BRATISLAVA. Potratovosť, čiže podiel umelých prerušení tehotenstva na tisíc žien v reprodukčnom veku, rozdeľuje Slovensko na konzervatívny sever, kde je ich minimum, a na liberálny juh, kde je ich v niektorých okresoch dva až trikrát viac, ako je celoslovenský priemer.
Údaje Národného centra zdravotníckych informácií ukazujú, že vlani bolo na Slovensku priemerne šesť interrupcií na tisíc žien v reprodukčnom veku.
Menej ako jeden potrat na tisíc žien bolo v okrese Sabinov. Podobne nízke čísla mali aj Tvrdošín, Stará Ľubovňa a Bardejov.
Demograf Branislav Šproch zasa hovorí, že Orava a Kysuce sú dlhodobo oblasťou s vyššou plodnosťou a nižšou potratovosťou, čo vyplýva z negatívneho postoja „rímskokatolíkov k potratom“.
Menej viery, viac lekárov
Naopak v okrese Levice na tento počet žien pripadalo až vyše 20 umelých potratov, v Rimavskej Sobote a Lučenci minimálne jedenásť.
Výrazný rozdiel medzi juhom a severom vidno už viac rokov.
„Sever Slovenska je sociálne konzervatívny, od Kysúc cez Oravu až po severovýchodné Slovensko,“ reaguje sociológ Vladimír Krivý.
„Naproti tomu na juhu sa dlhodobo presadzujú voľnejšie, sociálne liberálnejšie normy a vzory správania.“
Čítajte rozhovor s odborníčkou:
Na potraty chodia najmä vydaté s viacerými deťmi
Za jeden deň
V Leviciach v posledných rokoch potratov ešte pribúda. Je to pre slabšiu nábožnosť, zhodli sa pôrodník Juraj Braun z Levíc a Miloš Mlynček, nitriansky krajský odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo.
Ďalším výrazným dôvodom podľa nich je to, že tam sú interrupcie relatívne jednoducho dostupné, pretože ich tam robia aj centrá jednodňovej chirurgie.
„Určite môžeme vylúčiť možnosť, že len preto, že v Leviciach tieto zákroky robíme, sa viac žien z Levíc rozhodne pre umelé prerušenie tehotenstva,“ tvrdí Gabriel Csendes z centra Mediklinik.
Sociológ Krivý vraví, že na juhu je veľa rozvodov. Na potrat idú často rozvedené ženy.

Beata
Balogová
