BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Tomáš Borec nepovažuje za problém, ak predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin chodí na párty s vyšetrovanými podnikateľmi Salmanovovcami.
Denník SME v stredu upozornil, že Harabin bol v marci na meninovej oslave šéfa modelingovej agentúry Jozefa Oklamčáka, na ktorej sa zúčastnil aj Alexander Salmanov.
Na Oklamčákove oslavy chodili pravidelne
Podnikateľ bol už vtedy obžalovaný zo streľby na bývalého obchodného spoločníka v kauzách čierny alkohol a AB kozmetika.
Salmanovovci a Harabinovci patrili k pravidelným hosťom Oklamčákových osláv.
„To, že sa niekto objaví na spoločenských akciách v spoločnosti iných osôb, neznamená, že má automaticky ku všetkým nejaký vzťah,“ odkázal Borec po hovorkyni Jane Zlatohlávkovej.
Mesiac po Oklamčákovej meninovej oslave polícia zatkla Salmanovovcov po súťaži Miss, na ktorej sa zabával aj Harabin. Obvinili ich z podplácania pracovníčky daňového úradu.
Harabin zaútočil na Klimenta
Harabin vo štvrtok odmietol, že by sa s obvinenými podnikateľmi poznal. V stanovisku zaútočil na sudcu Juraja Klimenta.
„Kolega z Najvyššieho súdu Kliment sa pre dlhodobú známosť s rodinou S. cítil zaujatý pri rozhodovaní o ich väzbe. Ak by som ich aj ja poznal, nemám čo skrývať a postupoval by som rovnako čestne ako kolega Kliment.“
„Namiesto toho, aby pán Harabin vysvetľoval, snaží sa odviesť pozornosť a hádzať na mňa špinu,“ komentoval Kliment.
Keď mal jeho senát na jar rozhodovať o väzbe Salmanovovcov, podal na seba námietku zaujatosti, lebo bývali na rovnakej ulici a jeho manželka rodila v rovnakom čase ako Salmanovova žena. „Keď som zistil, čo je zač, kontakty sme prerušili,“ vraví Kliment.
Z rozhodovania ho napokon nevylúčili. Senát s Klimentom odmietol Salmanovovcov pustiť.
Reakcia ministerstva spravodlivosti
Denník SME vo vydaní zo 14. júna 2013 uverejnil článok s titulkom Borec sa zastal Harabina. Ten istý článok zverejnil aj v internetovej verzii zo dňa 13. júna 2013 pod názvom Harabin na párty so Salmanovovcami? Pre Boreca to nie je problém. Vzhľadom na obsah poskytnutého stanoviska redaktorke denníka SME považujeme tieto titulky, ako aj ďalšie jej interpretácie v texte za nekorektné, nepodložené a účelové.Minister spravodlivosti Tomáš Borec vyjadril vo svojom stanovisku, že sudca sa musí v občianskom živote, pri výkone funkcie sudcu, aj po jeho skončení zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov. Poukázanie na tieto etické zásady, ktorými sa má sudca riadiť aj na spoločenských akciách, v článku ani neodznelo.
Redaktorka použila len druhú časť odpovede, z ktorej podľa nás vyvodila nelogické závery. Keďže pán minister nedisponuje podrobnými informáciami o spomínanej spoločenskej udalosti, nevie, kto sa na nej zúčastnil, o koľko osôb išlo, či predseda Najvyššieho súdu SR mal vedomosť, že sa tam nachádzajú aj Salmanovovci a či sa s nimi vôbec stretol a podobne, jeho vyjadrenie obsahovalo len všeobecné konštatovanie, že To, že sa niekto objaví na spoločenských akciách v spoločnosti iných osôb, neznamená, že má automaticky ku všetkým nejaký vzťah. Z tohto stanoviska nevyplýva, že minister Borec nepovažuje za problém, ak predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin chodí na párty s vyšetrovanými podnikateľmi Salmanovovcami, ako si to vyvodila redaktorka. Ak by ktorýkoľvek sudca udržiaval priateľské vzťahy a vedome sa stretával s vyšetrovanými podnikateľmi, takéto konanie, samozrejme, podľa ministra nie je v poriadku.
Výstupy, ktoré si redaktorka sama urobila a ktoré v článku interpretovala ako stanovisko ministra spravodlivosti, v nijakom prípade nekorešpondujú s tým, čo sme komunikovali, a preto považujeme takéto spracovanie za zavádzajúce, nekorektné a nezodpovedajúce princípom objektívnej žurnalistiky.

Beata
Balogová
