BRATISLAVA. Funkcia generálneho prokurátora sa pred desiatimi rokmi takmer ušla nezaradenému poslancovi Miroslavovi Abelovskému, ktorý vtedy podporoval menšinovú vládu Mikuláša Dzurindu.
Kým v Česku teraz podobné politické dohody vyšetruje polícia ako korupciu, na Slovensku sa to tak nikdy nebralo.
Umiestnenie bývalého Mečiarovho advokáta Abelovského na prokuratúru, ako krok k usporiadaniu situácie v koalícii, spomína aj správa Transparency International o korupcii za rok 2004.
„Pred samotnou voľbou prebiehali zaujímavé politické rokovania,“ konštatovala o tejto nominácii. Abelovský nakoniec funkciu nedostal. Odmietli ho samotní prokurátori. Nastúpil Dobroslav Trnka.
Som na dovolenke
Pojem trafika
- búdky s novinami a tabakom sú z čias Rakúska Uhorska,
- po vzniku Československej republiky patrili štátu,
- za zásluhy ich dostávali legionári z 1. svetovej vojny,
- dnes sú súkromné. Asi najväčšiu sieť trafík ovláda firma Ivana Kmotríka.
O podozreniach z rozdávania trafík za hlasovanie v tom období dnes Abelovský hovoriť nechce.
„Čo ja s tým mám?“ odpovedá protiotázkou. Rozhovor ukončil s tým, že dovolenkuje v Chorvátsku.
Posty za hlasovanie pre Abelovského a ďalších poslancov sa spomínajú aj v spise Gorila.
Pri Abelovskom je zmienka, že vraj bol na výplatnej listine za pozemky pre KIA. Právne zastupoval pôvodných majiteľov pozemkov, ktoré štát vykupoval.
Strana Smer v roku 2005 vyčíslila jeho odmenu na 30 miliónov korún.
Funkcie od SDKÚ dostal exposlanec Ladislav Polka, ktorý HZDS opustil v roku 2005. Aj vďaka jeho hlasu prešla zdravotnícka reforma.
Potom robil poradcu niekdajšiemu podpredsedovi parlamentu Milanovi Hortovi a poslaneckého asistenta Martinovi Padovi. Ako sa Polka k postom dostal, neprezradil.
„Som na dovolenke v Turecku. Dovidenia,“ povedal v telefóne a zložil. SDKÚ v minulosti poprela, že funkcie mal za hlasovania.
Pre manželku aj pre šport
Exposlanec Ruskovej strany ANO Ján Drgonec podľa Gorily získal od vtedajšieho ministra hospodárstva Jirka Malchárka lukratívne miesto pre svoju manželku.
„Robila Malchárkovi najskôr neplatenú a potom platenú poradkyňu. Ale nebolo to vo vzťahu ku mne,“ bráni sa Drgonec.
Dodal, že žiadnu trafiku nedostal, Gorilu nečítal a ani ho nikdy nevyšetrovala polícia.
To isté tvrdí aj exposlanec ANO Stanislav Kropilák, ktorý je prezidentom basketbalového klubu Inter Bratislava. „Nikdy v živote ma polícia v týchto veciach nekontaktovala.“ K politickej kariére sa už vyjadrovať nechce.
Kropilák podľa Gorily „na svoj basketbalový klub dostával rádovo stotisícové sponzorské príspevky od podnikov v rezorte hospodárstva“.
Pravdepodobne šlo o peniaze z Transpetrolu a Slovenských elektrární. Tie včera neodpovedali, či v tom čase klubu niečo platili.
Ďalší exposlanec Ruskovej strany Ľubomír Lintner tvrdí, že osobne nikdy nedostal ponuku za hlasovanie. Nevie ani o tom, že by také ponuky dostal niektorý z jeho kolegov.
„Pokiaľ ide o situáciu v Česku, myslím si, že v prípade všetkých troch poslancov išlo o nenáležité výhody po vzdaní sa poslaneckého mandátu,“ konštatuje Lintner.
Posty pre sponzorov
Exposlanci českej ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa odmietli vlani hlasovať za vládny daňový balíček.
Aby vláda prežila, zložili mandát a za odmenu dostali funkcie vo firmách ovládaných štátom. Teraz za to čelia obvineniu z prijatia úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Smer bol podozrivý, že sa funkciami odvďačoval svojim sponzorom.
Konkrétne posty sa spomínali v zmluve, ktorú údajne pred voľbami v roku 2002 za Smer podpísať Fedor Flašík s podnikateľom Ľubomírom Blaškom. Špeciálna prokuratúra vyšetrovanie zastavila na základe Flašíkovej výpovede, že podpis nie je jeho.
Za prvej Ficovej vlády zabezpečil šéf HZDS Vladimír Mečiar miesto v dozornej rade Transpetrolu podnikateľovi Júliusovi Rezešovi, vďaka ktorému sa zbavil dlhu za vilu Elektra. Nominácia vyvolala vo vtedajšej koalícii vážny spor, ktorý Fico prehral.

Beata
Balogová
