LEŠŤ. Spojenecké vojská Severoatlantickej aliancie obsadili, udržali a odovzdali novej samospráve fiktívny štát Fairland.
Najväčšie logistické cvičenie NATO za posledných desať rokov, na ktorom sa zúčastnilo takmer 1800 vojakov z 35 štátov sveta, pokračuje vo výcvikovom stredisku Lešť.
Predpokladom úspechu misií je dokonalá logistika vrátane zabezpečenia inteligentných energií či vody. Armády spotrebujú hektolitre nafty a milióny eur na výrobu energií, navyše to všetko treba k vojskám dopraviť.
Vojská aliancie tri týždne zisťujú, či sú schopné efektívne pôsobiť v nestabilných krajinách a logisticky zabezpečiť akcie svojich jednotiek.
Velenie označuje logistické cvičenie v Lešti rozsahom za jedno z najväčších od druhej svetovej vojny.
Glváč by nakupovalMinister obrany Martin Glváč zo Smeru bol inteligentnými systémami nadšený. „To musíme kúpiť,“ vyhlásil.
Francúzi predstavili zariadenie, ktoré za hodinu vyrobilo štyritisíc litrov pitnej vody z jazera, v ktorom cvičí ťažká technika.
Angličania testovali technológiu, ktorá vyrába vodu zo vzduchu. „Napite sa,“ vyzval Angličan a ukázal na zariadenie veľkosti polovičnej skrine na šaty.
„V závislosti od teploty a vlhkosti vzduchu dokáže vyrobiť dvadsať litrov pitnej vody za hodinu zo vzduchu.“
Ďalším zariadením bol generátor, ktorý zachytáva straty pri výrobe energie a uchováva ich v batériách. Úspory nafty odhadol na 30 percent.
Nemci dokážu vyrábať zo vzduchu, presnejšie z vodíka, energiu. Druhotným produktom ich zariadenia je pitná voda.
Holanďania mali prehodené cez vojenský stan solárne kolektory ako uteráky. Plukovník Renes hovorí, že systém vyrobili čisto na vojenské účely a používali ho v Afganistane.
Kolektory pripomínajúce gumené pásy sú síce menej efektívne ako klasické, ale ich inštaláciu vo vojnovej zóne zvládnu šiesti ľudia. Návratnosť investície odhadol na deväť mesiacov. Navyše pri útoku nehrozí poranenie od skla.
„Efektívne získavanie vlastných zdrojov energií a vody by nás malo posunúť dopredu. Inteligentné energie naznačujú budúcnosť armád,“ vyhlásil náčelník slovenského generálneho štábu Peter Vojtek.
„Neviete si ani predstaviť, v akých podmienkach vojaci fungujú v misiách. Často bez vody, bez energií. Všetko si musíme zabezpečiť sami,“ hovorí Vojtekov český kolega Petr Pavel.
Najväčšie logistické cvičenie NATO za posledných desať rokov je na Lešti
Pozrite si fotogalériu >>
Ušetríme, hovoria vojaciÚčet za cvičenie ešte nie je podľa českého riaditeľa cvičenia Miroslava Pelikána uzavretý. Finančná komisia zasadne v piatok, náklady budú známe asi o týždeň.
„Cvičenie prináša najmä obrovské úspory. Keby každý členský štát robil takéto cvičenie sám, bolo by to oveľa drahšie ako tu na Slovensku,“ odpovedal Pelikán na otázky, koľko zaplatia daňoví poplatníci.
Špecialista na logistiku Pelikán tvrdí, že jedným z cieľov bolo aj hľadať čo najefektívnejšie a najlacnejšie riešenia.
„Kolektívne mnohonárodné logistické riešenia sú veľmi aktuálne najmä teraz, v období sťahovania koaličných síl z Afganistanu a pri úsporných rozpočtových opatreniach,“ povedal.
Cvičenie pripravilo len sedem ľudí z Mnohonárodného centra na koordináciu logistiky v Prahe vrátane Slovákov.
„Samozrejme, na organizácii takého veľkého cvičenia sa podieľalo viac ľudí, ale jadro manažmentu tvorili siedmi,“ hovorí riadiaci cvičenia.
Milan Vanga, hovorca Ozbrojených síl Slovenskej republiky, dodáva, že na reálnej príprave cvičenia priamo v Lešti pracovali niekoľko týždňov pred príchodom medzinárodných jednotiek desiatky ľudí, hlavne zo slovenskej armády.
"Cvičenie bolo pripravené výborne. Ocenil to aj predseda Vojenského výboru Európskej únie generál Patrick de Rousiers," konštatoval Vanga.

Beata
Balogová
