BRATISLAVA. Pani Emília z Bratislavy je po cievnej mozgovej príhode, ťažko prehĺta stravu. Lekár jej preto zaviedol hadičku do žalúdka. Po roku sa jej upchala, bol práve piatok ráno.
Aby ju mohol špecialista vyšetriť a hadičku jej vyčistiť špeciálnymi nástrojmi, potreboval výmenný lístok od obvodného lekára.
V piatok popoludní ho už dcéra pani Emílie v ambulancii nezastihla. Jej mama preto musela o hlade a smäde čakať na lístok do pondelka rána.
Zmätení lekári aj pacienti
Po vyše dvoch mesiacoch, odkedy Smer opäť zaviedol výmenné lístky, sa stávajú aj takéto prípady. Nie vždy je to len novými pravidlami. Pacienti sa už v zmenách neorientujú a netušia, kedy lístok potrebujú a kedy nie.
Pacienti sa sťažujú, že čakajú dlhšie u lekára, hovorí Ján Mútala, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Slovenský pacient.
„Niektorí lekári zasa požadujú lístky, aj keď nemusia.“ Hovorí o kožných či očných lekároch, ku ktorým ich podľa zákona netreba.
„Niektorí špecialisti z obavy, že im zdravotná poisťovňa nezaplatí výkon, požadujú výmenný lístok, aj keď to nie je potrebné,“ potvrdzuje takéto prípady aj Peter Makara, šéf Slovenskej spoločnosti praktického lekárstva.
Podobne sa podľa neho správajú aj pacienti, ktorí po znovuzavedení lístkov „chodia viac za obvodným lekárom, ako by museli“.
Proti výmenným lístkom ako takým však Makara nie je, lebo „pacient je laik a nie vždy správne odhadne, kam má ísť“.
Lekári chcú právomoci
Praktický lekár Peter Lipták z Bratislavy vraví, že bez posilnenia právomocí všeobecných lekárov výmenné lístky iba vháňajú pacientov do ich ambulancií.
Za príklad dáva krajiny, kde sú praktickí lekári vplyvnejší a môžu predpisovať viac liekov.
„Kým nedôjde k posilneniu kompetencií všeobecných lekárov, sú povinné výmenné lístky iba umelým naháňaním pacientov do preplnených čakární všeobecných lekárov,“ vraví aj Tibor Hlavatý, lekár a zdravotnícky expert strany Nova.
Strana sa preto podľa neho snaží presadiť inštitút rodinného lekára, ktorý by mal dostatočné právomoci a „motivačné financovanie na to, aby mohol väčšinu bežných problémov svojich pacientov vyriešiť na jednom mieste“.
Navrhujú tiež výmenné lístky zrušiť, čo za vlády Roberta Fica zrejme nemá šancu na úspech.
Za vlády Ivety Radičovej parlament výmenné lístky zrušil.

Beata
Balogová
