BRATISLAVA – S predpokladaným vstupom Slovenska do Európskej únie sa blíži aj dátum, kedy o ňom občania rozhodnú v referende. Podľa niektorých úvah by sa toto referendum malo u nás uskutočniť ako v jednej z prvých kandidátskych krajín.
Slovenskí politici očakávajú historické referendum v blízkej budúcnosti. Na rozdiel od Čechov sa neboja o výsledok. Nechystajú zatiaľ ani žiadnu kampaň na podporu vstupu. Prednosť má formovanie novej vlády a komunálne voľby. „Teraz, keď sme po voľbách a koncipujeme novú vládu, je ešte priskoro, aby sme mali pripravenú kampaň na podporu vstupu do únie,“ povedal Ľubomír Lintner z ANO. Uskutočnenie referenda očakáva „niekedy v priebehu budúceho roka“.
Ak pôjde všetko podľa plánu Monika Beňová zo Smeru predpokladá, že by sa referendum malo konať „niekedy v polovici budúceho roka“. Beňová si momentálne nevie predstaviť, z akých zdrojov by strana mala financovať podpornú kampaň. „Myslím si, že aj vláda by mala na takúto kampaň vyčleniť prostriedky,“ tvrdí Beňová. Zo štátneho rozpočtu bolo tento rok vyčlenených na informačnú kampaň o vstupe do únie 40 miliónov korún.
„Bolo by vhodné urobiť referendum čo najskôr po tom, ako orgány EÚ rozhodnú, že máme otvorené dvere,“ vyhlásil Vojtech Tkáč z HZDS. Nevylúčil, že strana bude pôsobiť na voličov priamo v obciach, podobne ako pred voľbami. „Zároveň s predreferendovou kampaňou chceme predstavovať aj svojich kandidátov pre voľby do európskeho parlamentu,“ prezradil Tkáč.
Ani v HZDS ešte nevedia, či na podpornú kampaň vyčlenia nejaké peniaze. „Teraz treba doúčtovať voľby a pripraviť sa na parlamentnú opozíciu,“ hovorí Tkáč.
O konkrétnej forme kampane nemajú jasno ani v SMK. „Zatiaľ sme o tom ešte nehovorili, ak k tomu príde, určite sa tiež pripojíme,“ povedal Árpád Duka-Zólyomi. Referendum si vie predstaviť v druhej polovici budúceho roka. O výsledok hlasovania sa neobáva. „Podpora je rozhodne vyššia ako pre vstup do NATO. To dáva nádej, že by s tým nemal byť problém,“ predpokladá Duka-Zólyomi.
Problém však môžu mať Česi. Ich podpora na vstup je len okolo päťdesiat percent. Preto privítali Kukanov návrh, aby sme referendum usporiadali pred nimi. „Je to výhodná vec,“ povedal hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Karel Borůvka. „Sme partneri, ktorí si navzájom pomáhajú. My sme zase ukázali záujem, aby Slovensko vstúpilo do NATO,“ povedal pre SME Borůvka.
„Stokrát sme na tému vstupu Slovenska do NATO v Európe i Amerike zavádzali reč a ani nám nenapadlo, že by ste nám to mali niekedy oplatiť. Robili sme to z presvedčenia,“ povedal predseda českého senátu Petr Pithart.
Obe krajiny však môže zaskočiť iné referendum: írske.
„Je to nebezpečný moment, ktorý môže ohroziť rozšírenie. Ak by Íri v referende zmluvu zo summitu v Nice odmietli, mohlo by to byť veľkým šokom tesne pred koncom všetkých rokovaní,“ povedala Lykke Friies, riaditeľka Dánskeho inštitútu medzinárodných vzťahov.
(rp, miš)