BRATISLAVA. Cudzinci zaistení na území Slovenska majú sťažený prístup k efektívnej právnej pomoci.
Vyplýva to z prieskumu Kancelárie verejného ochrancu práv (VOP) v Útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov (ÚPZC) v Medveďove a Sečovciach, ktorý sa uskutočnil v marci a apríli tohto roku.
Dôvodom sťaženého prístupu k právnej pomoci majú byť podľa ombudsmanky Jany Dubovcovej legislatívne úpravy, ktoré sú účinné od 1. januára tohto roku.
Prieskum v útvaroch ukázal aj ďalšie nedostatky, ktoré komplikujú situáciu cudzincov. Ide napríklad o prístup k informáciám v jazyku, ktorému rozumejú, či obmedzený prístup ku komunikačným prostriedkom.
Pracovníci Kancelárie ombudskmanky napríklad zistili, že v Medveďove sa na informačných nástenkách nenachádzala žiadna informácia o Centre právnej pomoci, o práve zaistených cudzincov na poskytnutie bezplatnej právnej pomoci.
V Sečovciach zas zistili, že takéto materiály sú k dispozícii iba v slovenskom a anglickom jazyku.
"Nakoľko informovanosť zaistených štátnych príslušníkov tretích krajín o ich právach na území Slovenskej republiky je prvým predpokladom na uplatnenie takýchto práv, pokladám za nevyhnutné, aby tieto informácie mali k dispozícii v jazykoch, ktorým rozumejú," konštatuje v správe z prieskumu Dubovcová.
Tá odporúča venovať väčšiu pozornosť aj výberu tlmočníkov. Pracovníci Kancelárie verejného ochrancu práv sa totiž pri osobných rozhovoroch so zaistenými cudzincami stretli aj s námietkami voči kvalite tlmočníkov.