Skladba poslaneckého klubu KSS bude dosť bizarná. Dvaja budúci poslanci dokonca pred komunizmom utiekli na Západ: 50-ročný vedec Karol Ondriaš a 38-ročný manažér Herman Arvay. Ten ešte aj miništroval vo Vatikáne. „Ako emigrant som sa ocitol v tábore len niekoľko kilometrov od Ríma. Na tom, že som miništroval, nie je nič čudné. Súčasná KSS nemá žiadne výhrady proti viere,“ povedal Arvay. Potom žil v Amerike, robil napríklad ochrankára filmovým hviezdam.
Veľká väčšina kandidátov strany však sú dlhoroční a pravoverní komunisti, väčšinou v strednom veku tesne pod päťdesiat. Najstarší je 70-ročný dôchodca Vojtech Babic z Valaskej, ktorý bol v polovici kandidačnej listiny.
Jeden z najmladších poslancov vôbec bude komunista Jozef Hrdlička (25). Najmladší na kandidátke KSS je 22-ročný podnikateľ Marcel Sidor, ktorý kandidoval ako číslo 81.
V komunistickom časopise Úsvit zverejňovali pred voľbami životopisy kandidátov. Kandidát na 51. mieste, bývalý baník a dnes dôchodca Milan Hajtmanský pridal do Úsvitu aj svoju básničku o tom, ako zaznie „náš hlas v parlamente“, ako „stuhnú lotri v tom momente“. Zakončil ju veršami: „Hor sa do parlamentu! Bo čas neúprosne súri!“
V centrále strany sa oslovujú súdruh, na internetovej stránke majú prefotený jedálny lístok z roku 1974, kde je najdrahší biftek so zemiakmi a uhorkou za 13,30. Väčšina z kandidátov na popredných miestach kandidátky však používa mobilné telefóny, podpredseda KSS a šéfredaktor Úsvitu Ivan Hopta má na odkazovači nahrané „Slovenská informačná služba“.
(rf)