Kandidát Smeru na generálneho prokurátora Jaromír Čižnár sa predstavil poslancom. Odkázal, že za zlyhania prezidenta alebo Ústavného súdu nemôže.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Zásah kukláčov na Úrade vlády ako pred niekoľkými dňami v Česku? Kandidát Smeru na generálneho prokurátora a krajský prokurátor Jaromír Čižnár hovorí, že by s tým v prípade podozrenia z trestného činu nemal problém.
„Určite nie. Máte vedomosti, že som v minulosti konal podľa toho, kto je v akej straníckej funkcii alebo strane?“ reagoval prvýkrát pred novinármi po rokovaní ústavnoprávneho výboru. Tam odpovedal na otázky poslancov a predstavoval svoje plány na prokuratúre v prípade zvolenia.
Smer? Spomenul MádlovúJaromír Čižnár
pracuje na prokuratúre 24 rokov,
narodil sa 10. 4. 1964 v Handlovej,
Právnickú fakultu skončil v roku 1986,
1986 - 1989 bol právnym čakateľom na Obvodnej prokuratúre Bratislava IV,
v júni 1989 „súdruha“ Čižnára generálny prokurátor Slovenskej socialistickej republiky Pavol Kis vymenoval za prokurátora,
Čižnár vyhlásil, že nebol členom žiadnej politickej strany a v roku 1988 odmietol vstup do komunistickej strany,
od februára 1991 prešiel na základe rozhodnutia generálneho prokurátora Vojtecha Bacha ako prokurátor na Mestskú prokuratúru v Bratislave,
už o mesiac sa však vrátil na Obvodnú prokuratúru Bratislava IV robiť námestníka,
od roku 1995 na základe rozhodnutia generálneho prokurátora Michala Vaľa až do roku 2004 viedol Obvodnú prokuratúru Bratislava IV, ktorá sa medzitým premenovala na okresnú,
od roku 2004 doteraz je krajským prokurátorom v Bratislave. Do funkcie ho vymenoval Dobroslav Trnka.
„Nemal som problém stíhať ľudí zo Smeru,“ povedal s tým, že vybavovať „skúšali mnohí“. Ak by sa vraj ukázalo, že drukuje akejkoľvek strane, odstúpi.
Ako príklad svojej nezávislosti od Smeru spomenul kauzu podvodu v neziskovke Privilégium. Krajský súd v Bratislave odsúdil bývalú členku Smeru Štěpánku Mádlovú na dva roky podmienečne za protizákonné poberanie dotácie, ktorú dostala za ministerky sociálnych vecí Viery Tomanovej zo Smeru.
Čižnár hovorí, že práve pod jeho vedením podával prokurátor odvolanie, keď Mádlovú oslobodil okresný súd. Povedal tiež, že mu Generálna prokuratúra odňala viaceré kauzy, v ktorých „som mal iný názor“.
Stíhal by aj prípad nahrávky hlasu podobného Robertovi Ficovi, ktorý vybavuje „vlastnou hlavou“ čierne peniaze pre stranu? „Hlas podobný Ficovi riešil špeciálny prokurátor a tam nemám právo zasahovať. Ja som to nerobil,“ odbil novinárov. Po štvrtej otázke odkráčal.
Odstúpiť sa nechystáČižnára videli viacerí novinári prvýkrát. S médiami doteraz nezvykol komunikovať. Ku koncu rokovania strácal trpezlivosť aj s poslancami a ich opakujúcimi sa otázkami.
Poslanec Radoslav Procházka chcel od Čižnára verejný prísľub, že sa vzdá funkcie, ak Ústavný súd povie, že práva už zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša boli jeho nevymenovaním do funkcie prezidentom porušené. Čižnár povedal, že tak urobí, iba ak súd povie, že Čentéšove práva porušil on svojou kandidatúrou.
Lucia Žitňanská z SDKÚ hovorí, že tento prísľub nič neznamená. „Odpovedal ako dobrý právnik, ktorý vie, že nenastane situácia, v ktorej by musel odstúpiť.“ Ak by aj Ústavný súd Čentéšovi dal za pravdu, konštatoval by podľa nej, že jeho práva porušil prezident či Národná rada.
Bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák si myslí, že taká požiadavka na Čižnára ani nemala zaznieť. „Buď sa rozhodne konať sám, ak Jozef Čentéš uspeje, alebo nie. S tým sa právne nedá pohnúť.“
Opozícia chcela od Čižnára počuť, čo sa zmenilo, že nedodržal slovo z januára, keď tvrdil, že nebude kandidovať skôr, ako súd predbežne nerozhodne o Čentéšovej sťažnosti. Čižnár zopakoval, že s kandidatúrou súhlasil, lebo súd sa v rozhodovaní nepohol.
Pripomenul aj Radu prokurátorov a všetkých krajských prokurátorov, ktorí chcú, aby kandidoval.
Robert Fico nevie, čo sa patrí a čo nie. Škodí tým aj svojmu kandidátovi na generálneho prokurátora, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Kde sú siedmi statoční?Čižnár hovorí, že vyvodí konzekvencie voči sebe aj vtedy, ak sa ukáže, že sudcovia Ústavného súdu chceli súd odblokovať, ale predsedníčka Ivetta Macejková im to neumožnila. „Nech sa postaví pani predsedníčka, siedmi statoční.“
Pýta sa, prečo mu dávajú za vinu, že „nekonal prezident, nekoná Ústavný súd“.
Opozícia sa na voľbe nezúčastní, aj keď Procházka uvažoval, že by tak urobil.
Čižnár je spolužiakom premiéra Roberta Fica z vysokej školy. Fico sa s ním v minulosti radil o viacerých právnych otázkach.
Parlament ho bude voliť v utorok podvečer v tajnej voľbe. Potom ho ešte musí vymenovať prezident Ivan Gašparovič. S rozhodnutím, či vymenuje Jozefa Čentéša, čakal prezident rok a pol. Ako rýchlo sa rozhodne teraz, nehovorí.
Čentéša si váži, Malinová trvá dlhoS Jozefom Čentéšom Čižnár ráta. Nepovedal, kto bude námestníkom.
BRATISLAVA. Ako prvý bod svojej vízie spomenul Jaromír Čižnár zmenu imidžu a mena prokuratúry. Nepáčia sa mu najmä prieťahy.
Na krajskej prokuratúre zaviedol povinné previerky spisov. „Nemal som s tým úspech u ľudí,“ tvrdil, lebo mali viac práce.
Na Generálnej prokuratúre chce menej odborov a viac prokurátorov zvonku.
Malinová trvá pridlhoOd poslanca Smeru Antonína Cicoňa dostal Čižnár otázku o kauze Hedvigy Malinovej.
„Nemyslím si, že kauza je skutkovo a právne taká náročná, žeby sme ju za šesť rokov nevedeli vyriešiť,“ odpovedal.
Ak v spise sú dôkazy na jej obžalobu z krivej výpovede, treba ju podľa neho podať, ak nie, treba stíhanie zastaviť.
Malinovú obvinili, že si vymyslela, ako ju v Nitre v lete 2006 zbili dvaja muži. „Dĺžka konania v tejto veci hraničí s ľudskými právami,“ hovorí Čižnár.
„Asi je dobré, ak sa možné budúce vedenie Generálnej prokuratúry bude snažiť oddeliť od toho terajšieho,“ povedal Malinovej obhajca Roman Kvasnica. Podľa neho je vylúčené, aby bola podaná obžaloba. „Celé trestné konanie je nezákonné.“
Poslanec Alojz Hlina chcel od Čižnára počuť, či nevymenuje Jozefa Čentéša za svojho námestníka. Vnímal by to ako pozitívne gesto.
Stretol sa s Čentéšom„Dopredu funkcie nerozdeľuje nikto, kto ešte nie je vo funkcii,“ odpovedal Čižnár. Čentéša si odborne váži a počíta s ním vo svojom tíme.
Prezident Ivan Gašparovič Čentéša za generálneho prokurátora nevymenoval práve pre údajné odborné zlyhania.
Čižnár sa s Čentéšom stretol minulý týždeň. Nechcel povedať, o čom spolu hovorili. O stretnutí nechce informovať ani Čentéš, ktorý iba potvrdil, že prebehlo. Svoj názor na Čižnára odmieta zverejniť.
Čentéš je teraz zástupcom riaditeľa trestného odboru, teda Tibora Šumichrasta. O ňom sa hovorí ako o prvom, koho Čižnár odvolá z funkcie.
Hlinu odpoveď Čižnára neuspokojila a dnes navrhne, aby bol zrušený štátny sviatok Deň ústavy vzhľadom na protiústavné okolnosti celej voľby.
Budúcimi námestníkmi Generálnej prokuratúry by mali byť doterajší Čižnárov námestník René Vanek a predseda Rady prokurátorov Jozef Szabó.

Beata
Balogová
