Oznámil to v utorok večer František Mikloško. A potom prehral hlasovanie so súdruhom Hoptom, ktorý sa tak stal prvým komunistickým víťazom diváckej ankety Markízy (Sito). Facku, ktorú si za svoj výkon zaslúžil predstaviteľ KDH, si nezaslúžia jeho (ani iní) voliči.
Komunistom totiž nepatrí nič. A existujú na to dva základné dôvody. Prvý je ten, že zavŕšením programových cieľov KSS je iný typ spoločenského zriadenia, než v akom sa teraz uchádzala o mandát. Oni sa usilujú o také usporiadanie, v ktorom by boli zrušené najcennejšie atribúty toho dnešného – napríklad aj slobodné voľby. Práve toto zásadne a dramaticky odlišuje KSS od ostatných politických strán. Je absurdné, aby sme dobrovoľne pasovali za rovnocenných pasažierov politického systému tých, ktorí sú jeho hrozbou.
Po druhé. Zákon, ktorý deklaruje komunizmus ako systém potierajúci základné práva a slobody, bol prijatý v roku 1996. Ševcovi komunisti síce nie sú právnymi nástupcami bývalej štátostrany, k dedičstvu sa však hrdo hlásia. Je nenormálne priznávať v najvyššom zákonodarnom zbore preferenčné zaobchádzanie tým, ktorí verejne propagujú režim, označený zákonom toho istého zboru za zločinný.
Najčastejšia a mimoriadne hlúpa námietka znie, že hlasy odovzdané KSS vo voľbách sú rovnocenné hlasom pre iné strany. Áno, to sedí; KSS má presne taký počet mandátov, aký jej prislúcha. O tom sú slobodné voľby – v akom silnom zastúpení chceme mať tú-ktorú stranu v parlamente. O ničom inom. O tom, v akých pozíciách budú predstavitelia tej-ktorej strany pôsobiť, rozhodujú dohody politických síl.
HZDS napríklad nebude vo vládnych funkciách, hoci „vyhralo“ voľby. Prečo by mala byť KSS v parlamentnej funkcii?
Pokiaľ si slušná demokracia nechce šliapať po vlastnej podstate, nemôže vylúčiť ani vlastných nepriateľov z politickej súťaže. O to väčšmi by si však mala dávať pozor, aby výsady, ktoré sa rozdávajú pri delení moci, neobracala sama proti sebe.
Funkcia v parlamente nie je základné právo, ale privilégium, ktoré je určené na podporu demokracie. Náleží teda iba tým, ktorí sú systému priateľsky naklonení, nie jeho potenciálnym narušiteľom.

Beata
Balogová
