Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Brusel 2. októbra (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý bude stáť aj na čele budúcej vlády, je medzi 50 osobnosťami, ktoré prestížny bruselský týždenník European Voice nominoval na cenu Európan roka 2002Mikuláš Dzurinda môže byť Európanom roka 2002

Brusel 2. októbra (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý bude stáť aj na čele budúcej vlády, je medzi 50 osobnosťami, ktoré prestížny bruselský týždenník European Voice nominoval na cenu Európan roka 2002.

Dzurindu nominovali v kategórii občan z krajiny mimo EÚ spolus americkým ministrom zahraničia Colinom Powellom či ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Nominácia sa slovenskému premiérovi ušla za to, že "prežil ťažkú volebnú kampaň a dostal svoju krajinu nacestu k členstvu v EÚ".

Z ďalších osobností je medzi päťdesiatkou nominovaných napríklad pápež Ján Pavol II. za svoju kampaň v prospech rozšírenia únie v Poľsku a presadzovanie kresťanských hodnôt.

O titul politik roka budú bojovať napríklad francúzsky prezident Jacques Chirac, šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer či zavraždený holandský ultrapravicový politik Pim Fortuyn.

V kategórii najlepší európsky diplomat získali nomináciu generálny tajomník NATO George Robertson aj toľko kritizovaný predseda Európskej komisie Romano Prodi.

Viacero jeho podriadených sa stretne v súboji o komisára roka.Okrem iných Margot Wallströmová (životné prostredie), Anna Diamantopuluová (sociálne veci), Franz Fischler (poľnohospodárstvo)a Chris Patten (vonkajšie vzťahy).

O víťazoch jednotlivých kategórií i celkovom víťazovi titulu Európan roka 2002 rozhodnú hlasovaním čitatelia týždenníka European Voice. Hlasovať možno aj cez internet na adresewww.ev50.com/noflash/vote.asp.

Galavečer, na ktorom odovzdajú víťazom ceny, sa uskutoční 3.decembra 2002 v bruselskom Múzeu krásneho umenia. Vlaňajším Európanom roka sa stal spevák írskej skupiny U2 Bono za svoje úsilieo odpustenie dlhov najchudobnejším krajinám.

Népszabadság: Záplavové územie Malého žitného ostrova je stále podvodou

Budapešť 2. októbra (TASR) - V hlavnom koryte Dunaja zostalo po jehoprehradení v roku 1992 iba 15-20 percent pôvodného objemu vody.Dočasným riešením sa však podarilo zabezpečiť, že záplavové územia Malého žitného ostrova sú priebežne pod vodou, píše dnešné vydanie denníka Népszabadság v súvislosti so situáciou desať rokov poprehradení Dunaja.

Slovenská strana dodržiava medzivládnu dohodu s Maďarskom z roku 1995 a do starého koryta Dunaja púšťa vodu podľa dohodnutých parametrov. Do ramennej sústavy Dunaja púšťalo Slovensko do prvého októbra 400-600 kubických metrov vody za sekundu, v rámci jesenného režimu to je 250-400 kubických metrov vody za sekundu, cituje denník slová šéfa Vodohospodárskeho riaditeľstva severného Zadunajska (ÉDVI)Emila Janáka.

Podľa jeho slov prah postavený v roku 1995 na dne staréhokoryta Dunaja pri Dunakiliti, ktorý bol predmetom mnohých diskusiía má zabezpečiť zásobovanie vody pre záplavové územia, má platnépovolenie na prevádzku.

Rozdelenie vody prichádzajúcej zo Slovenska sa deje po dohodes príslušným orgánom životného prostredia, pripomenul Janák a dodal,že z ekologického hľadiska je veľmi dôležité, že záplavové územie je permanentne pod vodou.

Denník pripomína v tejto súvislosti udalosti z 24. a 25.októbra, keď Slovensko pri Čunove v rámci variantu C prehradilo a odklonilo Dunaj, ktorý sa vracia do pôvodného koryta až pri Sape.Tento krok vyvolal podľa Népszabadságu v kruhu ochranárov,vodohospodárov v oblasti Malého žitného ostrova a medzinárodnýchprávnikov pobúrenie.

Népszabadság: Nemcsók je po Gabčíkove splnomocnencom pre Dolnú zem

Budapešť 2. októbra (TASR) - Socialistického politika Jánosa Nemcsóka, ktorý bol v ľavicovej vláde Gyulu Horna splnomocnencom pre Balaton a neskôr pre Sústavu vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros(SVDGN), vymenovala maďarská vláda v utorok na post splnomocnenca prerozvoj Dolnej zeme. Píše o tom dnes maďarský denník Népszabadság.

Úlohou splnomocnenca bude vyriešenie zavlažovania územia medzi Tisou a Dunajom, ďalej dotiahnutie koncepcie regulovania Tisy. Podľa Nemcsóka bude potrebné posilniť jestvujúci systém hrádzí a v oblasti záplavového územia rieky vybudovať vodné nádrže s kapacitou jedena pol miliardy kubických metrov vody.

Medzi vodohospodárskymi plánmi figuruje aj prepláchnutie mŕtvych ramien Tisy, ako aj preverenie možností oživenia nákladnej lodnej dopravy na tejto rieke.

Denník pripomína, že Nemcsók bol na jar 1998 veľmi kritizovanýza návrh dohody vo veci sústavy vodných diel so Slovenskom. Jeho neúspech ako ľavicového politika vo voľbách pred štyrmi rokmi pripisujú mnohí chybnej gabčíkovskej politike Hornovho kabinetu.

V aprílových voľbách Maďarská socialistická strana (MSZP)nekandidovala individuálne Nemcsóka a na celoštátnej listine bolsegedínsky politik na takej nevýhodnej pozícii, že nemal šancu dostaťsa do parlamentu.

FPÖ hrozí kvôli Benešovým dekrétom už aj Slovensku vetom vstupu do EÚ

Viedeň 2. októbra (TASR) Pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ)dnes pohrozila použitím veta proti začleneniu Slovenska a Česka do Európskej únie, ak zostanú v platnosti sporné Benešove dekréty.O zahrnutí už aj Slovenska do tejto kauzy informujú rakúska tlačová agentúra APA a nemecká DPA.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii zdôraznil šéf poslaneckého klubu slobodných Karl Schweitzer, nemožno odsúhlasiť vstup Českaa Slovenska do Európskej únie, zatiaľ čo sú v platnosti dané právne ustanovenia. Povojnové Benešove dekréty boli právnym podkladom preodsunutie etnických Nemcov z územia vtedajšieho Československa.

Okrem toho žiadal ako predpoklad členstva oboch susedných krajín v EÚ vytvorenie fondu odškodnenia podľa rakúskeho vzoru. Podľa Schweitzera sú to "minimálne požiadavky".

Blokáda celkového rozšírenia EÚ sa s tým však nespája, objasnil Schweitzer. Šéf poslaneckého klubu slobodných sa vyslovil za to, aby sa Česko a Slovensko vyčlenili z prístupového balíka a hlasovalo soo nich samostatne. Ostatní uchádzači o členstvo predsa nemôžu za to,že dva štáty nie sú pripravené splniť požadované štandardy.

Schweitzer podčiarkol, že slobodní požadujú od EÚ vlastne iba dodržanie prístupových kritérií, ktoré sama stanovila. Ľudské práva sú nedeliteľné a mali by aj nedeliteľnými zostať. Únia sa ale terazzjavne snaží zbaviť zodpovednosti, pokračoval Schweitzer s poukázanímna právny posudok nemeckého experta Jochena Froweina, ktorý nevidív Benešových dekrétoch nijakú prekážku vstupu.

Pre slobodných nie je tento posudok akceptovateľný. Zástupcovia EÚ predsa neustále prízvukujú, že pri únii nejde iba o hospodárske spoločenstvo, no aj o združenie vyznávajúce určité hodnoty. Ak sa to myslí vážne, potom musí EÚ jednoznačne povedať, že názor Froweina je jasne v protiklade so závermi Rady EÚ v Kodani.

Ako APA ďalej uvádza, detaily kritiky FPÖ na adresu Froweinovhoposudku objasňuje hovorca odsunutých Martin Graf. Z jeho pohľadu prehliadol nemecký profesor práva rozhodujúcu chybu, že pri odsunutí sudetských Nemcov ide o klasickú skutkovú podstatu genocídy.

Graf od Česka a Slovenska žiada, aby si vzali príklad odostatných piatich nástupníckych štátov krajín, ktoré odsunuli nemecky hovoriace obyvateľstvo. V Chorvátsku, Slovinsku, Juhoslávii,Rumunsku, ako aj v Maďarsku medzičasom urobili zodpovedajúce kroky k reštitúcii, poprípade odstráneniu daných zákonov.

Zvyšné dva štáty sa jednoducho nemôžu nádejať, že sa veci vyriešia samé a právny stav by sa mohol zachovať aj v EÚ. Jednoduché politické vyhlásenia prezidenta alebo premiéra nie sú pre Grafarozhodne dostatočné. Musí sa dospieť k právne záväznému aktu.

Šéfa poslaneckého klubu slobodných Schweitzera podporil aj klub starších politikov FPÖ. Jeho predseda Paul Tremmel žiadal vovystúpení rovnako zrušenie Benešových dekrétov i reštitúciu majetkových hodnôt. V prípade, že sa tak nestane, Rakúsko má "morálnupovinnosť" uplatniť veto proti prijatiu Česka do EÚ.

Najnovšie vyhlásenie FPÖ je podľa SPÖ a zelených výzvou spolkovému kancelárovi

Viedeň 2. októbra (TASR) Najnovšie vyhlásenie pravicovej Slobodnejstrany Rakúska (FPÖ) k rozširovaniu EÚ je podľa rakúskych sociálnych demokratov (SPÖ) a zelených výzvou spolkovému kancelárovi a šéfovi ľudovcov (ÖVP) Wolfgangovi Schüsselovi. Uvádza to rakúska tlačová agentúra APA.

Koaličná FPÖ dnes pohrozila použitím veta proti začleneniu Slovenska a Česka do Európskej únie, ak zostanú v platnosti sporné Benešove dekréty.

Ako vo vyhlásení uviedol zástupca rakúskeho parlamentuv Konvente o budúcnosti EÚ Caspar Einem (SPÖ), Schüssel si musíp oložiť otázky ohľadom toho, nakoľko vážne to myslí s projektom znovuzjednotenia Európy, ak chce ďalej vládnuť s FPÖ.

Hovorkyňa zelených pre oblasť zahraničnej politiky Ulrike Lunaceková znova vyhlásila, že spolkový kancelár by mal vylúčiť "modro-čiernu" koalíciu.

Vyhlásenia predstaviteľov slobodných "vyžadujú rozhodnutie,"podčiarkol Einem". "Slobodným nejde o riešenie problému. Slobodným ide o rozpoloženie, o vonkajšieho nepriateľa. Bez vonkajšieho nepriateľa niet vnútorného poriadku. A tu je pre FPÖ akýkoľvek prostriedok vhodný."

Teraz je to Česko a jeho vláda. Teraz má zjavne dôjsť k zabráneniu vstupu ČR do EÚ. "Žiadame, aby spolkový kancelár jasne povedal, aká je vládna línia - nie línia ÖVP," zdôraznil Einem.

Lunaceková dodala, že moc v FPÖ definitívne prebrali pučisti. Vyňatím Česka a Slovenska z rozšírenia by sa najväčší mierový projekt EÚ priviedol k pádu.

"Jediný, kto zjavne ešte stále nechce pochopiť, že s FPÖ sane dá tvoriť štát, je spolkový kancelár Schüssel, ktorý rovnako ako doteraz stavia na modro-čiernu koalíciu. Kto bude voliť Schüssela,riskuje tým prekazenie rozšírenia EÚ," uzavrela predstaviteľka strany Zelení.

Slobodní očividne nevidia nijakú prekážku pre novú pozíciu modro-čiernej koalícii v dôsledku svojho postoja k Benešovým dekrétom. Ako dnes dopoludnia to na tlačovej konferencii uviedol šéfposlaneckého klubu slobodných Karl Schweitzer, rovnaké vyjadrenia akoFPÖ totiž predniesli aj špičkoví funkcionári ľudovej strany s kancelárom Schüsselom na čele pri vystúpeniach pred sudetonemeckými zoskupeniami.

Schweitzer vychádza z toho, že títo politici sú čestní muži,respektíve čestné ženy, ktorí aj budú na tejto pozícii trvať.

Kukan: Po voľbách už Slovensku nič nestojí v ceste k členstvu v NATOa EÚ

Londýn/Bratislava 2. októbra (TASR) - Minister zahraničných vecí SREduard Kukan dnes v rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters vyhlásil,že víťazstvo pravicových proeurópsky orientovaných strán v nedávnych parlamentných voľbách na Slovensku odstránilo aj poslednú možnú prekážku na ceste krajiny do NATO a Európskej únie.

Slovenskí voliči odsunuli vo voľbách na vedľajšiu koľaj bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, ktorého Západ kritizoval za jeho autokratické, nedemokratické spôsoby vládnutia. Jeho návrat k moci by zmaril úsilie Slovenska o vstup do oboch inštitúcií, pripomína Reuters.

Eduard Kukan, ktorý - ako poznamenáva agentúra - si pravdepodobne udrží funkciu šéfa slovenskej diplomacie aj v nastupujúcej vláde, v interview uviedol, že aj napriek niektorým komplikáciám v rokovaniach s Bruselom očakáva uzavretie vstupných rozhovorov ešte v tomto roku.

Minister podľa vlastného vyjadrenia predpokladá, že Európska komisia (EK) na budúci týždeň vo svojich výročných správach odporučí ukončenie vstupných rokovaní so SR a ďalšími deviatimi kandidátskymi krajinami. Akékoľvek odklady vstupu do EÚ alebo NATO by teraz postihli skôr všetkých kandidátov než len jednotlivé štáty, dodal Kukan.

"Skutočne nepredpokladám, že by mohlo niečo spôsobiť odklad vstupu Slovenska a neviem si predstaviť nič, čo by mohlo spôsobiť, že Slovensko bude vylúčené a všetci ostatní (kandidáti) prijatí,"uviedol minister zahraničných vecí.

Kukan vyjadril presvedčenie, že obe strany v rokovaniach, ktorésa v súčasnosti pokúšajú nájsť spoločnú platformu v niektorýchcitlivých otázkach, napokon dospejú k dohode.

"Bolo už veľa dramatických situácií, v ktorých vládol skepticizmus, že nie je možné nájsť žiadne riešenie, ale všetky z týchto prípadov sa skončili kompromisom, ktorý každý akceptoval,"povedal Kukan.

Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že je potrebné ukončiť proces rozširovania únie dostatočne včas na to, aby sa Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny mohli zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v polovici roku 2004.

"Ak bude všetko uzavreté a bude podpísaná dohoda o vstupe, jene predstaviteľné, že by sme museli čakať ďalšie tri alebo štyri rokyna európske voľby," poznamenal Kukan.

Slovensko sa chystá usporiadať referendum o vstupe krátko po 16. apríli, plánovanom termíne podpisu dohody o vstupe. Referendum by sa malo uskutočniť pred podobným plebiscitom v susednej Českej republike, keďže 70-percentná podpora členstvu v únii u Slovákov by mohla mať pozitívny vplyv na skeptickejších Čechov, pripomína agentúra Reuters.

"Je tam (v ČR) menšia podpora než u Slovákov a myslíme si, že (referendum) by mohlo určite pozitívne ovplyvniť hlasovanie českých obyvateľov," dodal slovenský minister.

Vstupu Slovenska a Česka do EÚ nesmie hroziť nijaké veto pre Benešovedekréty

Moskva/Viedeň 2. októbra (TASR) Nijaké hrozby použitia veta protivstup Slovenska a Česka do Európskej únie kvôli Benešovým dekrétom sanesmú vyskytnúť, zdôraznil dnes hovorca rakúskej ministerky zahraničných vecí Benity Ferrerovej-Waldnerovej (ÖVP) Johannes Peterlik.

Peterlik na okraj dnes sa končiacej návštevy šéfky rakúskej diplomacie v Moskve tým reagoval na hrozbu, ktorú dnes zverejnil šéfposlaneckého klubu koaličnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) KarlSchweitzer. Slobodní uvažujú o vete proti začleneniu Slovenska a Česka do EÚ, ak zostanú v platnosti sporné Benešove dekréty.

Hovorca ministerky pripomenul postoj svojej šéfky, že hrozbou použitia veta by sa nemala začínať nijaká diskusia o minulosti.Ministerka by mala dostať šancu nájsť konštruktívne riešenie v obojstrannom záujme, dodal.

Vo vládnucej Rakúskej ľudovej strane (ÖVP) hodlajú naďalej vychádzať vo veci Benešových dekrétov z dialógu. "Naďalej vychádzamez toho, že zo strany Česka zaznejú pred vstupom do EÚ zodpovedajúce slová vysvetlenia a oslobodzujúce slová," uviedla vo vyhlásení generálna tajomníčka koaličnej ÖVP Maria Rauchová-Kallatová.

K dnešnej hrozbe šéfa poslaneckého klubu slobodných Karla Schweitzera sa Rauchová-Kallatová vôbec nevyjadrila, ako ani k ním vyslovenej požiadavke o vytvorení fondu na odškodnenie.

Rovnako aj z posudku nemeckého právneho experta Jochena Froweina jednoznačne vyplýva, že "nespravodlivosť zostane nespravodlivosťou a v Európskej únii k nej viac nesmie dôjsť", uvádzasa vo vyhlásení generálnej tajomníčky ÖVP.

Žiaden z historikov nepopiera, že pred, respektíve po druhej svetovej vojne došlo k ťažkým krivdám na Čechoch. To však nemá viesťk ospravedlneniu odsunu a vyvlastnenia troch miliónov sudetských Nemcov. Rakúsko prevzalo zodpovednosť za túto temnú kapitolu spoločných dejín, podčiarkla Rauchová-Kallatová. Ako dodala, nevidí nijaký dôvod, prečo by tento krok nemohlo urobiť aj Česko.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 5. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 9. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 970
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 7 016
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 611
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 231
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 799
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 694
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 466
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 865
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 856
 10. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 848

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Lyžiarka sa nevzdáva sna o olympijskej medaile.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žiláková na fondy vplyv nemá, na ľudí okolo áno

Sekcia, ktorú vedie Denisa Žiláková, nemá priamy dosah na rozdeľovanie eurofondov. Môže však vplývať na ľudí, ktorí sa v prostredí pohybujú.

Domov

Vojenskí tajní napichnú, koho chcú, takmer vždy. Kontrola odpočúvania sa zasekla

Kontrolu odpočúvania si opozícia nevie predstaviť bez bývalého ministra SaS Galka, ktorý skončil práve pre škandál s odposluchmi. Spor o jeho nomináciu trvá už rok.

Domov

Vydavateľstvo Tatran je podľa Maďariča živým kultúrnym dedičstvom

Vydavateľstvo Tatran oslávilo 70. výročie svojho založenia.

Domov

Lekári sa znova nedohodli so štátnou poisťovňou ani s Dôverou

Ambulantní lekári sa na podmienkach ďalšej spolupráce s poisťovňami nedohodli.