
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
o nastúpi ako podpredseda komunistickej strany do parlamentu. KAROL ONDRIAŠ, zástupca riaditeľa Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky Slovenskej akadémie vied, má v malinkej kancelárii na poličke bielu tabuľku s červeným nápisom Nech žije 1. máj. Do práce chodí takmer výhradne v rifliach a v americkom tričku.
KSS je zásadne proti všetkému americkému. Vy ste však do USA pred časom emigrovali. Nie je to trochu zvláštne?
„KSS je proti zahraničnej politike USA. S americkou komunistickou stranou máme dobré vzťahy.“
V USA sa vám asi páčilo, keď ste tam žili. Je dosť nepochopiteľné, že po návrate idete do strany, ktorá Ameriku stále kritizuje.
„To je moje presvedčenie. Rozprával som sa s mnohými ľuďmi v USA, ktorí sú inteligentní, rozhľadení a majú zhruba rovnaký názor ako KSS. Len sa nevolajú komunisti. Systém, že bohatší bohatnú a chudoba sa nemôže vyhrabať, treba meniť.“
Ak súhlasíte s filozofiou KSS, súhlasíte aj s tým, čo komunisti robili, keď vládli? Keď niekto verejne kritizoval režim, tak ho sledovali, alebo zavreli. Komunisti dnes hovoria, že to bolo v päťdesiatych rokoch, ale predsa aj v osemdesiatych rokoch bol zavretý napríklad Ján Čarnogurský a mnohí ďalší.
„Samozrejme, že nesúhlasím, niektoré veci boli zlé, nedemokratické, nehumánne, že sa muselo cestovať na doložku. K tomu Čarnogurskému - aj u nás sa režim, tak ako Amerika proti al-Káide, bránil, keď mu niekto chcel napadnúť systém.“
Predsa len, je trochu rozdiel medzi komunistickým režimom u nás a režimom v USA. Bránia tam niekomu zakladať nové strany, podnikať, habú majetky, bránia cestovať?
„Áno, bolo to treba u nás uvoľniť. Ale nesúhlasím s tým, aká je v Amerike sloboda. Socializmus bol nejaký, ale kapitalizmus je tiež nejaký. Podľa štatistík slovenský štát za rok vyprodukoval asi jedenásťtisíc nevinných mŕtvych, socializmus produkoval dvadsať-tridsať ročne a máme kapitalizmus, ktorý produkuje trikrát viac ako socializmus.“
Niektorí vaši kandidáti na poslancov v životopisoch uvádzajú, že sú za to, aby sa strategické podniky vrátili štátu. Vyzerá to tak, že KSS chce znárodňovať. Myslíte, že s vami niekto bude ochotný spolupracovať, že vás budú brať vážne?
„V našom programe sa to nehovorí.“
Ale niektorí vaši kandidáti majú také myšlienky, chcú to.
„Možno niekto použil nesprávne slová. Slovensko potrebuje silný štát, že musí mať viac ako 51 percent akcií v rozhodujúcich podnikoch.“
To znamená, že keď je sto percent firmy súkromných, tak štát by mal 51 percent znárodniť?
„Nie, skúpiť akcie. O znárodnení vôbec nehovoríme, to by sa ani nedalo, sú tu medzinárodné súdy.“
Prečo nosíte americké tričko?
„Žil som tam šesť rokov a stále tam chodím. Vždy, keď tam idem, nakúpim si tričká, sú lacné. Štyri tričká za desať dolárov, niekedy aj šesť tričiek. Mám v skrini už toľko amerických tričiek, že sa mi tam ledva pomestia.“
Čo na to hovoria kolegovia z KSS?
„Ja tak chodím na sekretariát, nikomu to neprekáža.“
Viete, prečo ste vo voľbách mali taký úspech, že ste sa dostali do parlamentu?
„Životná úroveň ľudí sa nemení. A to sme predali za tristo miliárd korún majetky. Keby sme ich nepredali, tak možno hladujeme. Ľudí sklamali všetky vlády. Hovorilo sa, že za Mečiara tu nič nefungovalo, bolo zle, lenže nezlepšilo sa to ani za Dzurindu.“
Ľavica v ponímaní SDĽ, SDA a SOP podľa vás skončila?
„Áno. Skompromitovali sa, pre ľavicu neurobili nič. Aj Smer už začal s ľavicovou rétorikou.“
V parlamente sa teraz budú rozdeľovať kreslá, možno vám niečo ponúknu. Máte odborníkov, ktorí by mohli kandidovať na funkcie predsedov, alebo podpredsedov výborov?
„My by sme mali radi niečo, kde môžeme kontrolovať. Sme vo výhode, že nemáme špinu za prstami.“
Čo by ste robili, keby ste vyhrali ďalšie voľby?
„V programe máme budovanie socializmu krok za krokom.“

Beata
Balogová
