BRATISLAVA. Až 25-ročný trest väzenia si predstavuje polícia pre toho, kto z Vojenskej spravodajskej služby (VSS) vyniesol informácie a dokumenty s podozreniami o jej tunelovaní počas prvej vlády Roberta Fica.
Národná kriminálna agentúra prípad vyšetruje ako sabotáž a ohrozenie dôvernej a vyhradenej skutočnosti.
Informovali o tom Hospodárske noviny.
Tri stíhania
O spisoch
- denník SME dostal dva spisy o pomeroch vo vojenských tajných službách, odovzdal ich úradom,
- polícia začala tri trestné stíhania a trestné konanie, zatiaľ nikoho neobvinila,
- okrem sabotáže vedie stíhanie pre únik utajovaných skutočností.
Policajný prezident Tibor Gašpar však tvrdí, že prípad neriešia len ako vyzradenie tajných skutočností a preverujú aj podozrenia zo správy, ktorú SME odovzdalo Špeciálnej prokuratúre. Tá píše o tunelovaní VSS v rokoch 2006 až 2010.
Policajti v kauze vedú tri trestné stíhania – dve na základe podanej správy.
„Výsledkom je aj trestné konanie.“ To sa týka podozrení zo spisu a ministerstvo obrany podľa Gašpara poskytuje polícii všetky požadované dokumenty.
„Každý zo skutkov, ktoré sú v materiáli, sa teraz verifikuje.“
Ďalšie trestné stíhanie vo veci sa týka dokumentu z VSS, v ktorom sa píše o podozreniach voči zástupcovi riaditeľa tajnej služby Róbertovi Tibenskému. Toto stíhanie sa týka úniku materiálu.
Polícia zatiaľ neobvinila nikoho. Podľa Gašpara dostal ďalší tajný spis Nový Čas a odovzdal ho.
Vypočuli novinárku
O prípade vypovedala redaktorka Hospodárskych novín Martina Tvardziková Ruttkayová. Na polícii bola takmer päť hodín. „Išla som s cieľom odovzdať určité dokumenty.“
Vladimíra Suchodolinského, autora skartovanej správy, ktorá bola tiež o podozreniach z tunelovania, na políciu zatiaľ nezavolali.
Vyšetrovanie sabotáže je podľa neho „vytváraním obrovského tlaku s cieľom zastrašiť, lebo únik utajovaných skutočností by pravdepodobne takto intenzívne nezapôsobil“.

Beata
Balogová
