SME

Najhľadanejší vojnový zločinec Csatáry spravodlivosti neušiel

Proces s László Csatárym, ktorý sa podieľal na deportáciách Židov z Košíc, sa začne do troch mesiacov.

Archívna fotografia.Archívna fotografia. (Zdroj: REPROFOTO - THE SUN)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

KOŠICE. Od minulého roka najhľadanejšieho vojnového zločinca na zozname Centra Simona Wiesenthala dobehla minulosť.

Maďarská prokuratúra podala v pondelok obžalobu na László Csatáryho (98), bývalého dôstojníka Maďarskej kráľovskej polície v Košiciach, ktorý zohral jednu z kľúčových úloh pri deportáciách takmer 15 700 košických Židov do koncentračného tábora Osvienčim. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters.

Podľa hovorkyne budapeštianskej prokuratúry Bettiny Bagolyovej proces by sa mal začať v priebehu troch mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedla, Csatáry je obžalovaný z nezákonných popráv a mučenia ľudí, ktorých sa mal dopustiť počas II. svetovej vojny čiastočne ako páchateľ i spolupáchateľ.

Zberný tábor

Na „nápadného sadistu,“ ako v knihe Holokaust v Maďarsku nazval niekdajšieho šéfa dočasne zriadeného košického geta americký historik Randolph L. Braham, si zreteľne dodnes pamätá Košičanka Edita Šalamonová (89).

Aj ona sa v apríli 1944 ocitla spolu so svojimi rodičmi, mladšou sestrou Katkou, starším bratom Ferdinandom, s jeho deväťročnou dcérkou Juditou a s ďalšími príbuznými v zbernom tábore v košickej tehelni.

„Aj dnes ho mám pred očami,“ spomína na Csatáryho drobná starenka.

„Vysoký, štíhly fešák v uniforme, stále dokonale upravený, v okuliaroch, rajtkách, s nablýskanými čiernymi čižmami. Po tábore chodil neustále s koženým korbáčom. Viem, že kedykoľvek, kohokoľvek, pre nič, za nič zbičoval, vyžíval sa v krutých osobných trestoch. Bol to človek s kamenným srdcom.“

SkryťVypnúť reklamu

Edita Šalamonová si nie je istá, či proces so starcom nad hrobom má ešte nejaký zmysel a či sa vôbec dožije spravodlivého trestu.

„Určite nad ním niekto držal a stále drží ochrannú ruku. Inak by sa predsa nemohol desaťročia skrývať v Kanade a v Maďarsku.“

Prečítajte si tiež:
Csatáry prežil aj svojho atentátnika

Pochybnosti

„Na jednej strane som rada, že sa proces s Csatárym konečne začne. Žiadny trest ale nevráti našich príbuzných, ktorí prešli jeho rukami a domov sa už nikdy nevrátili,“ vysvetľuje viceprezidentka Celosvetovej organizácie židovských žien a prezidentka občianskeho združenia Ester Marta Győriová.

V košickej tehelni a neskôr v Osvienčime skončilo jej dvadsaťsedem príbuzných, vrátane starých rodičov a rodičov. „Vrátila sa len moja mamička,“ spomína Győriová.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan víta rozhodnutie maďarskej prokuratúry podať na László Csatáryho žalobu: „Je mi jedno, či sa tento zločinec vôbec dožije rozsudku a aký trest mu súd vymeria. Pre mňa je najdôležitejšie, že neušiel spravodlivosti, že sa toho vraha môžeme dotknúť, že tí, ktorí dodnes popierajú holokaust, budú môcť na vlastné oči vidieť a na vlastné uši počuť, ako tragédiu spôsobili ľudia ako Csatáry.“

Zločin a trest

„Nejde ani tak o výšku trestu, ktorý v prípade vetchého starca s nalomeným zdravím, navyše s takým časovým odstupom, už zrejme nesplní svoj účel,“ myslí si prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

„Proces s vojnovým zločincom a posúdenie jeho viny má však obrovský morálny rozmer, preventívno – historický, či spoločenský význam. Aj dnes, takmer sedemdesiat rokov po vojne, sme predsa svedkami, ako sa znovu začínajú prebúdzať a množiť prejavy intolerancie, xenofóbie, ultrapravicového nacionalizmu, či fašizmu.“

SkryťVypnúť reklamu

László Csatáry tesne pred oslobodením Košíc 19. januára 1945 zmizol bez stopy. Identifikovali ho a zadržali až v roku 1995 v Kanade.

O rok neskôr kanadské ministerstvo spravodlivosti požiadalo naše orgány o spoluprácu na príprave podkladov pre obžalobu.

Ján Šanta, v tom čase prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach, vypočul 29 vytipovaných svedkov, ktorí prežili holokaust a bezprostredne potvrdili účasť Csatáryho na transportoch.

„Verím, že aj výpovede, ktoré som zaznamenal, aspoň trochu pomôžu dosiahnuť spravodlivosť.“

Csatáryho čaká súd aj na Slovensku

László Csatáryho odsúdil Okresný ľudový súd v Košiciach po bezvýslednom pátraní 8. júna 1948 za neprítomnosti na „trest smrti povrazom“, 15 rokov straty občianskych práv a zhabanie osobného majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Vojnový zločinec si užíval slobodu so zmenenou identitou viac ako pol storočie. Až v roku 1996 ho vypátrali v Kanade, kde v roku 1955 získal štátne občianstvo. Po vypovedaní z Kanady sa opäť stratil.

Centrum Simona Wiesenthala zaradilo Csatáryho v apríli minulého roku pri príležitosti Dňa holokaustu v Izraeli na prvé miesto zoznamu najhľadanejších vojnových zločincov. Starca s krvavou minulosťou objavili v Budapešti reportéri britského časopisu The Sun.

Po zadržaní zločinca minister spravodlivosti Tomáš Borec vyjadril presvedčenie, že by mal byť súdený na Slovensku. Maďarské orgány nás však predbehli.

„Začatie trestného konania maďarskými orgánmi voči Ladislavovi Csatárymu je záležitosťou Maďarska ako suverénneho štátu a Slovenská republika do neho nemôže zasahovať,“ uviedla pre SME hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo údajne nemá k dispozícii podrobnejšie informácie o obžalobe a chystanom procese, preto nevie v súčasnosti posúdiť jeho vplyv na záujem Slovenskej republiky o extradíciu Csatáryho na územie Slovenskej republiky. „Ministerstvo má však stále záujem na vydaní tejto osoby na výkon trestu odňatia slobody na Slovensku.“

Aby bol rozsudok na Slovensku vykonateľný, Krajský súd v Košiciach v marci tohto roku zmenil trest smrti v roku 1948 na doživotie.

Podľa vyjadrenia hovorkyne súdu Marcely Gálovej súd rozhodne o výkone trestu, teda na verejnom zasadnutí 19. júla tohto roku.

„Krajský súd v Košiciach vyzval odsúdeného Ladislava Csatáryho, ktorý žije v Budapešti, aby v lehote tridsiatich dní oznámil, či si zvolí obhajcu. Keďže odsúdený si obhajcu nezvolil, ustanovil mu ho súd a určil termín verejného zasadnutia.“

SkryťVypnúť reklamu

Mikuláš Jesenský

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 922
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 929
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 001
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 821
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 514
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HK Spartak Dubnica - HK Skalica: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL: HK Spartak Dubnica - HK Skalica.


Radosť slovenských hokejistov po treťom góle počas prípravného hokejového zápasu Slovensko 18 - Lotyšsko 18.

Po dva góly strelili Tomáš Chrenko a Adam Nemec.


Mia Pohánková počas tréningu.

V druhom dejstve vybojovala tajbrejk.


Lukáš Haraslín počas tréningu slovenskej futbalovej reprezentácie.

Pre zverencov trénera Francesca Calzonu bude duel tretím vystúpením v roku 2025.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu