„V porovnaní s rokom 1998 svoj volebný zisk zdvojnásobili. Hovorí sa, že výsledok komunistov je zlyhaním vlády a najmä ľavicových strán, ktoré boli vo vládnej koalícii, ale nie je to celkom tak. Bolo to silné protestné hlasovanie,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Komunistov podľa neho volilo mnoho bývalých voličov HZDS. „Ťažko predpokladať, ako sa budú správať v parlamente, ale podľa mňa je to strana, ktorá má slabé odborné zázemie a o štyri roky môže byť všetko inak.“
V parlamente bude KSS jedinou čisto ľavicovou strana. V poslednom čase sa orientuje doľava aj Smer. Jeho predseda Robert Fico neoslovil voličov treťou cestou tak, ako si predstavoval. Politológovia hovoria, že jeho šancou je zaplniť prázdne miesto v ľavej časti spektra, voliči mu však nemusia uveriť, že je ľavičiar.
Komunisti majú naopak jasnú orientáciu a najmä výhodu značky KSS, ktorú ľudia poznajú veľmi dlho a môžu nostalgicky spomínať na staré časy. „Značka neosloví veľkú skupinu ľudí, lebo je spojená s mnohými deformáciami z minulosti. Určitú časť ľudí, ktorí cítia nostalgiu za minulým režimom, áno, ale podľa mňa bude týchto ľudí menej a menej,“ tvrdí Mesežnikov. Podľa neho by sa mohla KSS dostať do parlamentu aj v ďalších voľbách, len ak sa nesformuje iná ľavicová sila, ktorá by dokázala využiť aj protestné hlasovanie.
„Teraz nastupuje vláda, ktorá má stredovo-pravý charakter. Nie všetci s tým budú súhlasiť, určitú časť obyvateľstva to nebude nadchýnať. Ak nevznikne nejaká solídna ľavicová alternatíva, môžu na tom komunisti ešte profitovať, ale mám pocit, že ich účinkovanie v parlamente bude pôsobiť skôr proti tomu.“
Mesežnikov hovorí, že KSS sa nezmenila: „Je to zamrznutá strana, neurobili nič, čo by ich posunulo do prijateľnejších podôb.“
V Čechách má komunistická strana stabilné miesto v parlamente, voliči jej prejavujú pomerne veľkú dôveru. Český politológ Jiří Pehe hovorí, že na centrálnej úrovni je ťažké spolupracovať s komunistickou stranou. „Je programovo proti reformnému procesu, proti zahraničnopolitickému smerovaniu Českej republiky. V zásadných veciach je v opozícii proti všetkému.“
S českými komunistami môžu iné strany podľa Peheho spolupracovať len v jednotlivých prípadoch, ako bol napríklad zákon o odpadoch. „Ľahšie sa s nimi spolupracuje na komunálnej úrovni, kde odpadá ideologická aj mediálna úroveň, lebo nie sú viditeľní.“
Rast podpory komunistickej strany na Slovensku považuje český politológ skôr za anomáliu. „Ide o reakciu, že vzniklo určité vákuum a neexistuje ľavicová alternatíva. Ak sa na Slovensku dá demokratická ľavica dokopy, tak komunisti budú určite klesať.“
(rf)