KOŠICE. Vodné priehrady na Slovensku sa podľa ekológia a hydrológa Michala Kravčíka stávajú časovanými ekologickými bombami.
Uvažovať o výstavbe nových priehrad bez revitalizácie a obnovy poškodenej zerodovanej krajiny v povodiach starých priehrad považuje preto za nemiestne.
Najprv by sa v týchto oblastiach malo zastaviť hromadenie akéhokoľvek odpadu.
"Zanedbávaním a poškodzovaním krajiny sa priehrady postupne zanášali a stavajú sa časovanou bombou naakumulovanej zeminy z eróznej činnosti i odpadu," uviedol Kravčík pre TASR.
Ťažba sedimentov i odpadu je podľa neho pomalšia, ako ukladanie nových sedimentov z eróznej činnosti poškodenej krajiny.
Navyše v povodiach priehrad pribúdajú každým rokom ďalšie lesné i poľnohospodárske cesty, ktoré dopravujú do priehrad nielen dažďovú vodu, ale s ňou aj množstvo zeminy, konáre, či lístie.
"Pribúdajúce zrigolované spevnené plochy v intravilánoch miest a obcí zvyšujú unášaciu rýchlosť tečúcej vody, ktorá zbiera so sebou odpad z intravilánov a hromadí ho v priehrade.
Exemplárnym príkladom nedoriešených súvislostí výstavby je priehrada Ružín nad Košicami, v ktorej sa akumuluje všetok odpad z celého povodia Hornádu, navyše s neblahým dedičstvom ťažkých kovov v sedimentoch z priemyselnej činnosti (Krompachy, Rudňany)," konštatoval Kravčík.
Z hľadiska životného prostredia ekológ tiež pripomína množstvo čiernych skládok v chotároch obcí, ktoré sú postupne splavované do priehrad.
"Zanedbávaním vodohospodárskych funkcií krajiny s vytváraním čiernych skládok sa priehrady stavajú časovanými ekologickými bombami. V nich sa zhromažďuje všetok odpad, ktorý priamo či nepriamo vytvoril človek," dodáva.