinár Tom Nicholson zverejnil odpočúvania členov skupiny jakšíkovcov, kde jeden z nich označuje Čižnára za svojho kamaráta, Čižnár spojenie poprel,
- aj viacerí prokurátori kritickí k súčasnému vedeniu ho považujú za dobrého, nekompromisného kandidáta,
- chcel stíhať župného poslanca Smeru Alexandra Rozina, Dobroslav Trnka mu to neumožnil.
Denník SME v stredu informoval, že Čižnár sa rozhodol kandidovať, hoci najprv tvrdil, že počká na predbežné rozhodnutie Ústavného súdu o sťažnosti Jozefa Čentéša, ktorého do funkcie zvolil parlament, no odmietol ho vymenovať prezident.
Opozícia trvá na tom, že treba čakať na Ústavný súd, ten však ani v stredu nerozhodol. Plénum ani nezasadalo, predsedníčka súdu Ivetta Macejková oznámila, že na to nebol dôvod, lebo nemali o čom rozhodovať.
Figeľ si myslí, že Macejková zrušila zasadnutie zámerne, aby plénum nestihlo budúcotýždňovú voľbu v parlamente zablokovať. Macejková to odmietla.
Ústavný súd podľa nej nemá do utorkovej voľby o čom rozhodnúť a nemôže ju ani zastaviť.
Prokurátori: Má na to
Kým opozícia Čižnára žiada, aby nekandidoval, prokurátori ho podporujú. „Bol by to najvhodnejší kandidát na generálneho prokurátora,“ myslí si špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Za Čižnára sa vyjadrili šiesti zo siedmich oslovených krajských prokurátorov.
„Spĺňa všetky predpoklady na vymenovanie do funkcie,“ tvrdí napríklad krajský prokurátor v Banskej Bystrici Peter Bedlovič.
Vo štvrtok ráno sa k podpore pridal aj siedmy krajský prokurátor v Žiline Emil Hadbábny.
Aj ostatní krajskí prokurátori napísali, že Čižnár prešiel všetkými funkciami a spôsob, akým riadil Krajskú prokuratúru v Bratislave, potvrdzuje, že má na to, aby viedol aj Generálnu.
Nikto z nich si nemyslí, že voľba by pre sťažnosť Jozefa Čentéša na Ústavnom súde nemala prebehnúť.
„Nie som oprávnený riešiť túto otázku. Je to vec ústavných orgánov, parlamentu, Ústavného súdu. Tento rezort už potrebuje legitímneho šéfa a potrebuje to aj spoločnosť,“ povedal novozvolený predseda Rady prokurátorov Jozef Szabó.
Čižnár svoje rozhodnutie nekomentuje, kandidáta treba parlamentu predložiť do štvrtka.

Beata
Balogová
