BRATISLAVA. Predseda KDH Ján Figeľ navrhol stiahnuť z rokovania júnovej schôdze návrh svojho zákona o ochrane oznamovateľov korupcie a zaradiť ho chce na septembrové rokovanie parlamentu.
"Medzi májovou a júnovou schôdzou bol veľmi krátky odstup. Chceme doladiť podrobnosti návrhu tak, aby bol zachovaný účel zákona a pritom išlo o právne čisté a nespochybniteľné riešenie. Rokovať preto chceme s viacerými ministerstvami. Ide nám o to, aby zákon poslanci definitívne schválili," uviedol pre hovorca kresťanských demokratov.
Zákon poslanci v máji posunuli do druhého čítania.
Ochrana oznamovateľov korupcie by sa podľa návrhu mala zvýšiť. Návrh sa týka vybraných trestných činov, ktoré majú dopad na verejný záujem a páchajú ich osoby, ktoré plnia priamo alebo sprostredkovane úlohy vo verejnom záujme.
Zákon má garantovať ochranu zamestnancov pred stratou zamestnania alebo poškodením ich práv, ak oznámia alebo inak prispejú k účinnejšiemu odhaľovaniu a objasneniu korupcie daňových a majetkových trestných činov proti záujmom štátu, obcí, vyšších územných celkov a nimi zriadených subjektov či záujmom Európskych spoločenstiev.
Ochranu zákon rozširuje aj na právne poradenstvo a možnosť poskytnutia odmeny. I keď na vznik ochrany a poskytnutie odmeny zákon ustanovuje podmienky, nie je na ne právny nárok, čomu zodpovedá i forma konania a možnosť použitia opravných prostriedkov.
Figeľ ešte v polovici mája uviedol, že niektorí zákonodarcovia vzniesli námietku proti odmene, ktorú by mal dostať oznamovateľ korupcie, čo môže navádzať k prílišnému udávaniu. Z návrhu by však podľa neho odmena vypadnúť nemala.
„Je nárokovateľná na základe istých kritérií. Rozhoduje o nej ministerstvo vnútra po vynesení právoplatného rozsudku,“ povedal.