BRATISLAVA. Policajná razia v Moldave nad Bodvou vyvolala otázky nad postupom polície. Počas stredajšieho zásahu utrpelo zranenie aj batoľa. Polícia po ňom predviedla na výsluch 15 osôb, dve obvinila z útoku na verejného činiteľa.
Podľa medializovaných informácií mal jeden z nich zaútočiť zozadu sekerou na policajta, ktorý útok v poslednej chvíli odvrátil rukou. Prípadom sa zaoberá aj Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák.
Pozrite si najznámejšie prípady útokov príslušníkov PZ SR na Rómov za posledné roky.
1.Policajná razia v Jarovniciach – 1995
Približne 100 maskovaných príslušníkov ”špeciálnych posíl” v spolupráci s nemaskovanými policajtami vniklo 20. júna 1995 do osady v Jarovniciach bez preukázania sa úradných povolení k domovej prehliadke alebo policajným preukazom. Rómovia boli vyvlečení zo svojich obydlí a pobití, píše sa v správe Európskeho centra pre práva Rómov z roku 1997.
Niektoré ženy, malé deti i starší obyvatelia osady utrpeli vážne zranenia. Policajti údajne hľadali zlodeja, vtedajší starosta obce Jarovnice zase tvrdil, že razia bola výsledkom útoku Róma na policajta. Generálna prokuratúra neskôr oznámila, že policajný zásah bol z právneho hľadiska v poriadku.
2.Kauza Sendreiovci - 2001 až 2009
V roku 2008 Krajský súd v Banskej Bystrici odsúdil štyroch policajtov za zločin mučenia a krutého neľudského zaobchádzania voči príslušníkovi rómskej menšiny Karolovi Sendreiovi, ktorého 5. júla 2001 na policajnej stanici umučili na smrť. Proti tomuto rozhodnutiu bol podaný opravný prostriedok na Najvyšší súd.
Ten v septembri 2009 potvrdil odsudzujúci rozsudok Krajského súdu, čím proces právoplatne skončil s uložením nepodmienečného trestu odňatia slobody na 8,5 roka, 7 rokov a 4 roky pre páchateľov.
3.Košickí policajti mučili rómskych chlapcov - 2010
Košickí policajti mučili šiestich rómskych chlapcov, ktorých zadržali za lúpež. Počas výsluchu 21.marca 2012 ich pod hrozbou fyzického násilia nútili vyzliecť sa donaha, vzájomne sa fackovať a dávať si bozky.
Policajti si to nahrávali na mobilný telefón, video neskôr preniklo do médií. Vo veci bola vznesená obžaloba voči 10 policajtom za trestné činy zneužitia právomoci verejného činiteľa a vydieranie. V spise sa nespomína možný rasový motív.
4.Pezinok, Glejovka - 2010 a 2011
Niekoľko incidentov v priebehu rokov 2010 a 2011 eviduje organizácia Ľudia proti rasizmu z pezinskej Glejovky. Ide o osadu, ktorá vznikla tým, že tam niekto v minulosti molotovovým kokteilom vypálil bytovku, v ktorej bývali. Dodnes sa nepodarilo zistiť páchateľa vypálenia. Obyvatelia osady hlásili, že im tam odvtedy bežne nabiehajú policajti a zvyčajne nikdy nezistia prečo a čo chcú nájsť.
5.Tornaľa - 2010
V máji 2010 v obci Tornaľa – časť Stárňa došlo k zásahu polície na Róma Štefana I., člena občianskej hliadky v meste. Ten žiadal od prevádzkovateľov kolotočov, aby mu vysvetlili úhradu elektriny v obci. Konflikt prišla na miesto riešiť štátna policajná hliadka, ktorá proti Štefanovi I. použila slzotvorný plyn.
Po výsluchu na policajnej stanici mu oznámili, že sa dopustil priestupku. Až po podpise priznania mu privolali záchranku, ktorá ho odviezla do nemocnice. Podľa lekárov bol priotrávený slzotvorným plynom, po ôsmich dňoch v nemocnici zomrel. Pitva skonštatovala ťažký opuch mozgu, ťažký opuch pľúc a príznaky pridusenia.
6.Policajná razia v Stráňach pod Tatrami - 2012
Koncom augusta 2012 vykonali kežmarskí policajti raziu v rómskych osadách Huncovce, Stráne pod Tatrami a Podhorany. Hľadali osoby, ktoré sa nedostavili na výsluch. Obyvatelia osady Stráne pod Tatrami tvrdili, že policajti robili domové prehliadky, na ktoré nemali povolenie. Polícia odmietla, že by prehľadávali aj domy.
Zdroj: Ľudia proti rasizmu, ERRC

Beata
Balogová
