BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi odcestoval prezident Ivan Gašparovič na Stredoeurópsky summit do Varšavy až po tom, čo organizátori zariadili, aby sa na stretnutí hláv štátov neobjavili nijaké symboly, znaky či národné vlajky s nápisom Republika Kosovo.
Srbskému prezidentovi Borisovi Tadičovi to nestačilo a summit bojkotoval.
Prišiel i srbský prezident
Slovakia summit
prišlo 20 prezidentov z Rakúska, Rumunska, Čiernej Hory, Estónska, Macedónska, Litvy, Chorvátska, Ukrajiny, Poľska, Lotyšska, Bulharska, Moldavska, Maďarska, Srbska, Albánska, Slovinska, Česka,Kosova a Bosny a Hercegoviny
Ani na tohtoročnom summite prezidentov v Bratislave nebudú štátne znaky či vlajky Kosova.
Na pozvanie prezidenta Gašparoviča však prišla aj kosovská prezidentka Atifete Jahjagová, aj srbský prezident Tomislav Nikolič.
„Je to prvý raz, čo sa prezidenti Srbska a Kosova stretnú na takom významnom podujatí a na území štátu, ktorý Kosovo neuznáva,“ povedal SME analytik Inštitútu pre stredoeurópsku politiku Milan Nič.
Účasť oboch krajín vyzdvihol i predseda Európskej únie Herman Van Rompuy po stretnutí s premiérom Ficom.
„Prišiel som na Stredoeurópsky summit, na ktorom sa zúčastnia aj prezidenti Srbska a Kosova,“ povedal.
Stretnutie politikov z krajín, čo sa neuznávajú, bude najzaujímavejším momentom summitu.
Proti Kosovu ostávame
Nič to nezmení na pozícii Slovenska, že Kosovo ako jeden z piatich štátov Únie neuznáva.
„Pre Úniu i pre Slovensko je dobré, ak sa bude srbský prezident rozprávať s kosovskou prezidentkou,“ hovorí Nič a pripomína aprílovú historickú dohodu medzi oboma štátmi, ktorou sa päť rokov po vyhlásení nezávislosti Kosova začala ich spolupráca.
Zásadné výsledky dvojdňového summitu sa nečakajú. Prítomnosť 20 prezidentov a 13 manželiek hláv štátov je predovšetkým najväčšou protokolárnou akciou v histórii Slovenska.
Pomôže najmä štátom, ktoré ešte v Európskej únii nie sú hovoriť o ekonomickej kríze, ktoré ničí európske krajiny.

Beata
Balogová
