BRATISLAVA. Aj na Slovensku sme mali prípady, ktoré v týchto dňoch riešia v Českej republike v súvislosti s raziou na politikov a špičky štátnej správy.
V diskusnej relácii O päť minút 12 to dnes povedal premiér Robert Fico.
"Ak máme hovoriť o odpočúvaní politikov, veď to u nás bolo. Máme jedného pána poslanca, ktorý ako minister odpočúval novinárov, ľudí, ktorí s ním spolupracovali," povedal.
"Keď hovoríme o kupovaní poslancov, predsa dobre vieme, že dvaja poslanci za HZDS boli kúpení. Priamo to potvrdil poslanec Národnej rady, vtedajší minister spravodlivosti, pán Lipšic," pokračoval Fico.
Premiér stále verí, že odpočúvanie exministrom obrany Ľubomírom Galkom (SaS) aj kupovanie poslancov HZDS sa vyšetrí. "Len, ako sa hovorí, na úplatok vám nikto nedá potvrdenku."
Hrušovský o kupovaní nevie
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský v relácii povedal, že o kupovaní poslancov na Slovensku nevie.
"Keby som o ňom vedel, hneď to nahlásim orgánom činným v trestnom konaní," uviedol.
Fico tiež vyhlásil, že by bol nerád, ak by sa na základe "teatrálneho" zásahu českej polície vytváral o Slovensku obraz, že sa tu nič nedeje.
"Môžem potvrdiť, že je vytvorená daňová kobra, ktorá veľmi účinne bojuje s veľkými únikmi daní a mnoho vecí bolo podaných na trestné stíhanie," zdôraznil.
Úvahy o pozadí prípadu
To, čo sa momentálne deje v susednom Česku podľa Hrušovského ovplyvní politickú tvár českej politickej scény na desiatky rokov.
"Aj mňa osobne napadajú rôzne úvahy, čo vlastne je v pozadí tohto celého prípadu. Zatiaľ tie zistenia nie sú tak presvedčivé, ktoré by zodpovedali obsahu, vecnosti a forme zásahu, ktorý bol urobený," povedal Hrušovský.
Sledujte kauzu na stránkach portálu iDNES.CZ
Čo sa deje v Česku:
- Českí policajti zatkli vo štvrtok v rámci veľkej razie osem politikov a špičiek štátnej správy. Sedem z nich obvinili.
- Medzi zatknutými sú aj šéf Vojenského spravodajstva Milan Kovanda a šéfka premiérovho kabinetu Jana Nagyová.
- Policajti vyšetrujú prípady korupcie a sledovania troch ľudí, medzi nimi aj premiérovej manželky.
- Sledovanie i podplácanie spája jedna osoba: pravá ruka českého premiéra Jana Nagyová.
- Premiéra Petra Nečasa vinia z rozdeľovania postov v pološtátnych firmách práve cez Nagyovú.
- Nagyová si okrem toho objednala u vojakov sledovanie Nečasovej manželky a ďalších dvoch ľudí bez súhlasu ministra obrany. Údajne chcela získať kompromitujúce informácie.
- Nečas tvrdí, že on sledovanie nenariadil a že by nikdy nezneužil spravodajské služby na osobné alebo politické účely. Podľa Nagyovej videl fotografie už pred raziou, nevedel však o ich pôvode.
- Polícia zadržala pri zásahu proti politikom a špičkám 120-150 miliónov korún v hotovosti a desiatky kilogramov zlata.
- Súd v sobotu uvalil väzbu šiestich zo siedmich obvinených - premiérovu poradkyňu Janu Nagyovú, bývalého šéfa Vojenského spravodajstva Ondreja Páleníka, príslušníka Vojenského spravodajstva Jana Pohůnka, exministra Ivana Fuksa, jeho bývalého námestníka Romana Bočka, exposlanca Petra Tluchořa a exposlanca Mareka Šnajdra.
- Väzbu súd neuvalil na súčasného šéfa Vojenského spravodajstva Milana Kovandu. Priznal sa a bude stíhaný na slobode.
- Jediným zadržaným a neobvineným je zatiaľ šéf Úradu vlády Lubomír Poul. Nenašli uňho dôvod na obvinenie.
- Český premiér neplánuje kvôli škandálu odstúpiť, opozícia volá po páde vlády.
- Poslanci opozičnej ČSSD zvolali hlasovanie o nedôvere vláde na utorok 18. júna.
- Koaličná strana TOP 09 chce pokračovať vo vládnutí až do budúcoročných volieb. Či bude požadovať výmenu Nečasa, nepovedala. Podľa jedného z poslancov však na utorkové hlasovanie už možno nemusí ani dôjsť.

Beata
Balogová
